Сакам да знам!

Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Кој е најдобриот начин за отворање на фирма доколку станува збор за петшоп? Поточно дали ТП, ДОО, ДООЕЛ или нешто друго?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Кој е најдобриот начин за отворање на фирма доколку станува збор за петшоп? Поточно дали ТП, ДОО, ДООЕЛ или нешто друго?
Не се нај разбирам у врска со воа ама ќе ти кажам шо знам. Другар има фирма т.е. продавница за градежни материјали, претставништво на Бекамент поточно. Он е заведен као ТП, со тоа имаш помали давачки, мислам дека годишно 2000 денара се плаќа. Ако си ДООЕЛ имаш повише давачки и треба да имаш минимален влог од 5000 евра у фирмата, а ДОО можеш ако отвараш со уште едн неможеш сам.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Не се нај разбирам у врска со воа ама ќе ти кажам шо знам. Другар има фирма т.е. продавница за градежни материјали, претставништво на Бекамент поточно. Он е заведен као ТП, со тоа имаш помали давачки, мислам дека годишно 2000 денара се плаќа. Ако си ДООЕЛ имаш повише давачки и треба да имаш минимален влог од 5000 евра у фирмата, а ДОО можеш ако отвараш со уште едн неможеш сам.
ама ТП мислам одговара со целиот имот што го има а дооел мислам не, плус имаше уште некоја предност кај дооел


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Како да аплицирам за ваучер до 30 000 денари наменет за обука за дигитални вештини?
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Како да аплицирам за ваучер до 30 000 денари наменет за обука за дигитални вештини?

Појди во АВРМ и таму прашај ги вработените.

Ова е ако не грешам мерка за млади до 29 години невработени.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Како да аплицирам за ваучер до 30 000 денари наменет за обука за дигитални вештини?
Ако добро знам, сеуште не е одредена процедурата и што како ќе биде околу ваучерите.Од тоа што гледам, академииве испитуваат терен каква е заинтересираноста на луѓето, за која програма и кој формат.
Инаку на фб имаш страна Ваучери МК, таму веројатно имаш централизиран извор на информации кој ќе ти помогне без да шеташ по други места.
 
Член од
4 мај 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дали некој пракал во Данска нешто ? Колку тоа чини?
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Зависи што ќе праќаш, имаш опција преку пошта.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Облека ,мн лесна ќе биди пратката ,ако знајте од прилика кажете ми колку ќе ме фати за да имам некоја слика
Е за облека ќе те кошта скапо, зошто не пратиш со автобус што иде до Данска?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
sto treba za da se izvadi posmrtnica za lice pocinato vo bolnica. Koj dokumenti se podnesuvat,verojatno vo MVR kaj televizija.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
Дечки здраво, во куќата на село наидов на еден проблем. Пронајдов внатре во куќата под дограмата мртов стршлен. Исто така од надвор под дограмата пронајдов уште еден (беа на околу 1-2м воздушно растојание меѓу себе). Кога подобро разгледав околу забележав и други стршлени кои прелетуваа над куќата и еден како застанува на чатмите и оди под ќерамиди. Се сомневам дека имаат дувло под ќерамидите некаде на гредите. Дали некој знае или може да ме упати како да го решам проблемов и да ги отстранам.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Облека ,мн лесна ќе биди пратката ,ако знајте од прилика кажете ми колку ќе ме фати за да имам некоја слика
Јас лани за Германија праќав сако по пошта, околу 20 евра, ама па сумата варира и според тежината. Ова беше лесно, летно сако (гостинот си го заборави кај мене, и инсистираше да го пратам, да не чекаме наредедн пат да се видиме за да му го дадам).
Автоматски споено мислење:

Дечки здраво, во куќата на село наидов на еден проблем. Пронајдов внатре во куќата под дограмата мртов стршлен. Исто така од надвор под дограмата пронајдов уште еден (беа на околу 1-2м воздушно растојание меѓу себе). Кога подобро разгледав околу забележав и други стршлени кои прелетуваа над куќата и еден како застанува на чатмите и оди под ќерамиди. Се сомневам дека имаат дувло под ќерамидите некаде на гредите. Дали некој знае или може да ме упати како да го решам проблемов и да ги отстранам.
Би требало служба за дезинсекција да ти го реши проблемот. Е сега кај е селото, има ли во близина таква служба ... треба да свртиш пар телефони да се информираш. Или по интернет пребарај најблиска служба.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Работи утре библиотеката браќа миладиновци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom