Сакам да знам!

Член од
7 септември 2016
Мислења
13.413
Поени од реакции
22.339
Дали може од агенција за вработување да ми се избрише високото образование и да фигурирам само како среднист ?
...според тоа какви кадри ги поставуваат на клучни места, а нема никаква дополнителна контрола на истите, тоа е најмала грешка што можат да ја направат, прашање воопшто дали си заведен со високо, денес треба све да се проверува ама ајј да може човек све да знае, па да знае како да провери!
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
65
Поени од реакции
249
Скопјани, ако може да препорачате некое такси за кај вас, ама да е барем со прилично реални цени, за во спротивно да не ме читате по курир :pos: Ако може и бројче, фалаа:)
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
157
Поени од реакции
863
Дали можи негде на приватно да дарувам крв, освен на трансфузија по болнициве?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665
Дали негде по книжариве кај нас може да се најде книгава заедно со аудиото?

1643361591070.png

Ултра мега гига најбоља книга за деца за учење на англиски.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.371
Поени од реакции
616
Скопјани, ако може да препорачате некое такси за кај вас, ама да е барем со прилично реални цени, за во спротивно да не ме читате по курир :pos: Ако може и бројче, фалаа:)
Сите скоро Такси лиценцирани компании возат со иста цена
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.290
Поени од реакции
23.316
Дали за меѓународна возачка дозвола се држат стриктно до големина на фотографиите 3.5 х 4.5цм?

Од кога го вовеле овој документ, и дали го бараат секаде, или само во АМСМ? Последно вадев пред околу 2 години, ама сменив возачка поради истек на важност, и тогаш сум 100% сигурен дека не вадев ваква потврда.

  • Потврда од Министерство за внатрешни работи за прекршочна санкција забрана за управување со моторно возило (се издава од страна на МВР во АМСМ)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.511
Поени од реакции
24.115
Дали за меѓународна возачка дозвола се држат стриктно до големина на фотографиите 3.5 х 4.5цм?

Од кога го вовеле овој документ, и дали го бараат секаде, или само во АМСМ? Последно вадев пред околу 2 години, ама сменив возачка поради истек на важност, и тогаш сум 100% сигурен дека не вадев ваква потврда.

  • Потврда од Министерство за внатрешни работи за прекршочна санкција забрана за управување со моторно возило (се издава од страна на МВР во АМСМ)
Јас сега скоро вадев нова меѓународна, зошто ми истече националнава возачка па ја обновив.
Фотки 3.5 на 4.5цм дадов (такви и имав дома), а тоа што порано го бараа сами да си го вадиме од МВР за дека немаме прекршоци сега го вадат на лице место за 1 минута во АМСМ или во ПСС (јас таму вадев последен пат).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.290
Поени од реакции
23.316
Јас сега скоро вадев нова меѓународна, зошто ми истече националнава возачка па ја обновив.
Фотки 3.5 на 4.5цм дадов (такви и имав дома), а тоа што порано го бараа сами да си го вадиме од МВР за дека немаме прекршоци сега го вадат на лице место за 1 минута во АМСМ или во ПСС (јас таму вадев последен пат).
Благодарам! Не се сеќавам дека ми бараа, последно знам дека вадев во Кисела Вода во „Здружение на возачи“.
Изгледа и овој пат ќе одам таму, само ако работат во Сабота.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.413
Поени од реакции
22.339
chrome_screenshot_1643409205331.png
...дали имате инбус клуч и сами ги штелувате пвц прозорците дома, сакам сама да го направам тоа дали може да утнам нешто и да го зезнам прозорот?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.290
Поени од реакции
23.316
Прегледај го приврзокот 320659
...дали имате инбус клуч и сами ги штелувате пвц прозорците дома, сакам сама да го направам тоа дали може да утнам нешто и да го зезнам прозорот?
Зависи од оковот, некаде не пасуваат инбус/ѕвезда, туку специјални клучеви (самата форма, а и некаде поради просторот имаат свиткани под агол).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.413
Поени од реакции
22.339
Зависи од оковот, некаде не пасуваат инбус/ѕвезда, туку специјални клучеви (самата форма, а и некаде поради просторот имаат свиткани под агол).
...пасува инбус клучот, ама се плашам да одвртам или затегнам да не расипам нешто неповратно, зимно време треба да се затегне да се прилепи подобро прозорот, ти имаш пробано?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.290
Поени од реакции
23.316
...пасува инбус клучот, ама се плашам да одвртам или затегнам да не расипам нешто неповратно, зимно време треба да се затегне да се прилепи подобро прозорот, ти имаш пробано?
Не, немам толку искуство, кај мене еднаш само ги штеловавме да не се враќа назад прозорот додека е отворен. Зима, лето не сум имал мака, имаат повеќе гумици и лепат добро.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.511
Поени од реакции
24.115
Прегледај го приврзокот 320659
...дали имате инбус клуч и сами ги штелувате пвц прозорците дома, сакам сама да го направам тоа дали може да утнам нешто и да го зезнам прозорот?
Јас си ги штелувам сам моите PVC прозори. На звезда клуч се кај мене (зависно од производител/модел).
Научив искрено да ти кажам од јутуб (има доста видеа) и нема некоја којзнае што филозофија. Број само колку ќе свртиш на една страна, за ако погрешиш да вратиш точно назад, да утнеш и да зезнеш нешто не може, во најлош случај ќе вратиш назад како што било претходно (затоа брои го секој милиметар завртен во кругот, можеш и со моливче да означуваш за прецизно, јас така правев на почеток). Првиот пат кога ги штелував заглавив цел ден, сега веќе ми е многу полесно.
ПС Со рака осеќај го по краевите на рамката ладниот воздух од надвор и штелувај се додека не дихтува најдобро што може.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom