Сакам да зготвам: ... помош!

B

Borg_Drone

Гостин
Тоа не е дебата, ние само дискутираме што треба а што не треба, разменуваме искуства.... :)
Јас пример можам да кажам дека сум работел во кујна и знам за некои работи што треба и како треба, за некои не нормално. :)
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Е стварно не ми се верува на која тема допревме да дебатираме :pos2:
Остаревме луѓе,остаревме :icon_lol:
Остај тоа, па поише мажи советуваат и коментираат на темава отколку жени. Браво! :smir:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
најверојатно авторот мислеше на патлак (или кај нас така се вика) :toe:

патлак-мешано свинско месо, со посебно добар вкус, најдобро е да се готви на скара на жар, (не знам од кај го вадат од свињите, ама многу е поефтино од чистото свинско месо)
FAIL

Патлак има сосема поинаква конотација. :icon_lol:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Пафлак е месото кое се наоѓа доле кај ребрата што го држи градниот кош со стомакот. Има месо и сланина во тој дел и е вкусно месо.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A mor Angelo, ja klaj recepti, da kusnemo nesho ubo, vodnjanski :)

Jas paflakot go spremam mosne ednostavno, go secam na tenki parcinja, go posoluvam so vegeta, crn piper, luk vo prav ili ubavo istolcen, ponekogas go premackuvam so senf, go ostavam da postoi taka nekoe vreme (preku nokj) i go frlam na skara, a ako go pravam vo rerna, na tava premackana so zejtin i go polivam so pivo!

Svinskoto najcesto, ako mi e za skara, ne go tintram mnogu so zacini, a paflakot najmalku go tintram! Taka klot!

A ako go kombiniram so nesto (svinskoto, retko paflakot), go secam na mali parcencs i go proprzuvam so curry, cardamom, dill, french mustard, soy sauce, duck sauce, oyster sauce i potoa go dodadavam vo prethodno podvaren oriz, vo specijalen wok i go stirfry!
 
Последно уредено од модератор:

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sfe sakam!
Ja otvori tema za ribi, ako imas recepti za salmon, tilapia, sturgeon, whiting itn. Ili za slatkovodni ribi!
Ili tema za Morski plodovi, itn.

Bilo sto, klavaj recepti!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
V red, da ne se glupirame:
imas recepti, postiraj.
Nemas recepti ili zelba, ne postiraj!

Nothing personal, ama na tema za gotvenje ne mi se pravi MSN muabet. :)
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Oks
Proja mafini

4 jajca
1 sholja zejtin
1 sholja jogurt
malku sol
10 laz. palenta
9 laz brasno
300 gr sirenje


Se mati se so zica i se sipuva vo kalapi za mafini. se dodava susam se pece na 180 okolu 40 min i ajt so zdravje ;)

Eve ti i nesto fenomenalno a brzo

1chokolada
200 ml hopla
100 gr suvo grozje
100 gr oreci seckani
suvi smokvi
shekjer po zelba
Se vrie na parea prvo chokoladoto so hoplata i se dodava ovosjeto. Se mesha dobro i se stava vo korpichki. Zakon e
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Гаро спомна риби,дај нафрли некој рецепт,не дека ги обожавам,но не сум налетала на такви специјалитети:smir:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
а бе еднаш праев тавче ориз феноменално ми испадна... сеа 2пати праам двапати ми е премногу мек ... закашавен...
кај грешам?

ај некој да кажи наколку степени се пече или нека опише процедура?

јас си го праам со зеленчук.... моркови, грашок и пиперчиња
За најпрецизно да не го утнеш оризот е сооднос 3 спрема 1. Значи 1 чаша ориз, со истата чаша мереш и ставаш 3 чаши вода. Тогаш може да си дозволиш и на 250 да го правиш и ќе излезе супер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom