СУГС Раде Јовчевски - Корчагин

Член од
28 јули 2013
Мислења
12
Поени од реакции
3
Знам за ПМА(математика),ПМБ(биологија,хемија,клешти за доктори),ОХА(право и економија,бизнис) јазично 1(македонски,литература,филологија),јазично 2(странско) има уште?што е тоа ОХБ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Јазично 1 и јазично 2 нема во Корчагин. ОХБ мислам нешто е педагогија, психологија. Не знам со сигурност да ти кажам.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Stvarno vi gi zatvorile vratite denta protestite koga bea ?
4та година сите си отидоа сите после 2ри час. Немаше никакви проблеми. Е сега и овие од 3та година сакале да си идат и таков обид имало после 4ти час. Некој почнал да се курчи од нив и нормално, не ги пуштиле. Како и да е, после биле пуштени.

А на ТЕЛМА кажаа дека цел ден во Корчагин имало проблеми и децата не биле пуштани. Нема благе везе. Преку глава ми е и од двете страни. Кој од кој..........
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Најдобрата гимназија РЈК, супер професори, се е супер
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво на сите.
Ние сме тим кој изработува различни видови на трудови, со цел на ви помогнеме на вас учениците и студентите. Нудиме изработка на:
- Магистерски трудови
- Специјалистички трудови
- Дипломски трудови
- Семинарски трудови
- Проектни задачи
- Изработка на CV + Мотивационо писмо
- Мини есеи и истражувачки проекти
- Табеларно прокажување на податоци
- Power point Презентации
- Биснис планови за средни училишта и факултети
- Анализа на случај
- Спроведување на истражување
- Трудови на слободна тема
- Анкетни листови
- Прашалици
Сите кои се заинтересирани треба да не контактираат на следниот линк (фб страна) :
ЛИНК
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
162
Поени од реакции
17
Некое инфо за професорите кои би требало да им предаваат на 1 година од септември.
Посебно за математика , информатика и физика!
 

Bondon

elon musk
Член од
8 септември 2018
Мислења
29
Поени од реакции
43
Следнава учебн година ке бидам 1 година во средно школо, па, ќе може ли да ми ги кажете смеровите во училиштево, се интересирам за информатика, или програмирање, па да ми предложите нешто... однапред, благодарм
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Следнава учебн година ке бидам 1 година во средно школо, па, ќе може ли да ми ги кажете смеровите во училиштево, се интересирам за информатика, или програмирање, па да ми предложите нешто... однапред, благодарм
У Корчагин имаш два класа применета физика и седум класа информатика. Применета физика ти е оноа со лабораторија и експерименти, такви работи, а информатика ти е оноа што е све со компјутери. Ако си за компјутери, тогаш не на физика, него на информатика.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.503
Поени од реакции
40.447
Следнава учебн година ке бидам 1 година во средно школо, па, ќе може ли да ми ги кажете смеровите во училиштево, се интересирам за информатика, или програмирање, па да ми предложите нешто... однапред, благодарм
Па учи сам дома некои јазици, ти мислиш којзнае што ќе научиш у корчагин или било кое школо за тоа. Оние на факс финки искачаат неписмени за таа раб а не пак средно. Ја демек учев средно специјално за тоа, не у корчагин и освен како да пишеме hello world у ебан паскал од пред 1000 години ништо друго не не научија.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Следнава учебн година ке бидам 1 година во средно школо, па, ќе може ли да ми ги кажете смеровите во училиштево, се интересирам за информатика, или програмирање, па да ми предложите нешто... однапред, благодарм
Смер се бира во трета година ако не се лажам. Би ти препорачал да одбереш ПМА и изборен во втора да земеш Информатика. ПМА се учи математика и информатика повеќе и ќе ти олесни многу за на факултет(ако планираш да одиш на ФИНКИ/ФЕИТ барем).

BTW да не знае некој кои професори се класни раководители во прва година?
 

Bondon

elon musk
Член од
8 септември 2018
Мислења
29
Поени од реакции
43
Смер се бира во трета година ако не се лажам. Би ти препорачал да одбереш ПМА и изборен во втора да земеш Информатика. ПМА се учи математика и информатика повеќе и ќе ти олесни многу за на факултет(ако планираш да одиш на ФИНКИ/ФЕИТ барем).

BTW да не знае некој кои професори се класни раководители во прва година?
Знам на што мислиш
Ама мене ме интересира дали во СУ “Раде Јовчевски Корчагин” има смер информатика, програмирање или нешто слично на тоа ( не е битно во која година се одредува )[DOUBLEPOST=1536408885][/DOUBLEPOST]Многу луѓе препорачуваат да одиш средно ПМА и потоа на факултет програмирање или информатика, но јас сакам да одам и средно на смер што се обрнува повеќе внимание на информатиката и програмирање, така да, сакав да прашам ( по втор пат) дали има смер Информатика, Програмирање или нешто слично во СУГС “ Раде Јовчевски Корчагин” ( не е битно во која година се определуваш)?[DOUBLEPOST=1536408978][/DOUBLEPOST]
У Корчагин имаш два класа применета физика и седум класа информатика. Применета физика ти е оноа со лабораторија и експерименти, такви работи, а информатика ти е оноа што е све со компјутери. Ако си за компјутери, тогаш не на физика, него на информатика.
Така ли се вика смерот? Информатика?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom