СУГС гимназија "Орце Николов"

Necron

Пријател од соседството
Член од
24 март 2008
Мислења
53
Поени од реакции
2
еј Рози е супер, само треба да имаш свое мислење и да се држиш до него и ќе те сака. Ја лани цела година петка немав добиено на крај ми заклучи петка ама премногу ме сакаше :smir:. Инаку ако сте кај луцифер музичко зимај гитара и иди на оркестар нема друго чаре, а Џугуманова е супер професорка строга е ама добро објаснува и кажува заебанции нонстоп.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Од професорите ги памтам Миле клетка биологија што животна мисија му беше сите женски ако ги фати неспремни на одговарање, на лице место да ги омажи. Евангелица географија, жената мислам секое сабајле си правеше коктел од апчиња да може да предава. Светлана македонски убедливо најдобрата професорка според мене. Цеце и Бети физика, хемија исто Бети (кај неа имавме проблем дефинитивно на час да ја следиме поради нејзината интонација на зборење) и Анета англиски бившата класна до втора која не можам органски да ја смислам. Се на се две години колку што учев таму можам само да кажам дека школото без професорите и луѓето со кои секој ден седиш во клупа се незаменливи.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Се на се две години колку што учев таму можам само да кажам дека школото без професорите и луѓето со кои секој ден седиш во клупа се незаменливи.
Напротив секој професор си е приказна за себе.
Без повеќето од нив Орце нема да е Орце :)
Некои стварно се забегани, строги, но сепак тие те учат на дисциплина и на знаење. Што треба да дозволат калакурница да е и да прави секој што сака, да не испрашуваат и да не даваат тешки тестови? Нас такво ни е образованието, а тие си предаваат така како што сметаат.
Не ги сакаш кога тe испрашуваат, ставаат слаби оценки, бараат присутност, за неоправдани 20 бркаат, но откако ќе завршиш сите тие и ти недостасуваат и се би направил да се вратиш пак кај нив :)

Анета е престрога професорка која сака знаење, присутност, но која по часовите ако се поставиш добро е и најдобра пријателка. Во мојата генерација беше класна и сите ја обожаваа.

Aко сакаш училиште кое нема да е строго и нема дисциплина тогаш си го утнал училиштето. Орце не е за тебе.
Во трета си се префрлила во полесна гимназија, значи Орце не било за тебе :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
18.644
Хехе Клетка е Алфа и Омега у Орце после Џоле, и плус класен ми беше, уште коа ќе ми текне дека не ми признаваше оправданија туку ме тераше некој од моите да викнам да дојде да ме правда, и на родителска мене и уште неколку џибери не ословуваше како наркомани и шмркачи на амфетамин, СОМови (сом - сексуално оптеретен мажјак), како на голем одмор сме џапале бурек и пиво :pos:. Многу убав период од животов поминав у Орце, и чудно ми е како на некои им било тешко, ја па обратно го доживеав школово.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
еј Рози е супер, само треба да имаш свое мислење и да се држиш до него и ќе те сака. Ја лани цела година петка немав добиено на крај ми заклучи петка ама премногу ме сакаше :smir:. Инаку ако сте кај луцифер музичко зимај гитара и иди на оркестар нема друго чаре, а Џугуманова е супер професорка строга е ама добро објаснува и кажува заебанции нонстоп.
Добро, зошто некако премногу строго настапи, гласно зборуваше, мислев многу строга е некоја. И на акцент богами зборува, ама ќе видиме, долга е годинава :)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Напротив секој професор си е приказна за себе.
Без повеќето од нив Орце нема да е Орце :)
Некои стварно се забегани, строги, но сепак тие те учат на дисциплина и на знаење. Што треба да дозволат калакурница да е и да прави секој што сака, да не испрашуваат и да не даваат тешки тестови? Нас такво ни е образованието, а тие си предаваат така како што сметаат.
Не ги сакаш кога тe испрашуваат, ставаат слаби оценки, бараат присутност, за неоправдани 20 бркаат, но откако ќе завршиш сите тие и ти недостасуваат и се би направил да се вратиш пак кај нив :)

Анета е престрога професорка која сака знаење, присутност, но која по часовите ако се поставиш добро е и најдобра пријателка. Во мојата генерација беше класна и сите ја обожаваа.

Aко сакаш училиште кое нема да е строго и нема дисциплина тогаш си го утнал училиштето. Орце не е за тебе.
Во трета си се префрлила во полесна гимназија, значи Орце не било за тебе :)

Со 20 не бркаат :) Јас имав во прва 24 и точно знам како испрашуваат имав многу добар успех исто и втора така да коа ќе размислиш не беа во прашање оценките за моето префрлување, ниту пак неоправданите.
Анета ми беше класна 2 години, за предавање немам збор ама како жена не можев органски да ја смислам од проста причина зашто си имав свој став и неа тоа не и одговараше. Сакаше лизни мазни. Да не коментирам колку се мрзеа со македонски. Пак ќе кажам од сите професори што мене ми предаваа само Светлана ќе ја одвојам и Бети хемија. Иако беа строги бараа оценки врз база на знаење. Кај другите можеше полесно да се помине со помалку знаење.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Со 20 не бркаат :)

Пак ќе кажам од сите професори што мене ми предаваа само Светлана ќе ја одвојам и Бети хемија. Иако беа строги бараа оценки врз база на знаење. Кај другите можеше полесно да се помине со помалку знаење.
Со 20 неоправдани бркаат од оваа година :)
Неколку деца не дозволија да се запишат пак во Орце заради тие неоправдани:smir:

Има 2-3 девојчиња што ги пуштија но оваа година кога ке направат 10 неоправдани одма летаат од школото:)

И Светлана...Цеце си ја сакала?:nesvest:
мислам ова прв и последен пат го слушам од некој!
 

Necron

Пријател од соседството
Член од
24 март 2008
Мислења
53
Поени од реакции
2
со 20 неоправдани не бркаат ама може да прават проблеми за упис, знам минимум 5 луѓе што ги примиле со над 20 неоправдани и исто толку што не ги примиле (врски врски). Инаку сеа од трета класна ми е Анета англиски и баш си ја сакам строга е ама саркастична до коски :wink: плачам од смеење кај неа на час. Патем да не ја знае некој таа Ирина или Ирена македонски мислам на трудничко дека била каква е?
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Со 20 неоправдани бркаат од оваа година :)
Неколку деца не дозволија да се запишат пак во Орце заради тие неоправдани:smir:

Има 2-3 девојчиња што ги пуштија но оваа година кога ке направат 10 неоправдани одма летаат од школото:)

И Светлана...Цеце си ја сакала?:nesvest:
мислам ова прв и последен пат го слушам од некој!


Моја грешка мислев на Снежана македонски:smir: Иначе Цеце е приказна сама за себе :)
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
О дирли биловед Орце Николов.
Школово Рулз.Четврта година сум, и осекам дека од септември ке ми фали.
Се бара невидена строгост и дисциплина.Учење се додека не почне ужасно да те боли г‘зот од седење на стол.
Уште од далеку кога ке ја видиш морбидното здание на зградата во која е сместено школото те фака страв.Ама тоа е само погрешен прв впечаток.Влегуваш, и така магијата започнува.Те пречекуваат љубезните соученици, секогаш насмеани и расположени, спремни да ти помогнат во секое време, ако имаш проблем.Професорите, приказна сама по себе.Најголем дел од нив во климакс, еден час се душички наредниот баба роги.Вриштат, трескаат дневници, бркаат, запишуваат, ама се во рок на службата.Ке ти ја исцицаат крвта до последна капка, ама на крај си задоволен дека си ја добил посакуваната оценка, а притоа знаеш дека ти е заслужена.Еден куп легенди.
Почнувајки од Мартаќ Ленче, или позната како Членче, преку Луцифер, Ванѓа, Мица, Цеце, Маче и другарка и Анета, Лилето по Биологија, завршувајки до сеуште невината и девица Дани латински.
Нервози со нив, колку ти душа сака.Расправања, тресканње на врати, и што ли уште не.
Еднаш влезеш ли во Орце, никогаш не излегуваш.Дел од срцето останува токму во таа монструмозна зграда.Ке матурираш, и секогаш кога поминуваш по Илинденска ке гледаш да свратиш барем на момент, да го почуствуваш карактеристичниот мириз на Орцевските ходници, измешан со мирисиот на загорено лиснато на тост, кое се прави во училишната кантина.Додека учиш, професорките ке се за тебе вештерки и баба роги, ке ги мразиш и колнеш.А потоа ке доагаш во посета, и додека чекаш да излезат од час, ке сретнеш еден куп млади деца, и за момент ке се потсетиш на твојте денови поминати тука.



Никој не ги спомна Миле Бомба и Драган Кртолица, професор филозофије и педагог, најголемите легенди во Орце. :) Која комунистичка појава е Кртолица со стилот на облекување и зборување, ставот и погледот, осмех под бркот и бркот, ѕвер човек. :) Ти знаш? Шта знаш, ништа не знаш! :pos:

Кога сме веќе кај професори.Горе споменатиот сега ми предава.
Прашав една професорка да ми каже нешто за него и само ми кажа:Ќе ве чеша таму каде што не ве чешало до сега:nesvest:Не дај боже да бегаш од кај него на час..пиши си крст и не се појавувај до крај.
Голем респект иде кај Александра, или популарна егу учениците како Ма4е по англиски.Жената е ѕвер во позитивна смисла на зборот.Строга е и бара многу, ама коа ке завршиш четврта ке се чуствуваш исто ко да си роден англичанец.Кога се работи се работи, и мравка да помне ке ја чуеш.Ама кога не се работи и се забушава, тогаш се прават муабети за се и сешто.Вистински педагог, знае да процени кога си нервозен, и да каже нешто што ке те насмее.
Секако тука е и мојата класна во прва и втора Анета физичко.Се што ке се каже за неа е премалку.Таа е легенда, а за легендите се збори цел живот.Ја обожавам
Весна англиски, мојата сегашна класна...огромен почит и кон неа.Јака и душа на жената.Со клас како нашиот( за кој од сите е потврдено дека е нешто невидено и дека уште долго нема да се гледа), издржа цела година со нас, и уште на крај не засака и покрај сите нервози и вика ке ве водам и во четврта.
Бети Хемија, една од најстрогите професорки во Орце, ама ако ти предава она, знај дека Хемија ке ја знаеш ко Оче Наш.Еве втора година како не ми предава, материјалот од прва и втора уште го знам.
Мица легендаааа.Светот е физика за неа.Се е физика бре.Ах колку ми фали нејзиното:Фрлија мастиката оти потсекаш на уллична џукела, или ова е формула звана Оче Наш, кој не ја знае тешко му се пишува, или па:Ауууу Тесла се превртува во гроб сега:pos2:
Вангелица, предавала на мама и на тато, сега и на мене:pos2:Фамилијарно сите сме учеле географија кај Вангето:pos2:И никако да сфатам зашто ги бараше да ги учиме фабриките што се во стечај веке 10 години:pos2:
Лила биологија.О тебе кој ти дал диплома и уверение за работа, луфтике една:pos2:Влага у канцелрија и вика:Колеги втора година се ми препишаа на тестот, не е фер ова што го прават:pos2::pos2:Нареден тест класните ни ги викаше на сите класа демек и они да не пазеле да не се препишувало, али...:pos2:хаос:pos2:
Дани латински, сеуште незнам што бара во образование:tapp:Не дај боже да и изгасиш светло на 7ми втора смена:pos2:Такво вриштење ке чуеш шо ке се смееш до солзи.
Ај доста е ме мрзи више да пишувам:kesa:
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Орце... :)) Најубавите години од животот до сега ми беа тие 4год. Ми се сменија мн. професори и за сите иам да искоментирам... Имав две одлични класни: Софче-математика и нејзиното височество Далида-македонски (најдоброто и најстрогото од Орце:))
Завршив пред две години а глеам има доста промени со статусот на професориве. Слушнав дека Џеј Зи се пензионирал и дека Бети хемија (една од моите "омилени" професорки) станала директорка (не знам ова колку е вистина). Глеам и славната Ванѓа си отишла, се спасиле децава :))
моите почитувани професори беа:
Билогија: Читам се смеете за Лила-био., имате среќа што не ви предава(ла) Џугуманова, господ го видов кај неа 2 год макс. до 3ка стигнував, у трета конечно спасив гз кај Лила, а за кај неа веќе добро знаете шо како е :)
Физика: Мица(кај неа ги имав сите оцени, обожаваше да игра томбола за кого да испраша), Цеце и нејзиното нАли(најпрљавата графа што некогаш сум ја имал во дневник:)) и на крај Бети најмилата професорка во орце :)
Англиски: Анета и Весна наизменично, се разбира повеќе ја сакав Анета кај шо ги имав најинтересните часови, за разлика од кај весна кај шо ми беа убер досадни...
Македонски: Душко и Далида. Две легенди во орце, мн различни во стилот на предавање, кај Дуле учев за животот а кај Далида учев македонски :)
Француски кај Мери, еден момент се убива од смеење а веќе другиот го запишува цел клас у забелешка :S
Социологија кај Невена што не сака да става кецови и не збори во трето лице за себе и кај една друга ниска плава, мирна женичка, штета што и го уништувавме часот со тепање и сл. :)
Физичко кај Злате и неговите СФРЈ фори, закон беа у секој случај, уште се актуелни низ друштво :)
Латински аххх...не знам што да напишам за Даниел4ето ака Грев4ето :) не може да се опише, кој ја знае-ја знае
Економија кај Мацко ака Мр. Бин, дивиот пастув од Орце, добри женски му доаѓаа на посета, некои од нив носеа и бензин :pos2:
Логика кај Јулиана, најстрогата професорка што ми предавала (вклучувајќи и факс)
Хемија кај Бети, 3 години страв и трепет...

на тие ми текна у моментов, другите беа мање више нормални :)

Секогаш ќе ми недостигаат дружењата пред и после часови во парк, на кафе, на трева карши школо.. :)) Орце ја има најдобрата локација, најдобрите професори и се разбира најдобрите ученици :P
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
Сум сонувал дека сум ја тепал Цеце физика FTW!!!!!!
Миле Клетка е НАЈДОБРИОТ ПРОФЕСОР од Орце, кога бев со дрѕгар деновиве да се потсетиме на старите добри времиња само се упативме кај Миле, за другите професори имаме респект кај некој повеќе кај некој ептен малце - ама Миле си е Миле!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom