Сакам да знам!

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Дечки ми треба помош во врска со пратки од аназон
Сакам са пратам поклон во мк ама да не биде тие што го примаат да треба данок да плаќаат. Е сега што ќе биде ако пратката нема никаква цена? Затоа што амазон има опција да тргнат било каква цена доколку е поклон :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе патувам до Банско од Скопје со кола а последен пат бев баш во Банско може пред 10 години кога одевме на подготовки од пливање што значи не возев јас. Е сега, од кој граничен премин според вас е попаметно да се оди, преку Деве Баир или преку Делчево?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
преку Деве Баир или преку Делчево?
Преку Деве Баир е нешто подобар патот, преку Делчево вообичаено има помалку гужва и чекање на граничниот премин.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ќе патувам до Банско од Скопје со кола а последен пат бев баш во Банско може пред 10 години кога одевме на подготовки од пливање што значи не возев јас. Е сега, од кој граничен премин според вас е попаметно да се оди, преку Деве Баир или преку Делчево?
Да, преку К.Паланка вообичаено се оди, подобар е патот. Во километража се тука некаде, +/-.
Ама доколку одиш за празници, кога дости Македонци ги има за Банско, знае да има многу гужва, сум заглавувал со саати....
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Ќе патувам до Банско од Скопје со кола а последен пат бев баш во Банско може пред 10 години кога одевме на подготовки од пливање што значи не возев јас. Е сега, од кој граничен премин според вас е попаметно да се оди, преку Деве Баир или преку Делчево?
Преку Делчево-Станке лисичково ти е патот. Преку другите премини многу ке обикалјаш и џабе бензинот ке ти иди.
Поздрав
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Дечки ми треба помош во врска со пратки од аназон
Сакам са пратам поклон во мк ама да не биде тие што го примаат да треба данок да плаќаат. Е сега што ќе биде ако пратката нема никаква цена? Затоа што амазон има опција да тргнат било каква цена доколку е поклон :)
И да не стаиш цена, мислам дека ќе зависи, од денот што тој у пошта/царина го имал. Ако стаиш цена, ако е поголема од 40 долари, ќе им лупнат царина. Ако не стаиш или стаиш помала, тогаш зависи од тоа кој е на смена таму. Нема некои правила во пракса. Знам луѓе кои примиле тенк и не биле царинети, а знам и некои кои за пердув плаќале големи царини.
Кај нас, станува збор на мафијашка спрега помеѓу Пошта/DHL и слични, од една страна и царинските работници од друга.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Дали има некој информација за конкурсот за вработување во МВР што беше објавен во мај оваа година? Дали се уште се одвива постапката за селекција?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Дали има некој информација за конкурсот за вработување во МВР што беше објавен во мај оваа година? Дали се уште се одвива постапката за селекција?
Зависно од книшката и колената
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
Ќе патувам до Банско од Скопје со кола а последен пат бев баш во Банско може пред 10 години кога одевме на подготовки од пливање што значи не возев јас. Е сега, од кој граничен премин според вас е попаметно да се оди, преку Деве Баир или преку Делчево?
деве баир бољи
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
дали е можно да се увезе постара кола од бугарија пример до 2003 и да се префрли регистрира кај нас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom