Сакам да знам!

Член од
23 октомври 2011
Мислења
781
Поени од реакции
2.089
Може ли да се продаде земјиште ако еден од сосопствениците со години не плаќал данок?

Мислам од град Скопје да не вратат или слично да неможе да се спроведе купопродажба
 
Член од
2 март 2016
Мислења
388
Поени од реакции
330
Може ли да се продаде земјиште ако еден од сосопствениците со години не плаќал данок?

Мислам од град Скопје да не вратат или слично да неможе да се спроведе купопродажба
Може да се продаде, но може да бараат од купувачот да го плати неплатениот данок на имот, а тој после од сите вас кои сте сосопственици солидарно да бара регрес со камата во вид на надомест на штета.

Подобро платете го данокот и продавајте или наведете во договорот дека не е платен данокот за имот, а купувачот е запознаен со тоа.
Инаку данок на промет на недвижност нема допирна точка со данок на имот на недвижност иако не ме чуди и да ви бараат од град Скопје да го платите данокот на имот за да ви стават клаузула за платен данок на промет, мислам живееме во Македонија :)
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
781
Поени од реакции
2.089
@Forca ти благодарам многу.

Ме интересира уште ова ако си запознаен.Во врска со оние земјиштa што уште се водат со право нa користење (не сопственост) .

Дали е точно дека тие земјишта имаат рок да се приватизираат т.е. да се врати правото на сопственост до 31.12.2021?

Што потоа ?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
388
Поени од реакции
330
@Forca ти благодарам многу.

Ме интересира уште ова ако си запознаен.Во врска со оние земјиштa што уште се водат со право нa користење (не сопственост) .

Дали е точно дека тие земјишта имаат рок да се приватизираат т.е. да се врати правото на сопственост до 31.12.2021?

Што потоа ?
Моментално не сум запознат до кога е рокот, инаку после рокот се заснова право на долготраен закуп до 99 години со што корисникот станува закупец и треба да плаќа закупнина на државата како закуподавач.
Сепак не ме фаќај за збор поради коронава послабо работам и не сум во тек со најнови информации, најдобро прашај во државното правобранителство на Македонија затоа што тие се тие кои ги застапуваат по закон имотно правните интереси на државата, ако не знаат од таму барем ќе те упатат на правилното место каде ќе можеш точно да се информираш.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
878
Поени од реакции
1.164
Сакам да знам дали постои некои адвокат/нотар/посредник што би избркал работа за некоја личност да земе пензија?
Фалат некои документи-обрасци па место мене за одреден надомест да би го завршил сето тоа.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.204
Поени од реакции
5.023
Како да сменам пасворд кога емаил адресата која ми е внесена на јузеров непостои а воедно и стариот пасворд не го знам? Има трета опција?
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
288
Поени од реакции
385
Kako funkcioniraat avtomatite za sobiranje na plastichni shishinja? Dali treba posebna kartichka I za sto se koristi iststa?
 
Член од
7 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
54
Што значи плавово окце со текст
Thread watched
(незнам дали треба тука да прашам ама еве кажете ако згрешив)
 

Attachments

Член од
8 октомври 2021
Мислења
25
Поени од реакции
53
тебе ти пишуам прв ако ја залапам немај гајле чекај сега да ме рецне на инста.
Abe zaebi insta ajde. Kakov instagram. U zivo ti zboram jas. Na insta nema opcija za da ja zalapas.
Автоматски споено мислење:

Pobrzaj samo. Ne go tupi. Pobrzaj so lapanjevo. Ili utre (sabota) ili (nedela). Izberi mesto kaj ke idete I toa e toa. I muabet vamu tamu, I koa ke mozes I ke ti se ovozmozi sansa zalapaj ja. :D

I posle ke vidis so kako. Ili ke dobies samar ili neso ke se desi ponatamu vo filmov.

Inace kade e reziran filmov. U skopje ? Kavadarci? Prilep? New York? Melburn?
 
Последно уредено:

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.504
Каде да најдам ебани акрилни бои? Двете продавници во центар што продаваа беа затворени трајно....
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
760
Поени од реакции
513
Каде да најдам ебани акрилни бои? Двете продавници во центар што продаваа беа затворени трајно....
Иди до Сарај и прашај, се има, и во недела дури

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom