Сакам да знам!

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
колку време се чека за Пасош по нормална постапка?
читав дека немале пасоши многу на залиха.
Другарче се јави пред 2-3 дена за ИТНА постапка и му рекоа термин за 2-3 недели. Е сега по нормална постапка сигурно би се чекало повеќе, со оглед на тоа што немаат пасоши.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Дали знае некој пасошите што се продолжени до 31.12.2021 година, во кои држави важат? Конкретно ме интересира за Хрватска/Словенија.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Прашањето повеќе ми беше, не можам ни на паркингот и жичарата?
Знам, горе-доле за движењето низ шума, али ако не можам пешки, ваљда може со кола до горе и тука да се муваш околу Средно Водно.
Ова го најдов од лани : https://emagazin.mk/zabranata-za-dvizhe-e-vo-shumi-ne-gi-opfa-a-zashtitenite-podrach-a-vodno-gazi-baba-i-drugite-nacionalni-parkovi/
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.516
Kakva e procedurata za odmor vo turcija? Dali e potrebno test ili vakcina za so carter? Iskustva nekoi ima li?!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.948
Земав да аплицирам за лична карта на интернет страницата и све е ок се до терминот каде што треба да го изберам. Цело време ми дава дека непостои слободен термин во бараниот термин ?
Баг е или стварно е пополнет терминот па ќе треба да барам следен термин во другите денови ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Kakva e procedurata za odmor vo turcija? Dali e potrebno test ili vakcina za so carter? Iskustva nekoi ima li?!
Пред 2 недели бев со рапид тест (не постар од 48 часа) и QR код од пријавата на сајтот на турското министерство за здравство (задолжително).
Можеш и со ПЦР не постар од 72 часа.

Повеќе детали тука


 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Земав да аплицирам за лична карта на интернет страницата и све е ок се до терминот каде што треба да го изберам. Цело време ми дава дека непостои слободен термин во бараниот термин ?
Баг е или стварно е пополнет терминот па ќе треба да барам следен термин во другите денови ?
Zafaten ti e baraniot, idi na drug sloboden termin.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
И до кога така ? До 2043 ?
Ќе бараш другар... И преку телефон е иста работа(на телефон дури повеќе време ќе изгубиш чекајќи). Пред неколку години така за сестра ми барав термин за пасош. Испадна дека слободен термин има за 1 месец.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки, плаќав на еден другар од негов телефон нешто преку интернет со картичка од негов акаунт. Незнам да не ми се зачуваа податоците од картичката на неговиот акаунт, моја грешка што не ни размислив на тоа, но ете да излезам во пресрет платив. Прашање ми е чаре у случај да се зачувале податоците може некако да се среди тоа ? Знам кај некој картички има опција при секое плаќање на нет да ти стигне активациски код на мобилен, го има ова кај нлб картичка ? Некое друго решение за заштита во ваква ситуација ?
Автоматски споено мислење:

Дечки, плаќав на еден другар од негов телефон нешто преку интернет со картичка од негов акаунт. Незнам да не ми се зачуваа податоците од картичката на неговиот акаунт, моја грешка што не ни размислив на тоа, но ете да излезам во пресрет платив. Прашање ми е чаре у случај да се зачувале податоците може некако да се среди тоа ? Знам кај некој картички има опција при секое плаќање на нет да ти стигне активациски код на мобилен, го има ова кај нлб картичка ? Некое друго решение за заштита во ваква ситуација ?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Дали некој се пријавил за вакцинација на:
Станке Лисичково - Делчево или
Златарево - Ново Село и потоа продолжил да се движи низ БГ во текот на истиот ден со мкд пасош?

Дали прават проблем и мора после вакцинација веднаш да се вратиш назад МКД?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Знам дека прашањево ќе е чудно... Вчера друштвото ме викна да сме оделе во Summer Club во градскиот парк(ќе настапувал Жаре Бербер). Требаше да бидеме 15-тина души. Кога ги прашав колку е за влез, ми рекоа дека е 200 ден., но пред да чекаме ред рекоа дека за масичка(коњопој) за повеќе луѓе било скоро 100€(иако бевме околу 10 луѓе). Нема потреба да објаснувам зошто, по слушање на таа бројка, си фатив пат за дома уште пред да влезам во клубот. :LOL:
Ме интересира од некој што бил таму вчера или претходен пат(или некое слично место), дали стварно цените за само едни масички се толку нездрави, или можно е да не сум се разбрал со будаливе ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Како да продадам земјиште што не е покрај пат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom