Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Луѓе ај дајте некој рецепт,би сакал да зготвам телешки медаљони за НГ? По можност да не е нешто сложено...
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Рецепт за:
1. Рафело топчиња. Од купечките имам ужасно чешање околу устата, го обожавам вкусот на кокос и ванила крем што го имаат купечките, ама коа не можам да ги јадам...
2. Панакота, тој што го имам ми е премногу густ и ко да јадам лошо зготвен пудинг без вкус, дајте добар ама одличен рецепт.
3. Ребра! Стики, солени, мрсни, секакви! Мислам дека легнувам, станувам со помислата на ребра. Не испрати кумот на едно место денес да ги пробаме, ама не ми влева надеж. Сакам ребра како од една реклама за кока кола, тоа сум замислила и крај! Купив дури и кариран црвенобел чаршав, бели тањири и кока кола имам во фрижидер. Или па кажете кај да идам да јадам добро ребро.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
Автоматски споено мислење:

Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
Автоматски споено мислење:

Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
Незнам сос, ама стави путер на компирчињата да се растопе на нив има и чинијата да ја изедеш.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.472
Поени од реакции
4.627
Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
Автоматски споено мислење:

Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
Koga gi vadis koga se uste zeski, stavi sol, origano, luk vo prav, bosilek i padni na gaz.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
Автоматски споено мислење:

Дечки ај дајте некој рецепт за сос што оди добро со пржени компирчиња
Една лажичка сенф, две големи лажици мајонез, кари и сол, измешај ептен е убаво.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Една лажичка сенф, две големи лажици мајонез, кари и сол, измешај ептен е убаво.
Може да ми кажеш сенфот и карито од која марка го земаш, за да дојдам најблиску до тоа што ти го правиш
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Може да ми кажеш сенфот и карито од која марка го земаш, за да дојдам најблиску до тоа што ти го правиш
Не знам дали ќе најдеш иста марка како тука, ма да сенф си е сенф не гледам некоја битна разлика, јас користам органски, а кари и тоа е зачин од кој и да земеш нема разлика.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.589
Поени од реакции
34.772
...има разлика на сенф - има обичен благ сенф има горчица сенф има естрагон љуткав сенф!

Senf-Variationen_edit.jpg
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
@chef_cook сакам да зготвам школки ( mussles ), пуштај некој рецепт со лукче.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
@chef_cook сакам да зготвам школки ( mussles ), пуштај некој рецепт со лукче.
Кромид крупно сецкан,пржиш на обичен зејтин,4мин.додаваш школките и затвараш со капак 5мин,потоа отвараш,додаваш бело вино,2мин,лук ситно сецкан,магдонос и домат,мешаш 3 мин,тргаш од оган,путер 300 грамм, 82.5 %, мешаш,
Бона аппетита
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Кромид крупно сецкан,пржиш на обичен зејтин,4мин.додаваш школките и затвараш со капак 5мин,потоа отвараш,додаваш бело вино,2мин,лук ситно сецкан,магдонос и домат,мешаш 3 мин,тргаш од оган,путер 300 грамм, 82.5 %, мешаш,
Бона аппетита
Доматен сос или домат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom