Сакам да знам!

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
А ако имам на пример само бг лична карта со привремен престој додека студирам би смеел или не?
Не ,треба да имаш Бугарско државјанство ти сеуште имаш Македонско ,според законот Македонски граѓанин не смее да вози возило на туѓа држава.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Бев Германија 85 дена,и сега моментално сум Грција и ќе седам до 90тиот ден,според правилото на шенген зоната се е правилно,е сега да прашам дали смеам да одам Бугарија и да поседам таму неколку дена или не смеам бидејќи одам над 90тиот ден? Дали Бугарија ги рачуна деновите според тоа правило или не? Бидејќи гледам дека не е дел од шенген зоната.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Ne gi racuna ama prasaj za sekoj slucaj
Бев Германија 85 дена,и сега моментално сум Грција и ќе седам до 90тиот ден,според правилото на шенген зоната се е правилно,е сега да прашам дали смеам да одам Бугарија и да поседам таму неколку дена или не смеам бидејќи одам над 90тиот ден? Дали Бугарија ги рачуна деновите според тоа правило или не? Бидејќи гледам дека не е дел од шенген зоната.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Дали е сеуште валидна оваа информација од 2017 за користење на услугите на ЈСП?
И колку им кошта едно возење?

СП СКОПЈЕ ја информира јавноста дека после успешното тестирање на системот, од денес, 12.04.2017 година, во функција ќе биде ставено и плаќањето со мобилен телефон за претплатниците од ВИП операторот.

Со ова се комплетира можноста на сите граѓани да можат да ги користат услугите на јавното претпријатие, со што се овозможува полесно плаќање на билетите и за оние лица кои не толку често го користат јавниот превоз.

Оваа услуга ќе може да се користи откако ќе се активира услугата. Поточно, прво се праќа бесплатна СМС порака на бројот 14 11 14, со текст START, со што оваа услуга станува активна. Активацијата се прави еднократно.

Кога веќе претплатничкиот број е веќе активиран, плаќањето се врши само со вртење на бројот 185. Откога ќе се добие сигналот, телефонот се доближува до валидаторот. Плаќањето трае неколку секунди, со што претплатникот добива повратна СМС порака дека плаќањето е успешно. Оваа порака, корисниците на јавниот превоз се должни да ја чуваат до крајот на нивното возење.

Исто така, сакаме да ги известиме корисниците на броеви од Македонски Телеком дека овој оператор ја исклучи активацијата за оваа услуга, што значи дека граѓаните немаат потреба од активирање на истата, туку веднаш можат да пристапат кон плаќање на билетот во автобус со вртењето на бројот 185.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Луѓе ве молам да ми одговори некој што се разбира од правни закони. Треба да направам бизнис идеја за предметот бизнис во 4та година и е прилично сложено и бара истиот бизнис план да е реален и креативен. Групата моја имаше идеја за отварање на фирма што нуди услуги на физички лица, во случајов пронаоѓање на семејни стебла, предци, изводи од некои предци, пронаоѓање на нечие потекло итн. Прашањето ми е дали некако таа фирма може да добие пристап до Државен Архив, изводи во Министерство за правдаитн. Знам дека приватна фирма нема пристап до информации од јавен карактер, но дали извршителитешто имаат пристап до овие информации нудат услуги иможе да бидат ангажирани од фирма за ваква работа?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Дали е сеуште валидна оваа информација од 2017 за користење на услугите на ЈСП?
И колку им кошта едно возење?


Да јас пред неколку дена ја користев зборам корисник сум на Телеком и е многу едноставна со вртење на бројот 185 го доближуваш твојот телефон до нивниот уред за 4-5 секунди добиваш сигнал и плаќањето е извршено ќе добиеш повратна СМС порака таа порака зачувај ја додека ти трае возењето поради контрола инаку не ти е потребен смарт телефон ,цената на едно возење е 40 денари
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Дали некој знае што значат кратенките на страната на ЕВН за проверка на сметки КЛ и ФЕ во колона преф. ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.633
Поени од реакции
34.891
Li-ning патики сте сретнале во некоја продавница во последно време?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.895
Поени од реакции
10.518
Dali vo nedela se plajka parkingot vo solun po ulicata dolz krajbrezjeto?
не се наплаќа, само внимавај мислам имаше плави зони кои што се само за нивните и кај белата кула има еден дел што е за автобуси само па гледај и таму да не паркираш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site! Ako znae nekoj da mi kaze dali i kolku imaat rok na zastarenost kazni-globa za storen soobrakaen preksok?? Mi dojde od ujp resenie za prisilna naplata za globata za preksokot.
Bev vo ujp i mi kazaa deka globata zastaruva otkako e pravosilna za 6 godini a na net procitav deka e za 2 god.
Resenieto za naplata na globa od sud e pravosilno od 10.2016 godina .
Blagodaram odnapred
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Пасошот ми важи до февруари, дали би можел да патувам во ЕУ во октомври на една недела, а ќе патувам со агенција организирано, или ќе ме вратат од граница?


Знае ли некој за кога закажуваат сега во МВР за пасоши?
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Пасошот ми важи до февруари, дали би можел да патувам во ЕУ во октомври на една недела, а ќе патувам со агенција организирано, или ќе ме вратат од граница?
Не ризикувај. За Хрватска знам сигурно дека пасошот мора да има важност најмалку 6 месеци пред истекување за да те пуштат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom