СУПЕРХЕРОИ - Kajgana Showdown #09

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.870
Поени од реакции
22.763
Имавме малку тешка тема, па еве, малце да се релаксираме, а и плус, за ова очекувам повеќе гласачи. До 26.09. ги бираме најдобрите 30 суперхеројски филмови на сите времиња!

Еве една моја листа која може да ви помогне во изборот на вашите топ 10: https://letterboxd.com/zlatikevichius/list/all-superheroes/ Тука се сите долгометражни суперхеројски играни филмови некогаш направени, но во темава дозволени се и кратки и анимирани и документарни (доколку постојат такви).

Значи поедноставно не може да биде, ги бираме најдобрите

СУПЕРХЕРОЈСКИ ФИЛМОВИ

SH.jpg

Правилата:

-еднаш неделно ќе поставиме тема зададена од мене (секако, предлози во inbox ќе бидат добредојдени), во нова тема во подфорумов;
-секој член на Кајгана форумот може да постира наслов/и на минимум 1, а максимум 10 филма кои смета дека се најдобри, а одговараат на зададената тема;
-доколку некој пише наслов кој и вие сакате да го пишете, пишете го пак - колку повеќе пати е спомнат филмот тука, толку се поголеми шансите да се најде на финалната листа;
-по истекот на времето за предлози, јас ќе ги соберам сите ваши листи и ќе направам една, конечна листа која ќе биде објавена и во почетното мислење на темата, и во крајното, и дополнително, ќе биде направена и листа на Letterboxd за поголема прегледност;
-целта е да направиме листи на филмови на одредени теми, жанрови, со одредени актери, режисери или било какви други нешта кои ги поврзуваат, за кога некој ќе побара некаков предлог, да може лесно да најде;
-бројот на филмови кои ќе се најдат на крајната листа зависи само од вас: првично замислив да бидат исто како на LB - 20, но ако има голем интерес и многу спомнати наслови, може и да го зголемиме бројот;
-истото е и со правилата - од почеток сите спомнати 10 филма во секоја од вашите листи ќе бидат еднакви (еден mention = еден бод). Доколку на крај повеќе филмови имаат ист број бодови, во листата ќе влезат оние кои имаат повисока оценка на Letterboxd (зашто нели ова е инспирирано од таму). Понатаму, можеби ќе треба да го модифицираме процесот и да ги бодуваме филмовите, но се надевам дека нема да има потреба за тоа, зашто така ќе има ем повеќе работа за мене, ем ќе биде се покомплицирано.
Или пократко:

Одберете минимум 1, а максимум 10 филмови (може и повеќе, зашто ако нема доволно предложени, ќе бидат земени предвид и останатите после десеттиот) филмови со суперхерои, кои според вас се најдобри и запишете ги насловите во коментар подолу, еден под друг (без бројки пред филмовите).

Ако некој пред вас го пишал филмот кој и вие го сакате, напишете го пак, така има поголеми шанси да се најде на крајната листа.

Дозволени се секакви филмови, сеедно е дали се играни, документарни, анимирани, кратки, телевизиски... Се е дозволено, само да се СУПЕРХЕРОЈСКИ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.870
Поени од реакции
22.763
Еве ги моите, по азбучен ред, и пробав да ги одвојам само првите 10 на кои ми текна, и тоа по 1 од франшиза (не сметајќи го MCU како 1 франшиза, нормално). И секако, со мали исклучоци. :P

Avengers: Endgame (2019)
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014)
Captain America: Civil War (2016)
Guardians of Galaxy: Vol 2. (2017)
Joker (2019)
Logan (2017)
Spider-Man: Far from Home (2019)
The Dark Knight (2008)
Watchmen (2009)
X-Men: Days of Future Past (2014)
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.454
Поени од реакции
22.057
The Dark Knight (2008)
Watchmen (2009)
Iron Man (2008)
The Avengers (2012)
Avengers: Infinity War (2018)
Avengers: Endgame (2019)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Deadpool (2016)
Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)
Man of Steel (2013)

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)
Zack Snyder’s Justice League (2021)
Justice League Dark: Apokolips War (2020)
Batman: Under the Red Hood (2010)
Batman: Mask of the Phantasm (1993)
Megamind (2010)
Justice League Dark (2017)
Batman: Gotham by Gaslight (2018)
Justice League: War (2014)
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
677
Поени од реакции
933
Еве по хронолошки ред на излегување

1. Spider-Man 2 (2002)
2. The Dark Knight (2008)
3. Iron Man (2008)
4. The Avengers (2012)
5. Captain America: The Winter Soldier (2014)
6. Deadpool (2016)
7. Captain America: Civil War (2016)
8. Avengers: Infinity War (2018)
9. Avengers: Endgame (2019)
10.Joker (2019)

Бонус:

Guardians of Galaxy (2014), Thor: Ragnarok (2017), Deadpool 2 (2018), Spider-Man : Into the Spider-Verse (2018), Doctor Strange (2016), Black Panther (2018), The Dark Knight Rises (2012), Ant-Man (2015), The Suicide Squad (2021).
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.262
Поени од реакции
56.893
Deadpool (2016)

Deadpool II (2018)

Guardians of Galaxy: Vol II. (2017)

Guardians of the Galaxy (2014)

The Suicide Squad (2021)

Thor: Ragnarok (2017)

Shazam! (2019)

Blade (1998)

Blade II (2002)

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers: Endgame (2019)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
8.218
The Dark Knight (2008)
Batman Begins (2005)
Batman (1989)
Avengers: Endgame (2019)
Iron Man (2008)
Captain America: Civil War (2016)
X-Men: First Class (2011)
Logan (2017)
Spider-Man 2 (2004)
Watchmen (2009)

Бонус: The Crow (1994), The Avengers (2012), The Dark Knight Rises (2012), Guardians of the Galaxy (2014), X2 (2003), X-Men: Days of Future Past (2014), Wonder Woman (2017), Zack Snyder's Justice League (2021), Deadpool (2016), Batman: Mask of the Phantasm (1993)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.008
Поени од реакции
3.546
1. The Dark Knight (2008)
2. The Dark Knight: Rises (2012)
3. Avengers: Endgame (2019)
4. Zack Snyder's Justice League (2021)
5. Black Panther (2018)
6. Spider-man: Far from home (2019)
7. Shazam! (2019)
8. Daredevil (2003)
9. Thor: Ragnarok (2017)
10. Wonder Woman (2017)
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.061
Поени од реакции
21.427
Avengers: Infinity War(2018)
Guardians of the Galaxy (2014)
Joker (2019)
The Dark Knight: Rises (2012)
Wonder Woman (2017)
Watchmen (2009)
Avengers: Endgame (2019)
Iron Man (2008)
Man of Steel (2013)
X-Men: Days of Future Past (2014)
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.105
Поени од реакции
2.155
The Dark Knight (2008)
Avengers: Infinity War (2018)
Avengers: Endgame (2019)
Joker (2019)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Captain America: Civil War (2016)
Spider-Man 2 (2004)
Deadpool (2016)
The Dark Knight Rises (2012)
Thor: Ragnarok (2017)
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
201
Поени од реакции
175
1. Avengers: Endgame
2. Avengers: Infinity war
3. Joker
4.Spider-Man: Får From Home
5. The Dark Knight
6. Guardians of The Galaxy Vol. 2
7. Captain America: Civil War
8. Black Panther
9. Shazam
10. Justice League (Snyder's cut)
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.507
Поени од реакции
9.667
 1. Watchmen
 2. Deadpool
 3. The Dark Knight
 4. Avengers: Infinity War
 5. Avengers: Endgame
 6. Spider-Man: Into the Spider-Verse
 7. Spider-Man 2
 8. Captain America: Civil War
 9. X-Men: First Class
 10. Logan
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
207
Поени од реакции
95
Иако супер херојските филмови ми се далеку од омилена жанра, оваа 20-ка е само ремек дела, едно по друго.
 1. Iron Man (сите)
 2. The Dark Knight
 3. Deadpool I
 4. Big Hero 6
 5. Joker
 6. Suicide Squad I
 7. Spider-Man 1-3(со Тоби Мегваер)
 8. Wonder Woman
 9. Captain America: First Avenger
 10. Black Panther
 
Член од
26 август 2008
Мислења
337
Поени од реакции
166
1. The Dark Knight (2008)
2. Man of Steel (2013)
3. Avengers: Infinity War (2018)
4. Batman v Superman: Dawn of Justice Ultimate Edition (2016)
5. Spider-Man (Raimi Trilogy)
6. Zack Snyder Justice League (2021)
7. Captain America: Civil War (2016)
8. Wonder Woman (2017)
9. Venom (2018)
10. Captain America: The First Avenger (2011)

Honorable Mentions:
Justice League: The Flashpoint Paradox (2013)
Justice League: War (2014)
Justice League Dark: Apokolips War (2020)
Suicide Squad (2016)
The Crow (1994)
Superman 1-4

Never forget:
Spawn (1997)
Hellboy 1/2 (2004/2008)
The Green Hornet (2011)
Kick Ass (2010)

Hehe Mentions:
The Phantom (1996) hehe
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom