Сакам да знам!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Има ли некој купено/пробано вода од канабис?
Ако мислиш на Горска Релакс, јас и домашните ја пробавме, само не успеав да прочитам содржината, премногу ситна. И не влијае никако освен освежително со некој за мене интересен вкус, ако тоа го прашуваш. Во суштина ништо посебно, има и подобри пијалоци за освежување чисто го земавме за проба, ....
Сега прочитав, не содржи состојки од листовите туку од екстракт од коноповото семе кое нема опојна состојка ТХЦ.
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
сакам да знам како се плаќа боледуванје до 7 дена ? и сто е тоа работна успешнос и таа како се плаќа ? хитно хитно ми треба одговор
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
sega sum tuka vo SAKAM DA ZNAM, i se prevrlam pak tuka ama vo Istorija i treba da cekam dve minuti,toa krukceto gore vrti li vrti...
a ako pak se prefrlam na fejzbuk ili pres 24 treba da cekam celi 5 minuti dodeka vlezam tamu i pak cekam da se popolni ekranot so tekst i sliki,
sto e problemot...si bara nova kutija li, ili moze nekoja popravka?.................cesto pati nejke i da ukluci na druga stranica i pola saat da cekas-nisto.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
sega sum tuka vo SAKAM DA ZNAM, i se prevrlam pak tuka ama vo Istorija i treba da cekam dve minuti,toa krukceto gore vrti li vrti...a ako pak se prefrlam na fejzbuk ili pres 24 treba da cekam celi 5 minuti dodeka vlezam tamu i pak cekam da se popolni ekranot so tekst i sliki,sto e problemot...si bara nova kutija li, ili moze nekoja popravka
... па прво ќе си го провериш интернетот која силина на конекција имаш „wireless network connection“ ако тоа е во ред, потоа активирај го антивирусот „computer scan“ да не ти влегол случајно некој „коњ“ , посебно во периодот кога си имал желба за „блиска средба“ со Пехчево! :D
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
sega sum tuka vo SAKAM DA ZNAM, i se prevrlam pak tuka ama vo Istorija i treba da cekam dve minuti,toa krukceto gore vrti li vrti...
a ako pak se prefrlam na fejzbuk ili pres 24 treba da cekam celi 5 minuti dodeka vlezam tamu i pak cekam da se popolni ekranot so tekst i sliki,
sto e problemot...si bara nova kutija li, ili moze nekoja popravka?.................cesto pati nejke i da ukluci na druga stranica i pola saat da cekas-nisto.
brat pentium 4 staro kukiste ne dava poveke od eden tab i jas maka ista macam a dokolku e nov p.c ili lap topot slaba konekcija ili virus napravi antivirusen sken i disk klinap , defregmentacija malku da go iseknes
Автоматски споено мислење:

... па прво ќе си го провериш интернетот која силина на конекција имаш „wireless network connection“ ако тоа е во ред, потоа активирај го антивирусот „computer scan“ да не ти влегол случајно некој „коњ“ , посебно во периодот кога си имал желба за „блиска средба“ со Пехчево! :D
trojanec nemoj sega grubo konj -ljutis :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
сакам да знам како се плаќа боледување до 7 дена ? и сто е тоа работна успешност и таа како се плаќа ? хитно, хитно ми треба одговор!
1576076357209.png

... и извадоци од Службен весник!

1576076726338.png
1576076758878.png
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Член од
12 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam dali znae nekoj da mi odgovori imam zemeno telefon i brojce od tmobile pred 4,5 meseci prvata smetka koga dojde ja plativ vednas no potoa drugite 3 smetki ne gi plativ me iskljucia i Sega me interesira dali znae nekoj ako otidaam da gi platam smetkite dali kje mi naplatat tolku kolku treba ili kje mi stavat nekoj procent povekje za zadocnuvanje i dali znaete kolku e
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Ќе ти наплатат колку што должиш ,за да знаеш точно појди во било кој продажен салон и ќе ти кажат или пробај на 122
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Не знам дал има посебна тема за електрика и апарати, проблеми и решенија па овде да прашам можи ќе се најде некој да сугерира.

Имено, пред повеќе од пола година го сменив греачот на бојлерот од 3 киловати. Исто шмерцаше и една жичка, па сите се сменети и престегнати одново.
Оваа недела веќе вторпат се случува осигурувачот (на табла за осигурувачи) за бојлерот да е паднат. Осигурувачите сите се по 16 ампери. Отворив кај жиците, не видов некоја да шмерцува или да е мокро. Самиот бојлер 3 кв, околу 13.5 ампери. Моја претпоставка е дека панелката која е во едната соба, кога се приклучува, да паѓа осигурувачот затоа што панелка од 2 кв е отприлика 9 ампери па заедно со бојлерот прават над 16 ампери што е многу за осигурачот. Или ако не панелката некој друг апарат со поголема ампеража.
Ме интересира, доколку шукоата каде се приклучува панелка или друг поголем потрошувач, не се на ист осигурач, а со жиците на бојлерот е се во ред...

Дали е можно греачот да е причина да падне осигурач. Оти досега не ми се случило, или греачот работи или не работи и не сум наишол на ваков проблем.

Утринава не сум баш расонет да чепкам струја, па ќе погледнам подобро попладне, но уште една можност ми иде во глава. Дали треба да ја отворам и дозната каде оди кабелот од бојлерот? Дали може и кај дозната да има некој проблем? Знам дека пред 3 години електричар, добар мајстор ги преврза жиците од дозна оти беа измешани фази и нули плус ги стегна оти шмерцааа, но дали да гледам и таму или дозната ако е добра, нема врска со паѓање на осигурач?
Инаку моментално, без други потрошувачи (освен фрижидерот), бојлерот нормално си работи и полни.

Фала ако некој знае каде е се можен проблем (греач, дозна), освен поголеми потрошувачи на еден осигурач.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Ако имаш кривична пријава дали можеш да ја напуштиш државата... И за колку време од пријавувањето се закажува судење
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Не знам дал има посебна тема за електрика и апарати, проблеми и решенија па овде да прашам можи ќе се најде некој да сугерира.

Имено, пред повеќе од пола година го сменив греачот на бојлерот од 3 киловати. Исто шмерцаше и една жичка, па сите се сменети и престегнати одново.
Оваа недела веќе вторпат се случува осигурувачот (на табла за осигурувачи) за бојлерот да е паднат. Осигурувачите сите се по 16 ампери. Отворив кај жиците, не видов некоја да шмерцува или да е мокро. Самиот бојлер 3 кв, околу 13.5 ампери. Моја претпоставка е дека панелката која е во едната соба, кога се приклучува, да паѓа осигурувачот затоа што панелка од 2 кв е отприлика 9 ампери па заедно со бојлерот прават над 16 ампери што е многу за осигурачот. Или ако не панелката некој друг апарат со поголема ампеража.
Ме интересира, доколку шукоата каде се приклучува панелка или друг поголем потрошувач, не се на ист осигурач, а со жиците на бојлерот е се во ред...

Дали е можно греачот да е причина да падне осигурач. Оти досега не ми се случило, или греачот работи или не работи и не сум наишол на ваков проблем.

Утринава не сум баш расонет да чепкам струја, па ќе погледнам подобро попладне, но уште една можност ми иде во глава. Дали треба да ја отворам и дозната каде оди кабелот од бојлерот? Дали може и кај дозната да има некој проблем? Знам дека пред 3 години електричар, добар мајстор ги преврза жиците од дозна оти беа измешани фази и нули плус ги стегна оти шмерцааа, но дали да гледам и таму или дозната ако е добра, нема врска со паѓање на осигурач?
Инаку моментално, без други потрошувачи (освен фрижидерот), бојлерот нормално си работи и полни.

Фала ако некој знае каде е се можен проблем (греач, дозна), освен поголеми потрошувачи на еден осигурач.
другар ова е веќе за електричар да дојде да испита, овака само да се нагаѓа нема фајде
преоптеретување може да доведе до пожар
искрено се надевам не е некој луд таков јак потрошувач да не го одделил само за да штеди


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Не знам дал има посебна тема за електрика и апарати, проблеми и решенија па овде да прашам можи ќе се најде некој да сугерира.

Имено, пред повеќе од пола година го сменив греачот на бојлерот од 3 киловати. Исто шмерцаше и една жичка, па сите се сменети и престегнати одново.
Оваа недела веќе вторпат се случува осигурувачот (на табла за осигурувачи) за бојлерот да е паднат. Осигурувачите сите се по 16 ампери. Отворив кај жиците, не видов некоја да шмерцува или да е мокро. Самиот бојлер 3 кв, околу 13.5 ампери. Моја претпоставка е дека панелката која е во едната соба, кога се приклучува, да паѓа осигурувачот затоа што панелка од 2 кв е отприлика 9 ампери па заедно со бојлерот прават над 16 ампери што е многу за осигурачот. Или ако не панелката некој друг апарат со поголема ампеража.
Ме интересира, доколку шукоата каде се приклучува панелка или друг поголем потрошувач, не се на ист осигурач, а со жиците на бојлерот е се во ред...

Дали е можно греачот да е причина да падне осигурач. Оти досега не ми се случило, или греачот работи или не работи и не сум наишол на ваков проблем.

Утринава не сум баш расонет да чепкам струја, па ќе погледнам подобро попладне, но уште една можност ми иде во глава. Дали треба да ја отворам и дозната каде оди кабелот од бојлерот? Дали може и кај дозната да има некој проблем? Знам дека пред 3 години електричар, добар мајстор ги преврза жиците од дозна оти беа измешани фази и нули плус ги стегна оти шмерцааа, но дали да гледам и таму или дозната ако е добра, нема врска со паѓање на осигурач?
Инаку моментално, без други потрошувачи (освен фрижидерот), бојлерот нормално си работи и полни.

Фала ако некој знае каде е се можен проблем (греач, дозна), освен поголеми потрошувачи на еден осигурач.
Можно е да треба да се замени осигурувачот, знаат така да се однесуваат. Во секој случај, доколу се разбираш, не е лошо да ги прераспоредиш големите потрошувачи во таблата со осигурачите
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Можно е да треба да се замени осигурувачот, знаат така да се однесуваат. Во секој случај, доколу се разбираш, не е лошо да ги прераспоредиш големите потрошувачи во таблата со осигурачите
Сабајле колку можев оти одев на работа, проверив, машината за перење и купатилската греалка не се на ист осигурувач. Попладне ќе проверам шуко штекерите кога е спуштен осигурувачот, кој од нив нема струја за да видам што сме вклучувале во тие штекери. Пример на бојлер од 13.5 ампери, на ист осигурувач фен од 2 кв или панелна греалка со иста јачина, може да падне осигурувач. Ако е ова причината, решението е најлесно, да не се вклучуваат истовремено 2 потрошувачи со поголема јачина.
Вториот чекор, кој како неелектричар (но сум се бафтал и со електрики од зорт па не сум тотален лаик, ме има мавано 3-4 пати и струја од стручност :pos: ) е да ги проверам жиците во кутијата под бојлерот една по една со шрафцигер (суво е и нема знаци на шмерцување или корозија), дали се добро прицврстени или се јавува некој контакт таму ако се лабави.
Третото и четвртото се веќе за мајстор (проверка на дозната во ѕидот каде се врзани разни кабли, нули и фази за кои не сум стручен и проверка на греачот од бојлерот за кој немам ни инструмент ни сум стручен да го отворам и проверам, мада мислам дека греачот би бил или работи или не работи.
Пред се се сомневам на тие први 2-3 набројани причини, друг потрошувач истовремено, жиците кај бојлерот или евентуално дозната во ѕидот.

Во секој случај фала ви и на двајцата Бони Клајд и Гурман за советите и помошта. Ставање Чик Куманово влечки и фазомер на уво и на работа :)

Патем, не знам дали има посебна тема за совети и проблеми и можни решенија со т.н. јака струја AC во домашни услови од овој тип, да не замарам во оваа општа тема. Би била корисна барем од советодавен аспект.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom