Саем на книгата

Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.072
Поени од реакции
14.468
Магор одувек сум ги сметал за едни од најуслужните, било да е на саем или во кафе-книжарницата. Секогаш пленат со својата скромност.
Пред некоја година и Петар Андоновски беше дел од нивниот штанд, но како продавач, се сеќаваш? Мислам дека тогаш уште не му беше издаден „Очи со боја на чевли”.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
9.947
Поени од реакции
10.505
Пред некоја година и Петар Андоновски беше дел од нивниот штанд, но како продавач, се сеќаваш? Мислам дека тогаш уште не му беше издаден „Очи со боја на чевли”.
Знам. Бев некаде пред јануари во Магор, имаше еден крупен батка со наочари ме послужи кафе. Фин чоек, го прашав нешто за дешавки во Магор, беше доста речит. :D
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
835
Поени од реакции
2.773
Дада :):):) Уживај се случува. Ах како не знаев дека си ти ќе се претставев. Во следна прилика седнуваме на кафе/пиво. Комплименти за сите прекрасен тим сте.
Добро, ја малку и смотан сум, ама добро. Хаха. Договорено, нареден пат - пиво! И фала! Повеќето се знаевме меѓу себе, па мислам дека добро функционираше се.


Заврши саемот, за прв пат работно, ама имаше време да биде и куповно.

Ќе направам некој список од што имам земено годинава.

1. - Турско огледало - Виктор Хорват
2 - Абадон, уништувачот - Ернесто Сабато
3 - Слепиот убиец - Маргарет Атвуд
4 - Приказната на робинката - Маргарет Атвуд
5 - За смешното - Румена Бужаровска
6 - Ноќта те разубеди - Пјер Џ. Мејлак
7 - Секавици - Жан Ешно
8 - Алеш Дебељак - Под површината
9 - Домашна змија - Ариан Лека
10 - Ние децата од железничката станица ЗОО
11 - Песочна планина - Јоана Батор
12 - Басни - Емброус Бирс
13 - Европеана - Патрик Оуржедник
14- Витез на шведската маса - Ненад Величковиќ
15 - Педапед - Нико Графенауер
16 - Инкапсулирани тела - Неџад Ибрахимовиќ
17 - Месечари I и II том - Херман Брох
18 - Мојот живот - Марк Шагал
19- Домот на писмото - Елизабета Шелева
20 - Од дијалогизам до интертекстуалност - Елизабета Шелева
21 - Под притисок - Антологија на босаноско херцеговски раскази
22 - Јуда Искариот - Леонид Андреев
23 - Сеништето - Терезија Мора
24 - Ме викаат Циган - Ники Мај
25 - Американски психопат - Брет Истон Елис
26 - Темно, речиси ноќ - Јоана Батор
27- Наратоструктури - читања- Луси Караниколова
28 - Милениум во Белград - Владимир Пиштало
29 - Портретот на сликата - Софија Грандаковска
30 - Телото во кое треба да се живее - Петар Андоновски
31 - Црно на бело - Лидија Димковска
32 - Универзална историја на нечесноста - Хорхе Луис Борхес
33 - Сеќавањето на Шекспир - Хорхе Луис Борхес
34 - Ивет - Ги де Мопасан
35 - Филозофски раскази - Фернандо Песоа
36 - Орла и други раскази - Ги де Мопасан
37 - Изумот на Морел - Адолфо Биој Касарес
38 - Невозможни исповеди : субјект, моќ и етика - Славчо Димитров
39 - Капитал - Карл Маркс
40 - Мистериозо - Арне Дал
41 - Прирачник на изместениот - Крег Клевенџер
42 - Шумски дух - Горан Самарџиќ
43 - Жена - Сибила Алерамо
44 - Бавната смрт на Лусијана Б. - Гилјермо Мартинес ( и слика и потпис со авторот )

Може да имаше уште нешто, но да сум заборавил.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
835
Поени од реакции
2.773

Vlatko_Gjorce

Негативец
Член од
17 април 2009
Мислења
2.322
Поени од реакции
1.894
на саемов имаше еден штанд, маж и жена беа изгледа, еден куп сф книги имаше на српски...да не знае некој кај можам да ги најдам...? лани не беа на саемов
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.035
Поени од реакции
1.566
Дали некој знае каде може да се купат книги на Италијански јазик во Македонија?
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.035
Поени од реакции
1.566
Ајде некој од вас што веќе пазарел во „Три“, нека ми предложи некои онака “забегани“ трилери со мистерија и убиства :pistoldz:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.732
Поени од реакции
28.832
Кога ќе излезат каталози ова она, пуштајте тука линкче.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
2.873
Поени од реакции
2.890
Каталог 12 дена пред Саем е научна фантастика. :D
Одредени куќи, лани, ден пред саем пуштија.
 
На врв Bottom