СУГС гимназија "Орце Николов"

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Орце Николов

http://www.orcenikolov.edu.mk/



Мора да има тема за една од најдобрите гимназии во Скопје :)
Значи слободно тука може да споделуваме искуства, да оговараме професори (вајда не не читаат :pos:), да кажувате што сакате да се промени, а што цените во Орце.

Кој учи во Орце ајде јавете се :)
Или кои завршиле и се носталгични за ова училиште :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
аххх, Орце... врати ми ја младоста... :) знам дека сите си го сакаат и си го фалат школото што го завршиле, ама мислам и објективно орце е една од најдобрите гимназии во скопје. се учи многу, бараат дисциплина, има и луди професори, ама се на се најубавите денови таму ги поминав (иако често повеќе ме немаше на часови, јака и душа на класната со моите оправданија :pipi:)
јас завршив 2006та, а сега слушнав дека испомењале многу професори, стварно се скоро сите нови?
и уште женските вежбаат физичко на скалите пред сала или ве подбраа анета и богољуб? :)
за оговарање професори има доста материјал, дајте само кои :) предава уште борис (такозвани бор'с) информатика? вангелица географија уште е таму или реши да оди во пензија? вангелица беше една од најиритантните жени на светов. секое испрашување редовно ме креваше на табла, а испрашуваше како да од квантитетот на произведената индустриска пиперка во македонија зависи иднината на светот. особена носталгија ми будат сеќавањата на часовите по физичко во 3та и 4та (голем дел поминати во сласт, парк, жапон). исто и биологија, душата и ја вадевме на лила, ако отишла во предвремена пензија заради нашиот клас беше :)
ај дајте статус апдејт за постариве професори, да не оговарам на празно па да искочи никој не знае за кого зборам :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Да треба пак да се запишувам во средно пак Орце би го одбрала. Јас да можам и сеа би се запишала вечерно во Орце :pos:
Многу убави 4 години си поминав таму. Многу дружење, многу пријателства, многу нервози, ама и многу убави моменти.
Јас бев бело глувче генерација каде прв пат во гимназии се воведе реформираното образование.
Од професорите што си ги памтам си се класната Душица каде еден час е феноменална жена, следниот час климаксот ја пореметил :icon_lol:, Каневче :strav: уште ми влева страв таа појава ауу цел живот ќе ја помнам прва оценка во средно кец по физика кај неа, се утепав од плачење мислев дека единичар ќе сум :pos: ама добро пола клас кецови имавме ах нема да раскажувам за неа зашто ќе си чувам податоци може книга ќе напишам еден ден :), Миле клетката е најголемиот феминист ауу нема човек кој повеќе мрази женски, Пингвинот по ликовно и Снеже со меко С :icon_lol:, Лиле музичко која речиси цел клас сакаше на полагање да го носи по музичко, Социологија која тропа со ногата цел час и вади од такт, строгата Анета по англиски која на час е вештерка али по часовите најдобра пријателка, ама затоа тука е Горде филозофија најпаметната личност што постои на планетава со познавања од сите области.
Сакам да се вратат деновите да одам во Сласт на пица бурек и лиснато на тост :icon_lol:, да пијам кафе во Бела, да шетам низ парк на пауза, да играм тенис на физичко, да одам на најубавите екскурзии ...
И љубоморам на сестра ми кога секој ден после школо ги раскажува своите бисери од Орце, би се менувала со неа :)
Го ценам Орце што не изгради како личности, што имаат јаки критериуми, мора носење униформа, нема бегање, кој има 20 неоправдани го бркаат (во друго школо ова не верувам да постои), не научи на одговорност и 100% од учениците веќе со години се запишуваат на факултет. Ниедно училиште немаше порано ваков процент.
И да не го фалам најдобро си е :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Од професорите што си ги памтам си се класната Душица каде еден час е феноменална жена, следниот час климаксот ја пореметил :icon_lol:, Каневче :strav: уште ми влева страв таа појава ауу цел живот ќе ја помнам прва оценка во средно кец по физика кај неа, се утепав од плачење мислев дека единичар ќе сум :pos: ама добро пола клас кецови имавме ах нема да раскажувам за неа зашто ќе си чувам податоци може книга ќе напишам еден ден :), Миле клетката е најголемиот феминист ауу нема човек кој повеќе мрази женски, Пингвинот по ликовно и Снеже со меко С :icon_lol:, Лиле музичко која речиси цел клас сакаше на полагање да го носи по музичко, Социологија која тропа со ногата цел час и вади од такт, строгата Анета по англиски која на час е вештерка али по часовите најдобра пријателка, ама затоа тука е Горде филозофија најпаметната личност што постои на планетава со познавања од сите области.

Го ценам Орце што не изгради како личности, што имаат јаки критериуми, мора носење униформа, нема бегање, кој има 20 неоправдани го бркаат (во друго школо ова не верувам да постои), не научи на одговорност и 100% од учениците веќе со години се запишуваат на факултет. Ниедно училиште немаше порано ваков процент.
И да не го фалам најдобро си е :)
пингвинот е членче? :) на првиот час кај нејзе беше најбољи дел "јаааааас сум дееецааааааа маааартааааачлееенчеееееееее.... (пауза) (пауза) (пауза...) аааакооо виии збоорааам брзоо.... каажееетеее..." :icon_lol: иначе лиле нас не тераше да ги учиме семинарските на памет и не испрашуваше секој час.

и комплетно си во право за тоа дека сите што учеле во орце имаат високи критериуми, дисциплина, култура, скоро сите се запишуваат на факултет и успешно го завршуваат. yeap, we're the best :pipi:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
)
за оговарање професори има доста материјал, дајте само кои :) предава уште борис (такозвани бор'с) информатика? вангелица географија уште е таму или реши да оди во пензија? вангелица беше една од најиритантните жени на светов. секое испрашување редовно ме креваше на табла, а испрашуваше како да од квантитетот на произведената индустриска пиперка во македонија зависи иднината на светот. особена носталгија ми будат сеќавањата на часовите по физичко во 3та и 4та (голем дел поминати во сласт, парк, жапон). исто и биологија, душата и ја вадевме на лила, ако отишла во предвремена пензија заради нашиот клас беше :)
ај дајте статус апдејт за постариве професори, да не оговарам на празно па да искочи никој не знае за кого зборам :)
Ајде јас ке ги оговарам малце:)Ако прочитаат тешко мене:)
Борис предава уште, не верувам дека се сменил од кога ти си завршил..ништо ново со него. Сега има колешка Доказа легенда е таа:pos:
Ванѓето си отиде...jас за несреќа и бев последна генерација и со мене го имаше последниот час пред пензија:) Ова беше прва година што не остави никој на полагање....ме умрее таа жена. Сите фабрики низ Македoнија ги знам иако веќе пола од нив се струшени:)
Снеже 2 години класна ми беше...само јас знам како си поминав :pos:
И да туш и перце за наредниот час:pipi:

Лила си предава, јака и душа како издржува. Лани како што бев со 27 машки во клас ја умреа здивуваше на часови и нормално истите тестови од кога ти си бил ги даваше и замисли...сите имавме над 3:)препишување од прва на последна клупа...ај веќе ти сигурно знаеш:)
Богољуб, Анета и Кичо по физичко....некако не прибраа нас ама пак се дреме во фитнес се додека не ги прифатат па те натераат да вртиш 3 круга околу Орце и да ти мерат време, па и во еден час 50 стомачни, 50 грбни и склекови:nesvest:
Музичко Луцифер со милион оценки во дневник, пеење пак народни песни, секој час проектни...душата ми ја извади лани:uvo:
Мица физика си отиде и она лани и на неа последна генерација и бев...си продолжи со задачите како на факултет да сме...ама некако по добра беше со нас...замисли се шалеше со нас на часови:icon_lol:
Цеце физика ми се падна годинава и на прв час си добив минус заедно со уште 20 души од клас...само она си ги сфаќа задачите што ги дава.

Кики хемија злато жена класна ми е годинава :)vozbud:)...пак дава препретешки тестови а после на сите ни накачува некоја оценка...

Скоро сите си се останати исти...тие што биле стоги си останаа строги...тие глупите уште примаат реметење од сите класови (ах Латински:icon_lol:)

Сакам да се вратат деновите да одам во Сласт на пица бурек и лиснато на тост :icon_lol:, да пијам кафе во Бела, да шетам низ парк на пауза, да играм тенис на физичко, да одам на најубавите екскурзии ...
И љубоморам на сестра ми кога секој ден после школо ги раскажува своите бисери од Орце, би се менувала со неа :)
Го ценам Орце што не изгради како личности, што имаат јаки критериуми, мора носење униформа, нема бегање, кој има 20 неоправдани го бркаат (во друго школо ова не верувам да постои), не научи на одговорност и 100% од учениците веќе со години се запишуваат на факултет. Ниедно училиште немаше порано ваков процент.
И да не го фалам најдобро си е :)
Сласт не е веќе во мода...тука се пиците на дедо Јован па мене он ке ми фали:)
Униформите оваа година ке МОРА на секој час зошто имаат строга наредба од директорот. Дисциплина си имало и ке има.

Екскурзии најдобри имаме. Единствено школо каде секоја година се иде надвор од Македонија. Прва година Бугарија, Втора Будва и Дубровник, трета Будимпешта и четврта мислам заради матуриве веќе нема :(
Го сакам бе школото...ми се плаче коа ке помислам само уште 2 години имам.

И професорите си ги сакам иако ме мачат, ми ставаат кецови коа се нервозни, ме бркаат од часови ако се насмеам...сепак се најдобри:pipi:
 
Х

Ханзо

Гостин
Никој не ги спомна Миле Бомба и Драган Кртолица, професор филозофије и педагог, најголемите легенди во Орце. :) Која комунистичка појава е Кртолица со стилот на облекување и зборување, ставот и погледот, осмех под бркот и бркот, ѕвер човек. :) Ти знаш? Шта знаш, ништа не знаш! :pos:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Никој не ги спомна Миле Бомба и Драган Кртолица, професор филозофије и педагог, најголемите легенди во Орце. :) Која комунистичка појава е Кртолица со стилот на облекување и зборување, ставот и погледот, осмех под бркот и бркот, ѕвер човек. :) Ти знаш? Шта знаш, ништа не знаш! :pos:
Tие беа во другата смена ретко ги гледав :)
Нас чувар ни беше Клетката што е рекордер во плукање :)
Бомба ми е јака појава, Кртолица речиси и да не го знам, освен неколку пати сум го видела.

А никој не го спомна Џолета директорот т.е. Џеј Зи. Појава на векот е :)
Јака му душа на човекот, јас го обожавам. :cveke:
 
M

marko 1996

Гостин
Брат ми учи у Орце 3 год. сеа :) Топ школо само многу тешко :jaj:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Миле Клетка FTW!
 

SkyWalker

HorrificMind
Член од
12 октомври 2007
Мислења
58
Поени од реакции
1
Мене ипак ми е НАТАЛИЈА НОВАТА ПО ФИЗИКА FTW!
жената е комик на годината, кај шо е нова и се обидува да биде строга а уствари незнае да биде и тука смеење на час 24/7. Иначе Бомба ми е кум си се дружам со него. И да, класна ми е бети хемија.... мислам се кажав со ова последново :helou: А крцко ми е комшија
 

SkyWalker

HorrificMind
Член од
12 октомври 2007
Мислења
58
Поени од реакции
1
А луцифер и Ј-зи коа ке идат у пензија? имаат по 70 години јебига, уште од лани збореа ке си иделе и сеа пак се тука :uvo:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Никој не ги спомна Миле Бомба и Драган Кртолица, професор филозофије и педагог, најголемите легенди во Орце. :) Која комунистичка појава е Кртолица со стилот на облекување и зборување, ставот и погледот, осмех под бркот и бркот, ѕвер човек. :) Ти знаш? Шта знаш, ништа не знаш! :pos:
Овој кртолица не го знам ама Бомба. Човеков е за респект, во една минута може да сврти и да објасни повеќе од 4 теми кои немаат допирни точки и немаат никакво врска со тоа што е за предавање ама се ептен добри за смеење. Баш се сеќавам на рпвиот час со него кога од муабет за плински боци се сврти на пчели па од пчели чоекот скокна на земјоделство. :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе ве замолам за збор - два за Рози Мицкоска, од кај вас пратена, ќе ми предава компаративна :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom