Саем на книгата

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Хмм, како тоа јас да не знам за такво писателиште? :eek:
Ако ми даде некој некоја од книгите, би пробал да ја прочитам, да видам во што е фамата. Да го купам тоа нешто - нема шанси.

Многу се смеев и бев по малку зајадлив во една од тие фб групите со женички демек-читателки, кога дрвосечачот ја прогласија со консензус за најдобра книга за 2019, а во изборот за Роман на годината испадна уште во прв круг. :pos:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Зезајте се вие ама Дрвосечачот на Наде сигурен сум дека се продаде во дупло повеќе примероци од сите книги на Пармаковска на саемов :LOL:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Говори за тоа дека имаме народ со мала писменост кој чита претежно лепо спакован шунд.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Чита, или глуми дека чита... *
Секогаш постојат неколку книги за кои наголемо се зборува (Најголемиот трговец на светот, Кодот на Да Винчи, Алхемичарот или нешто што е популарно сега),
па и да не сака, некој ќе чуе. Тоа е добра можност некој/а, на ниво на од прочуената Куманија, некаде да одглуми начитаност и продуховеност. Супер опција е да се начека лице што навистина прочитало, па накратко да им раскаже, чисто да знаат што се дешава во книгата. Или филм беше. Их, уште филм по книгата да се сними и ќе се соочиш со интелектуални авторитети кои ќе преиспитуваат сечие дело, ќе имаат мислење и мерила. Експерти и аналитичари што би се рекло ...
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Говори за тоа дека имаме народ со мала писменост кој чита претежно лепо спакован шунд.

Секаде "такви" книги се најчитани. Веројатно и книгите кои се најчитани во свет, се најчитани и во Македонија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Само хејтате, што би рекле младите. :D

Кога напишав нешто слично на ова во една група на фб, добив гневна пошта. :ROFLMAO: Во ред е на не ми се допадне некоја книга, истото можам и да го напишам, ама пркосело на нивните "политики". Што друго не смее да се критикува, а притоа гневната толпа да не те стави на клада!? Чим имаш група каде се зборува за книгата, очекувајте и негативни мислења за одредени книги. Башка 90% се таму жени, пласираат мислења само за трилерите од Сакам Книги и некои љубовни романчиња, што не би ги читал. Сепак за мои пари ја купувам, а ќе потрошам и време додека ја прочитам, не гледам зошто некој би се пронашол навреден од некој мој коментар. Притоа не коментирав ни книга од домашен писател.

Сепак постои и генерациска разлика меѓу нас тука. Во последно време читам само автобиографии, стручна литература и по некоја книга за шах, ама сакам и некој добар трилер од време на време. Не е проблем тоа што некој го чита, проблем е да не се прифати туѓата критика и таа книга да се пласира како најдобра врз база само на мислењата кои ја фалат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Само хејтате, што би рекле младите. :D

Кога напишав нешто слично на ова во една група на фб, добив гневна пошта. :ROFLMAO: Во ред е на не ми се допадне некоја книга, истото можам и да го напишам, ама пркосело на нивните "политики". Што друго не смее да се критикува, а притоа гневната толпа да не те стави на клада!? Чим имаш група каде се зборува за книгата, очекувајте и негативни мислења за одредени книги. Башка 90% се таму жени, пласираат мислења само за трилерите од Сакам Книги и некои љубовни романчиња, што не би ги читал. Сепак за мои пари ја купувам, а ќе потрошам и време додека ја прочитам, не гледам зошто некој би се пронашол навреден од некој мој коментар. Притоа не коментирав ни книга од домашен писател.

Сепак постои и генерациска разлика меѓу нас тука. Во последно време читам само автобиографии, стручна литература и по некоја книга за шах, ама сакам и некој добар трилер од време на време. Не е проблем тоа што некој го чита, проблем е да не се прифати туѓата критика и таа книга да се пласира како најдобра врз база само на мислењата кои ја фалат.
Во една од тие групите забрането е да се пишуваат негативни критики, да се зборува за лоши преводи и лоши издавачки куќи. Според нивната логика, штом некој пишувал, преведувал, издавал, морало да биде добро. :pos:

Неколку пати сум имал идеја да направам контра-група на нивната, за вистинските љубители на книжевноста. И ко ќе сака некој да влезе, да му поставам прашање кои му се омилени автори и книги, и ако спомне некоја таква, да го одбијам. Ама едно - пуста мрза, друго - дали 20 души ќе се соберат.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.104
Во една од тие групите забрането е да се пишуваат негативни критики, да се зборува за лоши преводи и лоши издавачки куќи. Според нивната логика, штом некој пишувал, преведувал, издавал, морало да биде добро. :pos:

Неколку пати сум имал идеја да направам контра-група на нивната, за вистинските љубители на книжевноста. И ко ќе сака некој да влезе, да му поставам прашање кои му се омилени автори и книги, и ако спомне некоја таква, да го одбијам. Ама едно - пуста мрза, друго - дали 20 души ќе се соберат.
За контра групава и јас неколкупати му се мислев, но знаејќи со каква полуписмена багра ќе се фатам у коштец, не ми треба толкав луксуз.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
За контра групава и јас неколкупати му се мислев, но знаејќи со каква полуписмена багра ќе се фатам у коштец, не ми треба толкав луксуз.
Абе нема да ја пуштаме баграта да се доближи до групата. :coffee:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Повторно, сметам дека треба да има посебна тема за сезонските и традиционалните попусти и родендени на нашите книжари, па и за ваквите промоции. Оваа тема да си остане само за традиционалниот саем, колку веќе и да е традиционален. Мислам дека треба да отвориме таква тема.

Со Слободен печат има 2 илустрирани книги на Петре М. Андреевски од Арс Ламина.
1. "Последните селани"- 290 ден.
2. "Дални наковални" - 200 ден.

Што стана со изданијата на Херои, убави наслови имаа за 100че? :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom