Саем на книгата

Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Кoлку чинaт oвие oд Акaдемскa нaјефтините?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
@Zlatikevichius од кај ја најде Catcher за 100ка и на англиски ја зеде за толку? :P
150 беше. Беа дарежливи годинава :D
Него не можам да разберам зошто Хемингвеј е толку преценет во смисол на цена, кај обете книжари. Под 500 денари не можев да најдам книга од Хемингвеј.
Си имаат мејнстрим книги кои не ги даваат евтино ко Хемингвеј, ко To kill a mocking bird што во Икона беше за 500-600, ко 1984.[DOUBLEPOST=1491571391][/DOUBLEPOST]
139 денaри зa oдредени клaсици.
@Feisty 135 се, те лажат. :icon_lol:
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
мислев оваа година саемов слабо ..а пак, есапот на крај скоро 50е отидоа :)
одма до влезот кај Табернакул ја најдов заскитана A Scanner Darkly на српски, и тие вработените као да се чудеа у стил од кај па оваа сф сеа ко да им ја фрлил некој на штанд бе, недајбоже сф да побараш у денешно време...па уште у хала2 на ксц/полица штандот коа видов преведени:eek: од Дик - Човекот у замокот и Дали андроидите сонуваат, по 250д мислам, а ја лани 400-500 ги платив од Академска и Три на англиски:tapp: или па Соларис 500 лани у гтц таа на приземје на српски ццц....да се човек утепа
од Акад. земав Niven-Ringworld со 20% попуст (и дома видов дека шпиунски ми уфрлиле бува - картица за 30% попуст па сеа ја меркам Dune),
од Икона ја земав Draculа,
од Магор Франкенштајн,
од Пнв Лавкрафт-Планини на лудилото,
од Антолог МЕШ,
од старокупујемпродајем- Blis-Zvezdane Spore, Simak-Grad, Simak-Tranzitna Stanica, Prist-Invertirani Svet, Bester-Razoreni Covek, Pol-Covjek Plus, Strugacki-Golac na Urvini (по грешка:oops:, ја помешав со онаа од Сталкер), Hajnlajn-Metuzalemova Deca...3 вакви сф на српскохрватски земав и од кај плавата тетка на плоштад :X3: - Balard-Potopljeni Svet, Tevis-Covek koji je pao na zemlji (филмот со Боуви), Kristofer-Smrt Trave (оваа не знаев дека има филм, треба да го ѕирнам).
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Кој баксуз сум нека сиби мајката.
Преку дете шо порачуваше од купи книга, пошто не најдов првично никој шо че тркни до саемов од Прилеп, а немав време сам да одам, порачав 4 книги. Ја немаше од Фуентес, па ајде како замена ја ставив филозофскиве „Есеи" од Мишел де Монтењ. После напраена порачка, ми се јавува дете шо че оди на саем па му велам, ај ѕирни да не ја има „Улиште" од Камило Села. Му кажав штанд, издавачка и се враќа братов ми ја носи „Семејството на Паскуал Дуарте".:pos: Дупликат да ја е..ам, ја купив пред месец. Ок, му ја дадов поклон на едно другаче шо живејме нека чита таму.
Денес стига праткава од купи книга и цреповиве место есеите на Монтењ, ги пуштиле есеите на Марсел Пруст. Виделе наслов ист, утнале автор у пм :D

И така од 5 порачани книги, 2 грешни, 3 точни, тибам среЈчата.

kn.jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
Ова врска нема, ова ако е Саем, јас сум Лејди Гага. Две години по ред на истиот книгите наместо со намалени, со зголемени цени беа. Дури и им пишав, со конкретни примери, и од Сити Мол ми одговорија со бришење на коментарот. Дај Боже да е нешто сменето годинава, но се сомневам.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Треба инспекција да им се прати. Има начин да им ги споредат сегашните понуди со тие од претходни месеци. И нека лапнат казна, кога се прават паметни. Само кај нас нема кој да го спроведе ова и да го стави во пракса.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ова врска нема, ова ако е Саем, јас сум Лејди Гага. Две години по ред на истиот книгите наместо со намалени, со зголемени цени беа. Дури и им пишав, со конкретни примери, и од Сити Мол ми одговорија со бришење на коментарот. Дај Боже да е нешто сменето годинава, но се сомневам.
Кога бев на летниот саем лани во Веро, цените им беа намалени (освен на книгите на Ѓурѓа). На овој во Сити мол никогаш не сум бил, па така не можам ништо да констатирам околу цените.

Треба да дадат некаков каталог, некоја слика или слично околу тие “саемски попусти“. Ако веќе организираш некаков настан или манифестација, најмалку што треба е да направиш е да ја запознаеш широката народна маса со понудата или настаните.

Јас ги сакам книгите од Колинс Класикс, а ги продава Икона. Ако има намалени цени на овие, би одел, инаку не. Алтернативата секако е Магор, а сакам да земам едно 3-4 книги од кај нив. :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111

Kajgana Shop

На врв Bottom