Сакам да знам!

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Сакам да знам кој има добра селекција (на лагер) ствари од Wolfcraft(ми треба workbench готов)?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Обични писма (препорачано беше моето) праќаа до пред 3 недели, дали смениле нешто во меѓувреме не знам.

Инаку ако ти е нешто што мора да стигне брзо и сигурно само DHL Express, со FEDEX исто може да праќаш (поефтини се за некој денар, но и побавни + не знам колку се сигурни).
Јас пратив минатава недела за странство пратка преку DHL и колку што ми кажаа дека ќе трае транспортот толку и беше, плус само што потпишаа дека го примиле таму на тракингот се појави име и презиме на тој што потпишал.

Во UPS вртев на телефон, но не креваше никој, не знам дали воопшто работат.

Дали се безбедни МК пошта за праќање преку нив пратка во странство?

Треба да испратам во плико документи за во Белград. И тоа треба да испратам и одредени документи кои содржат лични податоци за мене лично, покрај останати документи треба да испратам и копија од лична карта.

Зборот ми е, дали нема никој да чепка и да го отвора пликото, освен секако лицето на чија адреса сакам да го адресирам и испратам пликото?

Дали се доверливи од МК пошта? Мене пријател само ми кажа дека околу 200 денари била цената за препорачана пратка да се прати до Белград.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Ќе работи Сити Мол во вторник на осми?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Дали се безбедни МК пошта за праќање преку нив пратка во странство?

Треба да испратам во плико документи за во Белград. И тоа треба да испратам и одредени документи кои содржат лични податоци за мене лично, покрај останати документи треба да испратам и копија од лична карта.

Зборот ми е, дали нема никој да чепка и да го отвора пликото, освен секако лицето на чија адреса сакам да го адресирам и испратам пликото?

Дали се доверливи од МК пошта? Мене пријател само ми кажа дека околу 200 денари била цената за препорачана пратка да се прати до Белград.
Ептен се доверливи. На баба ми, американска амбасада и испрати препорачано писмо од амбасада до Карпош. Но, не стигна.
После еден месец истраги, нервози и шетања по канцеларии, тие од главна пошта, пред полиција, беа готови да ми потпишат дека они ја испратиле пратката до пошта Карпош, а овие од пошта Карпош, беа подготвени, исто така, да потпишат дека они не ја примиле пратката од главна пошта.
Во амбасада беа скроз запознаени со односот кон пратки, на поштата и ми предложија да се јават во САД , документите да ги поништат и да напраат нови документи, па да ги пратат во Атина, а од таму во тукашната амбасада, па ја да поминам и да ги земам (т.е. овојпат да ја заобиколат пошта).

Реков ОК.

Целата таа процедура траеше, верувале или не ТРИ дена само. За три дена ми се јави таа од амбасада дека стигнале документите и уште ме зафркаваше, ме прашува дали ќе дојдам да ги подигнам или по пошта да ми ги прателе. До толку се зближив со таа од амбасада, после миљон средби и телефонски разговори.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Дали се безбедни МК пошта за праќање преку нив пратка во странство?

Треба да испратам во плико документи за во Белград. И тоа треба да испратам и одредени документи кои содржат лични податоци за мене лично, покрај останати документи треба да испратам и копија од лична карта.

Зборот ми е, дали нема никој да чепка и да го отвора пликото, освен секако лицето на чија адреса сакам да го адресирам и испратам пликото?

Дали се доверливи од МК пошта? Мене пријател само ми кажа дека околу 200 денари била цената за препорачана пратка да се прати до Белград.
Не знам колку се безбедни, тоа што го праќав за таму и не ми беше толку итно.
Најбезбедно ти е DHL Express, ама и скапичко, така да ако ти е некој процес што ти е многу битен можеби и ти вреди да си платиш некоја илјадарка да не трчаш пак по врати и да збираш документи.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Сакам човек да ми прати една крема од Сад, би сакал некој да ме посоветува со која опција да одам за да не испадне премногу.
Доколку некој имал некакво искуство би било убаво да сподели.
Ви благодарам.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Не знам колку се безбедни, тоа што го праќав за таму и не ми беше толку итно.
Најбезбедно ти е DHL Express, ама и скапичко, така да ако ти е некој процес што ти е многу битен можеби и ти вреди да си платиш некоја илјадарка да не трчаш пак по врати и да збираш документи.

Колку чини преку ДХЛ Експрес?
И приближно за колку време би стигнала пратката?

Треба во плико некои документи да пратам на пријател кој е во Белград моментално.
Не се многу документи вкупно се 6 листови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Колку чини преку ДХЛ Експрес?
И приближно за колку време би стигнала пратката?

Треба во плико некои документи да пратам на пријател кој е во Белград моментално.
Не се многу документи вкупно се 6 листови.
Пресметај тука или јави им се на телефон ќе ти пресметаат тие, а стига брзо, до Белград веројатно за ден-два.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Колку чини преку ДХЛ Експрес?
И приближно за колку време би стигнала пратката?

Треба во плико некои документи да пратам на пријател кој е во Белград моментално.
Не се многу документи вкупно се 6 листови.
Dhl bi fatilo 2-3 iljadi i za 2 dena
Preporacano po posta za nedela vreme i poveke, kosta okoli 150 200 denari i e relativno sigurno

Imam prakjano dokumenti po posta
Dhl ako epten ti se brza

Ama pak prasaj si za sigurno
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
6 листови од А4 формат имам за испраќање.

Тоа е се што имам да пратам.
На грамажа ги мерат од DHL, иако не е голема разликата.
Јас праќав пред 10тина денови на другиот крај од светот (Канбера), за до 300 грама платив околу 4300 денари и до таму стигна за 4 работни денови.
Поефтина понуда ми дадоа од Федекс, но не гарантираа за брзината на пристигнување на пратката, плус кај DHL во сумата имаш и осигурање на пратката и ако ти ги изгубат ти плаќаат оштета.
Преку пошта пратив препорачано за Франкфурт пред месец и пол, појма немам дали е воопшто стигнато, под 300 денари платив за ова.
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
Во кој салон да одам за гарнитура аголна, која нема да се уништи после 6 месеци? Давам до кај 35 000 денари, и димензии 3м х 2.
Ве молам споделете искуства, и ако може и конкретни модели на гарнитура.
види на фб fantasy mebel во шутка е мислам имаат предобри гарнитури
 

Kajgana Shop

На врв Bottom