Сакам да знам!

L

Löwe

Гостин
Освен Vinyl, некој друг rent a bike сервис? Овој од градски паркинг "изнајми велосипед" функционира?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа пастирот најдобро може да сподели лично исксутво како стигнал во Будимпешта. :pos:
Кога некој ќе ти го избрише мислењето значи дека треба да остане избришано а не повторно да биде постирано. Поради прекршокот си заработи казнени поени.

Оваа тема е за помош, ако немате како да помогнете, не одмагајте со беспотребни тривијални информации.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Дечки фала ви многу али моето прашане ми беше што не ми бега ако одам вака после 9 месеци со авион .
Јас не велам дека ке шодмитам некого само што ми следува ?
Иначе имам и од префектура лист кои укажува дека после 4 месеци ќе ми стигне одговор па тоа и го чекав.
Требало да си се вратиш после 90 дена и во МК да си чекаш одговор, еден мој другар така се зафркна.
Инаку околу подмитувањето, некои дечки така на Маџарска граница ставиле по 50 евра во пасошите демек за да подмитат а претходно не се договориле со цариниците, и шо се деси, овие ги зеле парите и бам печатот на пасош :) шо викаме ние со прсто во газот
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ако купувам компјутер на делови од едно место со вкупна цена од 80к денари, и поради ова со МојДДВ дека е макс 30к би сакал да направам 3-4 сметки за да може да внесам во МојДДВ, дали од продавницата ќе мрчат? Односно дали имаат они некој вид на „посериозен“ зијан ако го направат тоа?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ако купувам компјутер на делови од едно место со вкупна цена од 80к денари, и поради ова со МојДДВ дека е макс 30к би сакал да направам 3-4 сметки за да може да внесам во МојДДВ, дали од продавницата ќе мрчат? Односно дали имаат они некој вид на „посериозен“ зијан ако го направат тоа?
Што те спречува да одиш 4 пати и купуваш делови до 30к? :D
Ако случајно мрчат, тоа може слободно да им го направиш.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
dobil nekoj pari nazad od toa skeniranjeto smetki na mojddv?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Што те спречува да одиш 4 пати и купуваш делови до 30к? :D
Ако случајно мрчат, тоа може слободно да им го направиш.
Ама конфигурацијата би ја склопиле они. Затоа онака економско/трговски прашувам дали има нешто во постапкава што би ги довело до некаков зијан за да би мрчеле макар и кратко.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Ако купувам компјутер на делови од едно место со вкупна цена од 80к денари, и поради ова со МојДДВ дека е макс 30к би сакал да направам 3-4 сметки за да може да внесам во МојДДВ, дали од продавницата ќе мрчат? Односно дали имаат они некој вид на „посериозен“ зијан ако го направат тоа?
1. 27000 денари е границата за да ти го вратат максималниот данок од 600 денари
2. Можеш да го платиш со картичка и над 500 евра и пак ќе ти издадат фискална за Мој ДДВ, ама нема нели максимум да го искористиш повратокот на данок.
3. Mислам дека лесно ќе се договориш со продавачот да го поделат на повеќе сметки, особено ако сам го склопуваш. Но мораш да прашаш, не се сите продавачи исти.
4. Ако го купиш овие денови, мислам дека не ти менува на колку сметки ќе биде бидејќи овие три месеци ги гледаат како целина. Понатаму ќе биде месец за месец.

Најмногу ќе искористиш ако го поделиш на 3 сметки. Пример 31ви август, први септември и први октомври со тоа што за на последната сметка да заштедиш 600 денари треба да чекаш еден месец без компјутер што барем на мене не би ми одговарало.

Теоретски бидејќи ќе имаш и други фискални од тековните месеци освен тие за компјутер можеш и на 4 сметки, ама ќе треба да чекаш 4 месеци што нема никаква логика да го правиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Што те спречува да одиш 4 пати и купуваш делови до 30к? :D
Ако случајно мрчат, тоа може слободно да им го направиш.
Колку треба да си луд за 225 денари да одиш 4 пати? Па горивото, времето и малтретирањето по жешково коштаат далеку повеќе.
Автоматски споено мислење:

1. 27000 денари е границата за да ти го вратат максималниот данок од 600 денари
2. Можеш да го платиш со картичка и над 500 евра и пак ќе ти издадат фискална за Мој ДДВ, ама нема нели максимум да го искористиш повратокот на данок.
3. Mислам дека лесно ќе се договориш со продавачот да го поделат на повеќе сметки, особено ако сам го склопуваш. Но мораш да прашаш, не се сите продавачи исти.
4. Ако го купиш овие денови, мислам дека не ти менува на колку сметки ќе биде бидејќи овие три месеци ги гледаат како целина. Понатаму ќе биде месец за месец.

Најмногу ќе искористиш ако го поделиш на 3 сметки. Пример 31ви август, први септември и први октомври со тоа што за на последната сметка да заштедиш 600 денари треба да чекаш еден месец без компјутер што барем на мене не би ми одговарало.

Теоретски бидејќи ќе имаш и други фискални од тековните месеци освен тие за компјутер можеш и на 4 сметки, ама ќе треба да чекаш 4 месеци што нема никаква логика да го правиш.
5% е на компјутерска опрема, 225 денари на 30000 ќе му вратат, ништо повеќе.
Автоматски споено мислење:

Ако купувам компјутер на делови од едно место со вкупна цена од 80к денари, и поради ова со МојДДВ дека е макс 30к би сакал да направам 3-4 сметки за да може да внесам во МојДДВ, дали од продавницата ќе мрчат? Односно дали имаат они некој вид на „посериозен“ зијан ако го направат тоа?
Немаат проблем, освен ако на целата конфигурација не ти даваат некаков попуст, тогаш може попустот да не ти важи за дел по дел на различна сметка. Инаку кој те знае за кого купуваш, на колку сметки ќе ти треба на толку можат да ги делат (нормално мин 1 производ по сметка, не половинка )
 
L

Löwe

Гостин
Види какви фиромјани. Сериозно мислат дека ќе зачарат од популистичката мерка мој ддв. Типично за севернјаци фиромски.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.896
Поени од реакции
9.491
Случајно земав после 15 години од ко бев дете да изгребам 2-3 грепки од оние златна рипка и случајно добив 20 000. Сакам да прашам дали има некој поке инфо околу исплатата бидејки ми рекоа дека за добивка над 5.000 мора да се оди во Скопје на исплата зашто не би можело да ме исплатат било каде ?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
dobil nekoj pari nazad od toa skeniranjeto smetki na mojddv?


Тоа таму некаде во Декември ќе почне исплатата, така барем првично најавија тие кои го промовираа проектот.


Случајно земав после 15 години од ко бев дете да изгребам 2-3 грепки од оние златна рипка и случајно добив 20 000. Сакам да прашам дали има некој поке инфо околу исплатата бидејки ми рекоа дека за добивка над 5.000 мора да се оди во Скопје на исплата зашто не би можело да ме исплатат било каде ?

Ќе одиш во Скопје во централата на лотаријата со грепката и со лична карта, е сега не знам дали таму ќе ти дадат во кеш парите или пак ќе ти побараат и копија од трансакциска сметка за да ти ги пуштат парите на трансакциска, веројатно ќе ти побараат и трансакциска сметка поради даноци.

Дали беше до 5.000 или до 10.000 денари ограничувањето, но секако над овие суми се оди во централата во Скопје. Така е тоа и во лотариите на Србија, Хрватска над одредени суми се оди ви централите во главните градови за исплата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Случајно земав после 15 години од ко бев дете да изгребам 2-3 грепки од оние златна рипка и случајно добив 20 000. Сакам да прашам дали има некој поке инфо околу исплатата бидејки ми рекоа дека за добивка над 5.000 мора да се оди во Скопје на исплата зашто не би можело да ме исплатат било каде ?
Со здравје да си ги трошиш!
Најдобро ќе ти кажат тука, јави се или пиши му маил.
 
Член од
7 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
0
Требало да си се вратиш после 90 дена и во МК да си чекаш одговор, еден мој другар така се зафркна.
Инаку околу подмитувањето, некои дечки така на Маџарска граница ставиле по 50 евра во пасошите демек за да подмитат а претходно не се договориле со цариниците, и шо се деси, овие ги зеле парите и бам печатот на пасош :) шо викаме ние со прсто во газот
Мене ми ставиа нормален печат за премим но виде датата помината и згора со пенкало нацарта плус (+) .
Ова го прашав и во ФР. Амбасада и во полиција и се и викаат дека ние не знаеме немаш ништо со нас.
Сега неможам да разберам шо е?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Мене ми ставиа нормален печат за премим но виде датата помината и згора со пенкало нацарта плус (+) .
Ова го прашав и во ФР. Амбасада и во полиција и се и викаат дека ние не знаеме немаш ништо со нас.
Сега неможам да разберам шо е?
Е тоа не знам, ваљда дека имаш плус денови останато, врска немам што би можело да значи плусот. Зошто не ги праша на лице место ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom