Сакам да знам!

Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Термините "талибанци", "талибански". Во последниов месец во официјални изјави и на власта и на опозицијата, често се употребува овој термин за спротивната страна. Прочитав дека е некој вид на милитарна група во Авганистан, но што означува кога се употребува терминот? Дали е некој вид на навреда и доколку да, за што точно? На беззаконие се мисли или?
Примитивци со 4то одделение и каљашњикови. А личат и на ѓупци башка.
Во таа, навредлива, смисла се користи.

Зависно до контекстот, може зборат и за герила ворфер, па ги посочиле талибанците. Пошто нив ни СССР неможеше да ги победи, па после и САД од 2001 до денес две децении води војна со нив и не им може ништо. Треба да се учи од тие
Познати се и по одгледување на афион и ради нив Авганистан е најголем извозник на опиум и хероин во светот, така се финансираат. Некад Македонија бевме најпознати по афион во светот, најквалитетен т.е., а сега тие се.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Лични искуства, најдобра банка за ненаменски кредит до 5к евра? Неможам да најдам, ако има некоја тема на форумов
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
А за Талат Џафери и Али Ахмети и компанија ако се кажува, тогаш се мисли на војната 2001 кога тие терористи пукаа на наша војска и полиција, а ни седнаа во Собрание на крај.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Не.Еве неколку примери: Опозицијата излезе со соопштение дека Власта се обидува на талибански начин да го протне законот за Макпетрол или најновота изјава дека се подготвува талибански попис на населението. Власта пак излезе со изјава дека пратеници на опозицијата се однесуваат како талибанци во сообранието. Ова се само дел од изјавите со користење на овој термин.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.407
Сакам да знам што е тоа што ги тера родителите да си носат бебињата во маркети, молови, плоштади, не само сега, туку секоја сезона на вируси?
Можеби затоа што нема кој да го чува дома.
Не секој живее близу до старите или со нив па да го остави на саат два.
А и многу дедовци и баби не се физички спремни да чуваат бебе повеќе од саат-два.
Имам 11 месечно бебе, ако не го земам со мене во маркет нема никогаш да отидам таму. Сами сме со жената, работиме полно работно време и двајцата, веруј ми, воопшто не е лесно без помош од баба и дедо. А особено кога си многу далеку од нив и кога неможат да дојдат ниту на 2 недели да отспиеш раат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Можеби затоа што нема кој да го чува дома.
Не секој живее близу до старите или со нив па да го остави на саат два.
А и многу дедовци и баби не се физички спремни да чуваат бебе повеќе од саат-два.
Имам 11 месечно бебе, ако не го земам со мене во маркет нема никогаш да отидам таму. Сами сме со жената, работиме полно работно време и двајцата, веруј ми, воопшто не е лесно без помош од баба и дедо. А особено кога си многу далеку од нив и кога неможат да дојдат ниту на 2 недели да отспиеш раат.
Тоа се тие изговори кои најчесто се користат, нема кој, се нема пари, се нема време.
Има двајца родители, секој со различни обврски, ама не им текнало да одат низ молови, маркети, да прават фотосесии со елка, дремат на некоја клупа и двајцата со бебето итн.

Не оправдувам шетање бебе на тие места и тоа месец дена. Се знае еден извршува обврски надвор, а друг по дома.

Не се само тие таквите без помош од баба и дедо.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.407
Тоа се тие изговори кои најчесто се користат, нема кој, се нема пари, се нема време.
Има двајца родители, секој со различни обврски, ама не им текнало да одат низ молови, маркети, да прават фотосесии со елка, дремат на некоја клупа и двајцата со бебето итн.

Не оправдувам шетање бебе на тие места и тоа месец дена. Се знае еден извршува обврски надвор, а друг по дома.

Не се само тие таквите без помош од баба и дедо.
Какви изговори човеку божји? Нормално дека нема кој и се нема време. Мислиш ти обожавам ја да ми плаче малиот додека ја пазарам и да вришти додека чекаме на каса!?
Како тоа се знае еден извршува обврски надвор а друг по дома? Она работи 5 дена, јас истотака. Да си знаеш дека тука на Малта е само 4 месеци породилно. Кога она е слободна, јас работам, и обратно за да немораме да го оставаме бебето кај бејбиситерка (8-10€ од саат се плаќа тука, немој да ми објаснуваш дека не е изговор финансиите)...дома заедно сме само после 8 навечер. Буквално сме сами, од коронава ниту моите, ниту нејзините го немаат видено затоа што нема летови. Да не ти објаснувам како се буди во 12, па во 3, па пак во 6 а ние на работа од 7.

А и зашто да не одат да прават фотосесии? Зашто да не дремат на клупа? Што тебе па тоа ти пречи?
Ако не па да седат само дома и да гледаат тв по цели денови и да се нервираат.

Незнам дали имаш бебе или си имал, ама ако си имал/имаш очигледно си со поддршка од други па сега тука изводиш во ДК за лајкчиња и те нервираат некои што отишле до трговски да си поминат малце квалитетно со бебето и да сменат секојдневие. И бебето треба малце да излезе од дома, се мрднува по цел ден седејќи, нервозно е, плаче беспотребно. Башка што овој период е за поминување време со фамилија. Ако тоа те нервира, седи ти дома и нема да ги гледаш како прават фотосесии со елката. Или па те изнервираа зашто неможеш да стигнеш на ред да се сликаш со Дедо Мраз?
 
Последно уредено:

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
1.775
Да, јасно ми е а и не сите касиери се обучени. Конкретно мојот случај беше во Asics во Сити Мол, тамошната касиерка ми излезе во пресрет.
Momci late odgovor. Se zavisi od programot sto go koristat na kasata koga ti naplakaat , site pogolemi marketi ( supermaketi kako vero mero i onie za it i bela tehnika ) programot ja ima opcijata za podelba na naplatata , gotovinsko i bezgotovinsko , ne e do devojceto/deckoto na kasa :) i obukata koja ja imaat , dva klika na ptozorec so dimenzii 4 X4 cm e :)
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Momci late odgovor. Se zavisi od programot sto go koristat na kasata koga ti naplakaat , site pogolemi marketi ( supermaketi kako vero mero i onie za it i bela tehnika ) programot ja ima opcijata za podelba na naplatata , gotovinsko i bezgotovinsko , ne e do devojceto/deckoto na kasa :) i obukata koja ja imaat , dva klika na ptozorec so dimenzii 4 X4 cm e :)
До негде. Повише би рекол дека зависи дали газдата е присутен и дали има сметки за плаќање или се му е под конец финансиски па гајле му е за 1 муштерија. Со оглед на тоа дека сме во МК, и дека има Корона криза, повише испаѓа првото. Во тој случај, ке најде дечкото начин за да си го купиш тој артикл во вредност од 10.000 ден. А ако за нешто што вреди 200 денари, најверојатно нема да троши време. Секогаш твое си е да си прашаш, ништо не губиш

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Здраво. Имам прашање до корисниците на услугите на Стопанска. Не можам да добијам агент од контакт центарот, па да прашам тука. Прашањето се однесува за токенот на апликацијата. Купив нов телефон и немам пристап до токенот на истиот, добивам порака како сликата подоле, но имам пристап до преглед на моите сметки. Друго што би надополнил, пред да го купам новиот телефон, апликацијата ми беше инсталирана на телефонот на мајка ми (се уште е инсталирана со моите податоци). Дали потенцијално решение би било да направам лог-аут од телефонот на мајка ми, дали ќе треба да отидам до филијала или пак ќе може да се реши проблемов преку праќање на SMS пораки, бидејќи мислам така идеше процесот кога прв пат го пуштав токенот. Фала.
 

Attachments

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
Можеби затоа што нема кој да го чува дома.
Не секој живее близу до старите или со нив па да го остави на саат два.
А и многу дедовци и баби не се физички спремни да чуваат бебе повеќе од саат-два.
Имам 11 месечно бебе, ако не го земам со мене во маркет нема никогаш да отидам таму. Сами сме со жената, работиме полно работно време и двајцата, веруј ми, воопшто не е лесно без помош од баба и дедо. А особено кога си многу далеку од нив и кога неможат да дојдат ниту на 2 недели да отспиеш раат.
Ова е оправдано, не сте у мкд, сами сте ама има многу ситуации каде реално не се шетаат деца насекаде, нема потреба да одат со детето некаде ако можат да го остават некаде а за шетање се знае само парк до некоја одредена возраст, зошто би одел со бебе во мол или маркет ако имаш каде да го оставиш, некој да го почува, итн. После 3, 4 години веќе е ок.

Мое мислење, неам деца ама го подржувам до некаде ставот на членот, ја коа би имал така би правел до одредена возраст, нормално се у можностите.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.407
Ова е оправдано, не сте у мкд, сами сте ама има многу ситуации каде реално не се шетаат деца насекаде, нема потреба да одат со детето некаде ако можат да го остават некаде а за шетање се знае само парк до некоја одредена возраст, зошто би одел со бебе во мол или маркет ако имаш каде да го оставиш, некој да го почува, итн. После 3, 4 години веќе е ок.

Мое мислење, неам деца ама го подржувам до некаде ставот на членот, ја коа би имал така би правел до одредена возраст, нормално се у можностите.
Немој, не ми се збори денес на таа тема.
Здравје ќе си дочекаш бебе, па дојди пиши тука дали си со истиот став за да не се шетаат по молови или маркети.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
10.517
Здраво. Имам прашање до корисниците на услугите на Стопанска. Не можам да добијам агент од контакт центарот, па да прашам тука. Прашањето се однесува за токенот на апликацијата. Купив нов телефон и немам пристап до токенот на истиот, добивам порака како сликата подоле, но имам пристап до преглед на моите сметки. Друго што би надополнил, пред да го купам новиот телефон, апликацијата ми беше инсталирана на телефонот на мајка ми (се уште е инсталирана со моите податоци). Дали потенцијално решение би било да направам лог-аут од телефонот на мајка ми, дали ќе треба да отидам до филијала или пак ќе може да се реши проблемов преку праќање на SMS пораки, бидејќи мислам така идеше процесот кога прв пат го пуштав токенот. Фала.
исто и јас имав проблем кога сменив мобилен само вопшто неможев да се логирам и пази ми мењаа пасворд на три пати и се и џабе, исто имаше денови кога воопшто неможеш да ги добиеш, колега истиот проблем...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom