Сакам да знам!

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Среќа не сум земал 2 години на своја рака антибиотици, ме заобиколуваа настинките последно време. Значи може да се појават бактерии ако се земаат антибиотици на своја рака?

Што да правам, кога тие старите и беспослени пензионери кога ќе влезат во ординација кај матичен по пола саат пензионер седи кај лекар, па секој од нив бара да му се мери притисок,бараат се и сешто, и се досадни и само бараат нешто. Кај многумина матични е таква ситуација со здодевни пензионери, што ќе менувам матичен кога може пак на истото да налетам.
Малце офф топик, сори... И ти ќе станеш еден ден пензионер, нели?! Ќе бидеш и' бетер од нив со овој памет, само продолжи на своја рака да ги пиеш.
 
Член од
3 август 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, не сум од Македонија ама знам македонски колку-толку. Сакам да го научам македонскиот сленг.
Ме интересира што значи изразот „еби ветар“.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво, не сум од Македонија ама знам македонски колку-толку. Сакам да го научам македонскиот сленг.
Ме интересира што значи изразот „еби ветар“.
Опис за нешто несериозно кога се работи за човек или неквалитетно кај изработка, материјал итн. .
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Здраво, имам прашање во врска со издавање на прва возачка дозвола.

Според информациите на овој линк https://mvr.gov.mk/upravni-rab/5 потребни документи се: барање, важечка лична, 2 уплатници, лекарско уверение и уверение за положен испит. Мене ми е дилемата околу последните 2. Дали тие документи ги доставува Авто Испитен Центар до МВР или пак треба ја лично да ги земам од Авто Испитен Центар за да го отпочнам процесот? Исто така дали би било подобро да закажам термин за сликање преку телефон или електронски
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Здраво, имам прашање во врска со издавање на прва возачка дозвола.

Според информациите на овој линк https://mvr.gov.mk/upravni-rab/5 потребни документи се: барање, важечка лична, 2 уплатници, лекарско уверение и уверение за положен испит. Мене ми е дилемата околу последните 2. Дали тие документи ги доставува Авто Испитен Центар до МВР или пак треба ја лично да ги земам од Авто Испитен Центар за да го отпочнам процесот? Исто така дали би било подобро да закажам термин за сликање преку телефон или електронски
Подобро да си закажеш електронски ,инаку самата испитна комисија ги доставува во МВР ,и ти требаат две фотографии за возачката книшка .
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Опис за нешто несериозно кога се работи за човек или неквалитетно кај изработка, материјал итн. .
Те зеза, да знае колку толку мак. немаше граматички се да му биде точно, сум сретнал нашинци кои знаат колку толку мак. една реченица не можат да склопат.
:D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Друштво, ај ако има некој што возел по автопатот Штип- Скопје, поточно до аеродромот, ако може да ми каже како е за враќање назад? Нормално дека ништо не е апдејтирано по гпс дека постои патот. Гледав на гугл мапс, од она што видов е дека на кружниот тек кај аеродромот, не се фаќа десно за накај Скопје, туку се продолжува право по автопатот за накај Куманово и таму некаде после треба да има исклучување. Е сеа, дали е означено исклучувањето за према Св. Николе, Штип? Фала
 
Член од
7 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
0
Најпрвин здраво на сите.
Сакам да прашам нешто ама многу е озбилно и ве молам озбилни совети.
Дојдов во Франција скоро пред 9 месеци како турист нели имаме прао во шенген зона до 3 месеци ама кас веќе 9 месеци сум.
Поточно имав дадено баране за книги во франција и ете ми излегоа негативни па на мислене сум дали да идам у Македонија али ако идам сигурно ќе ми стаат некоја забрана или казна што поточно ??
Ве молам конкретни одговори и предлози ?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
какви книги, нешто имаше за азил документи?
 
Член од
7 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
0
Не татко ми работи во Франција и јас со мајками дојдовме кај него и од тами направивме како спојуање фамилија и еве до сега чекавме ништо па рекоа треба назод во македонија па долга виза да барате.
Па сеа ако идеме назад сигурно ке јадеме некоја забрана или казна?
Автоматски споено мислење:

какви книги, нешто имаше за азил документи?
Не татко ми работи во Франција и јас со мајками дојдовме кај него и од тами направивме како спојуање фамилија и еве до сега чекавме ништо па рекоа треба назод во македонија па долга виза да барате.
Па сеа ако идеме назад сигурно ке јадеме некоја забрана или казна?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Може ќе успееш нешто да направиш ако им ја објасниш приказнава, иначе знам еден вака што има изедено казна 300 евра.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.092
Не татко ми работи во Франција и јас со мајками дојдовме кај него и од тами направивме како спојуање фамилија и еве до сега чекавме ништо па рекоа треба назод во македонија па долга виза да барате.
Па сеа ако идеме назад сигурно ке јадеме некоја забрана или казна?
Автоматски споено мислење:


Не татко ми работи во Франција и јас со мајками дојдовме кај него и од тами направивме како спојуање фамилија и еве до сега чекавме ништо па рекоа треба назод во македонија па долга виза да барате.
Па сеа ако идеме назад сигурно ке јадеме некоја забрана или казна?
Јас знам луѓе кои има дале некоја цифра евра (не знам поточно колку) на унгарски цариници, а претходно исто на "црно" живееле две години во Германија.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Најпрвин здраво на сите.
Сакам да прашам нешто ама многу е озбилно и ве молам озбилни совети.
Дојдов во Франција скоро пред 9 месеци како турист нели имаме прао во шенген зона до 3 месеци ама кас веќе 9 месеци сум.
Поточно имав дадено баране за книги во франција и ете ми излегоа негативни па на мислене сум дали да идам у Македонија али ако идам сигурно ќе ми стаат некоја забрана или казна што поточно ??
Ве молам конкретни одговори и предлози ?
Качи се на авион и шибај
 
Член од
7 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
0
Може ќе успееш нешто да направиш ако им ја објасниш приказнава, иначе знам еден вака што има изедено казна 300 евра.
Кој ќе праби повеќе проблем У фрамвија или македонија?
Автоматски споено мислење:

Јас знам луѓе кои има дале некоја цифра евра (не знам поточно колку) на унгарски цариници, а претходно исто на "црно" живееле две години во Германија.
Мислам со авион да идам?!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кој ќе праби повеќе проблем У фрамвија или македонија?
Автоматски споено мислење:


Мислам со авион да идам?!
На излез од ЕУ, со што сакаш иди, нека не те лажат погоре. Единствено што ти кажа Саша Илиќ да подмитиш унгарски цариник ама треба да го погодиш цариникот ама тоа се прави на влез, веќе си регистриран ти дека си во ЕУ. Затоа прво прашувајте во државата каде што одите дали ќе имате проблеми или пак во МНР, не после да се чешате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom