Сакам да знам!

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.724
Поени од реакции
14.208
Има и друг член каде е нагласено дека полицијата може да снима
Ако не те мрзи барај го членот на гугл има архиви од службен весник, крај на краиштата оди у станица и прашај вајда ке се најде некој писмен таму, незнам што сте упорни кога кај нас е забрането камерите од куќа да снимаат накај улица а не па да си снимаш низ град
Законот за заштита на лични податоци?
Забрането е да снимаш приватен имот, односно камерата да фаќа туѓ имот. Смееш да снимаш свој имот, со видлива назнака дека има камери на имотот.

Ти го разбирам ставот, и џандари го имаат на ТВ кажувано истото... Работата е што никој никаде не го наведува точниот закон/член што го забранува ова за што зборуваме. После години и години вакви муабети сеуште не се најде тој закон/член, затоа што не постои. А тоа дека некој на позиција може да најде да толкува како сака друг закон/член - тоа е друга работа.

Јас само со сигурност знам дека ќе продолжам да користам камера во кола. Сметам дека на крај кантарот натежнува накај повеќе теоретска корист во не-дај-боже ситуации, отколку теоретски проблеми заради евентуални казни.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.299
Поени од реакции
7.879
Законот за заштита на лични податоци?
Забрането е да снимаш приватен имот, односно камерата да фаќа туѓ имот. Смееш да снимаш свој имот, со видлива назнака дека има камери на имотот.

Ти го разбирам ставот, и џандари го имаат на ТВ кажувано истото... Работата е што никој никаде не го наведува точниот закон/член што го забранува ова за што зборуваме. После години и години вакви муабети сеуште не се најде тој закон/член, затоа што не постои. А тоа дека некој на позиција може да најде да толкува како сака друг закон/член - тоа е друга работа.

Јас само со сигурност знам дека ќе продолжам да користам камера во кола. Сметам дека на крај кантарот натежнува накај повеќе теоретска корист во не-дај-боже ситуации, отколку теоретски проблеми заради евентуални казни.
Друже у нашава држава ке видиш коли скроз затемнети па никоме ништа а не па за даш камера ама ете чисто може некој да ти се закачи да замара па и да ти пише казна, па ако имаш пари и врски ке се замараш по судови ако не ке си платиш ко попче иначе и снимката на суд не ти е валидна освен ете да си ја ставиш на јутјуб со покриени лица и регистрации


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.535
Поени од реакции
1.384
Законот за заштита на лични податоци?
Забрането е да снимаш приватен имот, односно камерата да фаќа туѓ имот. Смееш да снимаш свој имот, со видлива назнака дека има камери на имотот.

Ти го разбирам ставот, и џандари го имаат на ТВ кажувано истото... Работата е што никој никаде не го наведува точниот закон/член што го забранува ова за што зборуваме. После години и години вакви муабети сеуште не се најде тој закон/член, затоа што не постои. А тоа дека некој на позиција може да најде да толкува како сака друг закон/член - тоа е друга работа.

Јас само со сигурност знам дека ќе продолжам да користам камера во кола. Сметам дека на крај кантарот натежнува накај повеќе теоретска корист во не-дај-боже ситуации, отколку теоретски проблеми заради евентуални казни.
Ne znam sto ne ti e jasno okolu zakonot i zosto vikas deka go nema. Ubavo ti kazuva clen 369 deka samo policijata moze da postavi ured za snimanje na javni mesta kade se odviva soobrakaj.

Tvojata kola so kamera e na javno mesto(iako kolata e tvoja, locirana e i snima na javno mesto) kade se odviva soobrakaj i ne si policaec ni pa e sluzbeno vozilo. Avtomatski ne smees da imas ured za snimanje (dashcam). I ne mora da bide samo dashcam, ne smees ni so gopro ni so telefon, znaci bilo kakva kamera(citaj ured) koja ke snima soobrakaj na javni mesta.

Но, согласно член 369 став (1)од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15, 226/15, 55/16, 11/18 и 83/18), само полицијата е овластена да постави уреди за снимање на јавни места на кои се одвива сообраќај и на кои може да се извршуваат прекршоци од областа на сообраќајот на патиштата, согласно со закон.

Ti ako tolkui mislis deka nema zakon ja bi ti predlozil koga ke vidis policija, zastani i kazi im deka si gi snimal so kamerata u kola, pa posle toa pisi i kazi ni kako si pominal :D

Veke ti kazaa deka snimkata nema da ti bide validna na sud ni pa za osiguruvanje, duri i ke te kaznat i plus ke ti opnat tuzba za snimanje. Vo nedaj boze situacii ke si gleas u videoto i ke si znaes deka ne si kriv ama sepak ke si platis.

Ko sto rekov i jas imam dashcam i sum vozel i u mk kade kaznite se znacitelno pomali, i vo Avstrija kade kaznata e 10.000evra(vtora kazna e 25.000evra), ali sum go pravel na moj rizik.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.724
Поени од реакции
14.208
Но, согласно член 369 став (1)од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15, 226/15, 55/16, 11/18 и 83/18), само полицијата е овластена да постави уреди за снимање на јавни места на кои се одвива сообраќај и на кои може да се извршуваат прекршоци од областа на сообраќајот на патиштата, согласно со закон.
Јас ова го разбирам како дозвола за снимање од полиција со цел прибирање докази за постапки.
Не е спорно дека овој член/закон им дава ингеренции за снимање на полицијата. Но каде гледаш/читаш дека на обичните граѓани им забранува?

Не велам дека снименето ќе се уважи како доказ на судење (иако и за тоа има претседани), само дека именуваниот член не забранува снимање туку на полицијата им дава општа дозвола за снимање и прибавување докази без да мораат за секој поединачен случај да бараат посебно.


Ti ako tolkui mislis deka nema zakon ja bi ti predlozil koga ke vidis policija, zastani i kazi im deka si gi snimal so kamerata u kola, pa posle toa pisi i kazi ni kako si pominal :D
Конкретно за ова има некоја нова леглислатива лани од лани, забрането е да се снима полиција. Имаше веќе и некој осуден.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.535
Поени од реакции
1.384
Јас ова го разбирам како дозвола за снимање од полиција со цел прибирање докази за постапки.
Не е спорно дека овој член/закон им дава ингеренции за снимање на полицијата. Но каде гледаш/читаш дека на обичните граѓани им забранува?

Не велам дека снименето ќе се уважи како доказ на судење (иако и за тоа има претседани), само дека именуваниот член не забранува снимање туку на полицијата им дава општа дозвола за снимање и прибавување докази без да мораат за секој поединачен случај да бараат посебно.Конкретно за ова има некоја нова леглислатива лани од лани, забрането е да се снима полиција. Имаше веќе и некој осуден.
Но, согласно член 369 став (1)од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15, 226/15, 55/16, 11/18 и 83/18), само полицијата е овластена да постави уреди за снимање на јавни места на кои се одвива сообраќај и на кои може да се извршуваат прекршоци од областа на сообраќајот на патиштата, согласно со закон.

Boldiranoto ukazuva deka samo oni moze da koristat uredi za snimanje na javni mesta. Bar jas taka go sfakjam. Neka kaze nekoj pravnik.

Inace se soglasuvam deka zakonot e glup i generalno za pogolem del gragjani odgovara da moze da se snima.

Kaj mene koga ima soobrakajka, ubistvo ili slicno od policija objavuvaat deka dokolku nekoj bil na toa mesto vo odreden vremenski interval i imaat dashcam da odat vo policija za da gi dadat videata na uvid.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
617
Но, согласно член 369 став (1)од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15, 226/15, 55/16, 11/18 и 83/18), само полицијата е овластена да постави уреди за снимање на јавни места на кои се одвива сообраќај и на кои може да се извршуваат прекршоци од областа на сообраќајот на патиштата, согласно со закон.

Boldiranoto ukazuva deka samo oni moze da koristat uredi za snimanje na javni mesta. Bar jas taka go sfakjam. Neka kaze nekoj pravnik.

Inace se soglasuvam deka zakonot e glup i generalno za pogolem del gragjani odgovara da moze da se snima.

Kaj mene koga ima soobrakajka, ubistvo ili slicno od policija objavuvaat deka dokolku nekoj bil na toa mesto vo odreden vremenski interval i imaat dashcam da odat vo policija za da gi dadat videata na uvid.
Исто така дозволено е односно задолжително и автошколите да ја снимаат обуката на кандидатот
Автоматски споено мислење:

Имаше некои изместени у Македонија, што сеа праат паричка, а не на Бадник, така?
Не е тоа изместени во Македонија,во Егејска Македонија паричи ставаат за Православна Нова Година Василица (старанова година) во чест на царот Василиј според МПЦ , паричето кој некој го ставаат за Бадник е Српски обичај и е прифатено во поголем дел од Македонија
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.724
Поени од реакции
14.208
Но, согласно член 369 став (1)од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15, 226/15, 55/16, 11/18 и 83/18), само полицијата е овластена да постави уреди за снимање на јавни места на кои се одвива сообраќај и на кои може да се извршуваат прекршоци од областа на сообраќајот на патиштата, согласно со закон.

Boldiranoto ukazuva deka samo oni moze da koristat uredi za snimanje na javni mesta. Bar jas taka go sfakjam. Neka kaze nekoj pravnik.
Не го спорам напишаното. Ама ни ти ни напишаното никако не го демантирате моето разбирање: Ова дава дозвола за снимање од полиција со цел прибирање докази за постапки. Но никаде не забранува на обичните граѓани да снимаат за несудски потреби. Ако никаде изричито не вика „забрането е да се снима од кола“ тогаш зошто да вадиме заклучоци од членови/закони кои се за други намени?

Можеби грешам, и јас би сакал некој ова аргументирано да го коментира.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.359
Поени од реакции
3.081
Добар бренд на столна брусилка? Евентуално и да не е макита оти не сум претерано задоволен од нив?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.534
Поени од реакции
1.319
Добар бренд на столна брусилка? Евентуално и да не е макита оти не сум претерано задоволен од нив?
Inco за тие пари купи 3-4 и ко ќе се расипе фрлај! Инаку немаш квалитет во "брендовите" што ги носат кај нас се се копии далеку од профи алат.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.359
Поени од реакции
3.081
Koj сменил име саунд оф-со старото.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
793
Поени од реакции
2.127
Дали може од агенција за вработување да ми се избрише високото образование и да фигурирам само како среднист ?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.780
Поени од реакции
11.469
Дали може од агенција за вработување да ми се избрише високото образование и да фигурирам само како среднист ?
Имаат многу грешки во системот.. Ако се сомневаш во некои податоци оди и лично провери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom