Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
Јас пробувам да користам чија семе и немам среќа. Купив од Natura, оние ефтините од маркети, и не набабруваат, ниту после цела ноќ стоени во вода (три-четири зрнца ако беа набабрени само), а интернет вели за 15 минути треба да се готови.
Денеска купив од некоја фирма Purasana од Зегин, поскапи, овие се направија како што треба, ама некоја си петтина д нив се суви семки, не примија вода.

Искуство некој со чија семе?
Дали јас некаде грешам или ни продаваат овде во МК чија семе што е старо, на пример?
Автоматски споено мислење:
Стај ги да одстојат во кокосово млеко преку ноќ.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Стај ги да одстојат во кокосово млеко преку ноќ.
ете пак погрешно! :)

istockphoto-1309990810-612x612.jpg
треба најмногу да одстои до 2ч и тоа во фрижидер и после да се испие со количина вода без разлика набубрено, ненабубрено, долгото остојување доведува во внатрешна промена на зартување со што доаѓа до прашање за безбедноста на храната, бенефитот на семето се искористува и набубрено чија семе или едноставно ненабубрено во чаша со вода се пие за време на оброк и толку, све друго е погрешно!

healthy-gut-tonic-a3edc32a4f034a62a25259dd5ca005f5.jpg
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.688
ете пак погрешно! :)
треба најмногу да одстои до 2ч и тоа во фрижидер и после да се испие со количина вода без разлика набубрено, ненабубрено, долгото остојување доведува во внатрешна промена на зартување со што доаѓа до прашање за безбедноста на храната, бенефитот на семето се искористува и набубрено чија семе или едноставно ненабубрено во чаша со вода се пие за време на оброк и толку, све друго е погрешно!
Што знам...
Јас така ги јадам.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Јас за доручек пијам јогурт со две лажици микс од семиња( чиа, коприва, лен, тиква, сончоглед, пчен.ркулци, сусам)...не чекам ни секунда, мешам малку и пијам.
:toe:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.108
Поени од реакции
10.410
Искуство некој со чија семе?
Јас користам од кам чија семе.
Обично комбинирам со јогурт и ставам се што имам од овошје дома. Додавам и ленено семе. Ги правам пред да одам на работа сабајле, до кај 11 часот кога јадам веќе се набабрени.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Што знам...
Јас така ги јадам.
...е ако де, јас се држам за факти, зошто, како затоа и објаснувам, инаку секој како милува, но мора да се внесе со семето количина на вода, инаку рековме ќе ја ,,собере,, цела вода по патот и ќе се создаде запек, дехидрација и ќе се претвори бенефитот на чија семето во дигестивни проблеми.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
...е ако де, јас се држам за факти, зошто, како затоа и објаснувам, инаку секој како милува, но мора да се внесе со семето количина на вода, инаку рековме ќе ја ,,собере,, цела вода по патот и ќе се создаде запек, дехидрација и ќе се претвори бенефитот на чија семето во дигестивни проблеми.
држи вода муабетов, ќе ја собере водата во стомакот и после ќе треба да те отпушуваат на гастро
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Додавам и ленено семе.
...посебно лененото семе бара количини вода никако така, па никако и секој ден, тој ти е природен лаксатив, што ќе рече твоето дебело црево што секој ден го форсираш со пиење на ленено семе? со сила ќе создадеш нервозни црева, па и дијареја, се чудам како така конзумирате секојдневно читате бенефитот, ама несаканите ефекти во секојдневни внес, па макар било помалку? па уште ако додадам дека ленено семе го имитира естрогенот и делува на дисбаланс на менструалното крварење и појава на полицистични јајници...човекот не е створен да јаде секојдневно ,,семе,, тоа не е негова храна!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
држи вода муабетов, ќе ја собере водата во стомакот и после ќе треба да те отпушуваат на гастро
Ако е набабрено семето, значи собрало максимум вода, па како ќе собере дополнителна количина на вода?

Што правиме со семињата кои останале заглавени низ цревата :toe:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Што правиме со семињата кои останале заглавени низ цревата :toe:
...ами, зашто пишувам со количини вода, вели тоа е ,,најпогрешно,,

diverticulosis3.jpg

...дивертикулитис, заглавување на семето во кривини и вдлабнатини на дебело црево кое може да доведе до инфекција ако нема доволно вода испиено со чија или ленено семе да не заглави со се запекот,
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.108
Поени од реакции
10.410
...посебно лененото семе бара количини вода никако така, па никако и секој ден, тој ти е природен лаксатив, што ќе рече твоето дебело црево што секој ден го форсираш со пиење на ленено семе? со сила ќе создадеш нервозни црева, па и дијареја, се чудам како така конзумирате секојдневно читате бенефитот, ама несаканите ефекти во секојдневни внес, па макар било помалку? па уште ако додадам дека ленено семе го имитира естрогенот и делува на дисбаланс на менструалното крварење и појава на полицистични јајници...човекот не е створен да јаде секојдневно ,,семе,, тоа не е негова храна!
Не се чуди, се е во ред и со мене и со моето дебело црево и со мојот дигестивен систем и со мојот репродуктивен систем.

На темава:
Лененото семе има огромни бенефити за човековиот организам. Конкретно за пцос:

.

Overall, flaxseed oil omega-3 supplementation for 12 weeks in women with PCOS had beneficial effects on insulin metabolism, mF-G scores, serum triglycerides, VLDL-cholesterol and hs-CRP levels, but did not affect hormonal and other lipid profiles, and plasma nitric oxide levels.



Офтопик си, остај ги луѓето да си бараат помош за готвење и да си споделуваат рецепти.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
не знам каде си прочитала дека ,,најпогрешен начин е да се испие со вода" ? А зошто би било на пример, знаеш ли?
На интернет кога барав информации за колку време набабруваат во течност, ја најдов таа информација дека е погрешно да се земе лажица семе, на пример и да се испие со вода, и да чекаме да набабри во стомак
треба најмногу да одстои до 2ч и тоа во фрижидер и после да се испие со количина вода без разлика набубрено, ненабубрено, долгото остојување доведува во внатрешна промена на зартување
Погрешно.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.108
Поени од реакции
10.410
На интернет кога барав информации за колку време набабруваат во течност, ја најдов таа информација дека е погрешно да се земе лажица семе, на пример и да се испие со вода, и да чекаме да набабри во стомак
Да, точно е тоа....потешко се дигестира.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Не се чуди, се е во ред и со мене и со моето дебело црево и со мојот дигестивен систем и со мојот репродуктивен систем.

На темава:
Лененото семе има огромни бенефити за човековиот организам. Конкретно за пцос:

.

Overall, flaxseed oil omega-3 supplementation for 12 weeks in women with PCOS had beneficial effects on insulin metabolism, mF-G scores, serum triglycerides, VLDL-cholesterol and hs-CRP levels, but did not affect hormonal and other lipid profiles, and plasma nitric oxide levels.



Офтопик си, остај ги луѓето да си бараат помош за готвење и да си споделуваат рецепти.
...Ок, оф топик сум, но тоа не значи дека не сум во право, ако лененото семе содржи lignan и се препорачува само до шест месеци да се конзумира, на друга тема да не бидам оф топик тука, ќе видиме зошто е така, порано новините се читаа од назад накај предните листови, така треба и овде прво штета што може да направи, па после на крај ќе се разгледа бенефитот, а не прво бенефитот, а несаканите ефекти недочитани, оти суровото и недозрано ленено семе содржи токсични соединенија и може да биде отров и добро е да се знае, нели!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom