Сааб - Автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од .Sky., 4 август 2015.

 1. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.605
  Допаѓања:
  7.046
  Saab_logo.png
  Историја околу започнување на првиот автомобил на Сааб

  Сааб компанијата е основа во 1937 година како фабрика на авиони и особено наменета за војната индустрија. Како што се доаѓаше крајот на 2 светка војна Швеѓаните видоа дека ќе дојде до намалување на побарувачката за овој вид. Управниот одбор беше отворена за нови идеи - производи што ќе им донесе профит на компанијата, во исто време беше и разгледувана идејата за производство на фрижидери, меѓутоа кога во 1945 година Гунар ја направи првата скица на автомобил и му ја покажал на Свен, заменик директор на Сааб, потоа во брзо време е донесена одлука каде што ќе се произведуваат патнички автомобили. Бидејќи Сааб тогаш беше фрабрика за Авиони никој не знаел како се прават автомобили тогаш таа работа му е доделена на Гунар, кој веќе имал работено во британската автомобилска индустрија. Првиот произведен автомобил е Ур-Сааб што значи првиот и оргинален Сааб. Како производители на авиони тие немале мајстори кои се разбирале во обликување на челични лимови, затоа што на авионите исклучиво работеле со алуминиум.

  Еден од најважните автомобили на Сааб и модели со кои се поврзуваат е моделот Сааб 900, Сааб 900 е базиран врз основа на Сааб 99 и преставена негова еволуција. Тој е со погон на предни тркала и можеше да се купи со сите мотори од 99ката почнувајќи од основниот мотор со еден карбуратор со 100 КС до најмоќниот модел со турбополнач, Bosch K-Jetronic вбрузгување на горивото и 145 КС.
  Првично, тој беше понуден модел со 3 или 5 врати, а во 1980 година во Женева, беше претставен седан со 4 врати.  18383.jpg 3996670001_large.jpg
  3996670002_large.jpg Saab_900_1st_generation_1978-1993_(1990_Turbo_Cabriolet)_(01)_-IN1-.jpg
  Saab-900-SE-Turbo-SPG-1991-06CMM241900727A.jpeg

  Потоа, во 1984 година, по една година на судски постапки, на пазарот се појави мотор со 16 вентили. Мерцедес го тужеше Сааб сметајќи дека само тој има право на оваа технологија. Како резултат на тоа, Saab престана да произведува мотори со 16 вентили и ја запре продажбата. Откако Сааб го доби спорот со Мерцедес почнаа со продажба на автомобили со 16 вентили.
  Во првиот автомобил со 16 вентили беше Сааб 9000 Турбо кој стана познат по патеката во Talladega, Алабама, САД. Сааб на овој тест на издржливост покажа на светот она што е навистина квалитет кој секогаш го ставаат пред квантитетот. Тестот започна на 7 Октомври 1986 година и, откако помина Сааб 9000 турбо 100.000 км со костатно возење заврши 20 дена подоцна со просечна брзина од 213 км/ч. Покрај тој тест Сааб 9000 Турбо се постигнати многу рекорди меѓу кои и два светски рекорда.

  1990_saab_9000_4_dr_cd_turbo_sedan-pic-44261-640x480.jpeg 1998-saab-9000-00002.jpg 4254590004_large.jpg Saab9000_02_700.jpg

  Покрај повеќето коли кои ги имам возено најмногу ми имаат останато во срцето Сааб 900 и Сааб 9000 2.0 Турбо, кој веќе и го продавам на Реклама5. 9000ката е нешто феноменално кола буквално да уживаш и да возиш иако троши 13 литра бензин но сепак тоа е најмалку нешто што ќе го мислиш кога ќе го возиш, удобен и комфорен, стартен и брз и исто така има и голем ѓепек.
  Кај нас во Македонија колку што имам јас информации се само 4 до 5 Максимум модели од 9000ка од 91 до 94 што се. За делови искрено скапи се но и исто така премногу ретко се расипува освен нормално потрошните делови што се менуваат друг сериозен дефект тешко да се случи.
  Троши градска 13/2 литри додека на отворено 9/1 што за нас нели е доста премногу.

  Тоа е тоа што сакав на некој начин да ви го преставам Сааб како автомобил а се надевам дека на форумов има некој кој возел Сааб па да споделиме искуства.
   
  На fufipasawu, dobramuzika, Смрт за зони и пајак воз. и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  Многу убави коли..Ептен преубава линија имаат..Само ретки се кај нас,да неречам ич не ги возат.Во Велес само бившиот градоначалник има Сааб..
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.605
  Допаѓања:
  7.046
  Затоа и напоменав погоре од 9000 турбо има само 4-5 коли. За 900ката од тој модел има повеќе над 10тина но севкупно слабо ги има старите модели што се под 2000та а од 2000та па нагоре гледам сега по реклама5 почнаа да ги носат ама слабо делови има тука ептен ретко да се најдат.
  --- Споено дупло мислење, 5 август 2015 ---
  Некои интересни коли од моделот 9000 Турбо.

  45735-1463002.jpg 45735-1462999.jpg 45735-1463014.jpg 45735-2007057.jpg 161158_3262531.jpg image.jpg 3b42416ca9a96a6316a2e17999b6ce7d.jpg image (1).jpg 1277578_333668140110484_1604320670_o.jpg large_1744_3142944.jpg
   
  Последно уредено: 5 август 2015
  На dobramuzika му/ѝ се допаѓа ова.
 4. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.605
  Допаѓања:
  7.046
  Најновиот модел Сааб Аеро кој искрено и да те згази да не ти биде мака. :D

  Иако не сум љубител на роботски коли сепак за на око е арно но лошо е што во иднина не очекуваат вакви коли нажалост...
  800px_Saab_Aero_X_Concept_Car_195993561.jpg 0605_ec_12_z_saab_aero_x_dash.jpg DSC_0159detroit.jpg 2006_Saab_Aero_X_Concept_concept.jpg 2006_Saab_Aero_X_Concept_wallpaper.jpg 3600159016_cfe55863e0_b.jpg aerox_pebblebeach1_776236.jpg 3600159016_cfe55863e0_b.jpg aerox_pebblebeach2_714156.jpg saabw9.jpg saabw8.jpg
   
  На Torte Mobile му/ѝ се допаѓа ова.
 5. EtHaN

  EtHaN

  Член од:
  26 јуни 2012
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  10
  [​IMG]
  Има во Гевгелија, јас сум споственик и презадоволен сум од овој автомобил.
   
 6. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  Жими куров е..Ич не ме бендисува,се некако нафрлано,без идеја..
   
 7. EtHaN

  EtHaN

  Член од:
  26 јуни 2012
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  10
  Ти си единствен на кој што не му се допаѓа овој модел на SAAB али секој со својот вкус, ти што возиш ако не е тајна?

  Инаку овој модел е исто со тој на градоначалникот од Велес само со подобра опрема :)
   
 8. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  7.900
  pa koncept e, sto sakas da bide?
   
 9. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.605
  Допаѓања:
  7.046
  Каков има градоначалникот? Исти ко тој?
  --- Споено дупло мислење, 2 декември 2015 ---
  Дизел е? Или бензинец мотор на Сааб?
   
  Последно уредено: 2 декември 2015
 10. EtHaN

  EtHaN

  Член од:
  26 јуни 2012
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  10
  Ист како мојот, 2.0Т 210коња е 2005 год
   
  На .Sky. му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  Не ме бендисува искрено..Ама ич.Има многу поубави модели на Сааб.
  --- Споено дупло мислење, 3 декември 2015 ---
  Чекај бе пријателе,за кој Сааб правиме муабет?Ако е тој на сликата,со Гевгелиски табли,тој е авион,тој е многу убав,ја мислев ми викаш за тоа концептот,демек роботски,со врати нагоре што се отвораат,и слични срања.Тој не ме бендисува ич.За Сааб аеро пишав.
   
 12. DRACARYS

  DRACARYS

  Член од:
  20 ноември 2008
  Мислења:
  5.948
  Допаѓања:
  2.397
  SAAB 9-3 2.0 T 150 KS шо потрошна вадит на бензин овој модел?
   
 13. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.588
  Допаѓања:
  1.594
  Фабрички податоци

  Fuel consumption (economy) - urban 11.7 l/100 km
  Fuel consumption (economy) - extra urban 6.1 l/100 km
   
 14. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.524
  Допаѓања:
  28.051
  Супер марка, али чекај бе, нели прекинаа овие коли да праат?
   
 15. fufipasawu

  fufipasawu

  Член од:
  31 јануари 2018
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  47
  кинезите ги купиле, ќе прават електрични возила сега
   

Сподели преку: