Сакам да знам!

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
На кругчето каде што местиш саат, има два чекори на отварање (еден клик, па уште еден према надвор). Првиот чекор ти е дата, вториот ти е саат. Отвори еден чекор и врти обратно од стрелките на часовникот додека наместиш точен датум.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
На кругчето каде што местиш саат, има два чекори на отварање (еден клик, па уште еден према надвор). Првиот чекор ти е дата, вториот ти е саат. Отвори еден чекор и врти обратно од стрелките на часовникот додека наместиш точен датум.
Ти благодарам само што сакав да пишам се снајдов...
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Дали се безбедни МК пошта за праќање преку нив пратка во странство?

Треба да испратам во плико документи за во Белград. И тоа треба да испратам и одредени документи кои содржат лични податоци за мене лично, покрај останати документи треба да испратам и копија од лична карта.

Зборот ми е, дали нема никој да чепка и да го отвора пликото, освен секако лицето на чија адреса сакам да го адресирам и испратам пликото?

Дали се доверливи од МК пошта? Мене пријател само ми кажа дека околу 200 денари била цената за препорачана пратка да се прати до Белград.


Ајде јавно ќе напишам.

На 09.09.2020 преку МК пошта испратив препорачано плико за Белград.
На 15.09.2020 стигнало пликото во Белград, се што сум ставил во пликото од документи се е внатре во пликото.

Ми кажаа тогаш во пошта, за една недела ќе стигне пликото во Белград, и навистина стигна.
181 денар за препорачано плико платив во МК пошта, не сакам да ги рекламирам и да ги фалам, само да си знаете.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Ајде јавно ќе напишам.

На 09.09.2020 преку МК пошта испратив препорачано плико за Белград.
На 15.09.2020 стигнало пликото во Белград, се што сум ставил во пликото од документи се е внатре во пликото.

Ми кажаа тогаш во пошта, за една недела ќе стигне пликото во Белград, и навистина стигна.
181 денар за препорачано плико платив во МК пошта, не сакам да ги рекламирам и да ги фалам, само да си знаете.
За тиква печење не ги бива. Замисли во Австралија да треба да пратиш пратка/писмо колку време ќе патува, ако за до Белград им треба една недела

На двапати праќав до Холандија, на двапати ми го вратија писмото, честитка беше, валда не се забранети
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918



Што магнет има извадено олку добра слика?
Магнет со 3t јачина може да извади ваква слика?

Го опитав @Myers у приватна ама дечкото изгледа се вклучува on (негов) demand, така да одговор од него може којзнае кога да добијам.
Мене ми личи на Ртг ова, јас правев оваа година на приватно во Неуромедика и Толовски и на двата се гледа скоро како на оваа снимка (на поголем дел од тело се па идеално не бива споредба)
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Здраво.
Сакам да пратам мобилен од US до Македонија по DHL Express.
Прашањето ми е дали и доколку би го царинеле кога ќе стигни во Македонија, колкав би бил износот одприлика?
Благодарам однапред.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Здраво.
Сакам да пратам мобилен од US до Македонија по DHL Express.
Прашањето ми е дали и доколку би го царинеле кога ќе стигни во Македонија, колкав би бил износот одприлика?
Благодарам однапред.
Cost+shipping(ќе ти барат сметка и фактура дрн дрн дрн) + 25% total value + други работи(2%)
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Cost+shipping(ќе ти барат сметка и фактура дрн дрн дрн) + 25% total value + други работи(2%)
Јас како што се сеќавам техничката стока до 350€ е ослободена од царина и давачки со приложување на сметка, освен ако е нешто специфично па да ти пресметаат вредност по каталог. Ретко.
Кога се враќав од Германија имав купено некои апарати и не ми направија никаков проблем на царина.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Го послушав членот погоре за тоа што рече дека над 350€ не царинат, па пошто работам во продавница за мобилни, испринтав сметка со помала вредност од тие 350€ и ја ставив во пакетот. Се надевам дека ќе послужи. Сепак фала ви на обајцата.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
Поштански пратки над 90 евра, се царинат

 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Го послушав членот погоре за тоа што рече дека над 350€ не царинат, па пошто работам во продавница за мобилни, испринтав сметка со помала вредност од тие 350€ и ја ставив во пакетот. Се надевам дека ќе послужи. Сепак фала ви на обајцата.
TrikkY Имаш грешка во првата реченица, си пишал “над“ 350€, а треба да стои “до“ 350€. Не за друго туку да нѐ збуниш ѝ некој друг член на форумов .
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Поштански пратки над 90 евра, се царинат

Well, it is what it is. Веќе го пратив, враќање назад нема..али сепак фала што си се потрудил да го побараш и да го споделиш линкот. Сега барем знам дека ќе биде царинет пакетот, а колку, ќе видам кога ќе стигни во Македонија.
Автоматски споено мислење:


TrikkY Имаш грешка во првата реченица, си пишал “над“ 350€, а треба да стои “до“ 350€. Не за друго туку да нѐ збуниш ѝ некој друг член на форумов .
се извинувам, не заприметив, би ја исправил грешката но опцијата за да го изменам не е достапна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom