СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .
Член од
6 април 2018
Мислења
97
Поени од реакции
85
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
И боље, кој инаку ќе гледаше несинхронизирана слика со звук.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Костарика не заслужи победа, ни нерешено.

Според мене ваков формат на првенството не дава вистинска слика кој е најдобар во светот, премалку утакмици се играат, со цела технологија и анализи лесно се наоѓаат слаби точки во противничкиот тим и се искористуваат, но тоа не мора да значи дека севкупно тимот кој победил е подобар и има поголем квалитет.


Многу подобро би било некое раздолжено првенство како Лига на нациите, две години утакмици и потоа најдобрите од сите континенти или реони да се пресметаат во формат со минимум две меѓусебни утакмици, дома гости или како НБА, повеќе.


Во една утакмица секој може да го победи на секого, Македонија ја тепа Германија, ама тоа не значи дека се подобри, а на првенствово такви порази значат испаѓање.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Toa e i poentata, da ima iznenaduvanja. Ne treba sekogas da pobedi ili pomine podobriot na hartija. I nie imame basket 4to mesto so cel zivot ke go pamtis poso sme imale i malce srekja, a deka ne sme izigrale nisto.
Поентата е да се круниса најдобриот тим во светот, а не да има изненадување.

Нема логика С.Арабија да е меѓу најдобрите 8 во светот со три победи на турнир натпреварување.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Поентата е да се круниса најдобриот тим во светот, а не да има изненадување.

Нема логика С.Арабија да е меѓу најдобрите 8 во светот со три победи на турнир натпреварување.
Да, со телевоутинг ќе го крунисаат најдобриот на светот
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.346
Костарика не заслужи победа, ни нерешено.

Според мене ваков формат на првенството не дава вистинска слика кој е најдобар во светот, премалку утакмици се играат, со цела технологија и анализи лесно се наоѓаат слаби точки во противничкиот тим и се искористуваат, но тоа не мора да значи дека севкупно тимот кој победил е подобар и има поголем квалитет.


Многу подобро би било некое раздолжено првенство како Лига на нациите, две години утакмици и потоа најдобрите од сите континенти или реони да се пресметаат во формат со минимум две меѓусебни утакмици, дома гости или како НБА, повеќе.


Во една утакмица секој може да го победи на секого, Македонија ја тепа Германија, ама тоа не значи дека се подобри, а на првенствово такви порази значат испаѓање.
Е па ајде ако не да се игра до тој момент кога „таа репрезентација што треба да победи“, ќе победи.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Не знам што ви е смешно, јасно е што треба да се одлучи со првенството, тоа што за вакви како вас да се задоволни ќе се додаваат чипичан репрезентации и ќе се гледаат утакмици меѓу Грузија и Ел Салвадор ќе донесе пад на квалитетот на фудбалот е друг проблем.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.606
Поентата е да се круниса најдобриот тим во светот, а не да има изненадување.

Нема логика С.Арабија да е меѓу најдобрите 8 во светот со три победи на турнир натпреварување.
dobro jasno ti e deka ova e ZAVRSNICA na svetsko prvenstvo i deka da si del od nea treba da pomines kvalifikacii kade skoro 190 zemji ucestvuvaat i faka 2 god dur da dojdeme do ovoj moment.

tuka imas grupi, kade i da kiksnes ete imas sansa da se povratis. posle toa e 1 utakmica kade nema povrakanje. za da si sampion treba da gi dobies site. sto sakas poveke?

ako si najdobar ke ja osvois titulata.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
Костарика не заслужи победа, ни нерешено.

Според мене ваков формат на првенството не дава вистинска слика кој е најдобар во светот, премалку утакмици се играат, со цела технологија и анализи лесно се наоѓаат слаби точки во противничкиот тим и се искористуваат, но тоа не мора да значи дека севкупно тимот кој победил е подобар и има поголем квалитет.


Многу подобро би било некое раздолжено првенство како Лига на нациите, две години утакмици и потоа најдобрите од сите континенти или реони да се пресметаат во формат со минимум две меѓусебни утакмици, дома гости или како НБА, повеќе.


Во една утакмица секој може да го победи на секого, Македонија ја тепа Германија, ама тоа не значи дека се подобри, а на првенствово такви порази значат испаѓање.
Бразил има пет, Германија и Италија по четири титули на светските првенства.

Други светски шампиони во историјата се Франција, Аргентина, Уругвај (по 2 пати), надополнети со по една светска круна за Англија и Шпанија.

Сакаш да ми кажеш дека светот е во заблуда дека овие држави своевремено не биле најдобри во светот, односно дека континуирано не се фудбалски велесили, туку тоа се некои неоткриени држави кои поради форматот не можат да дојдат до израз?
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.583
Поени од реакции
3.591
Кое дно се коментаториве. Уште у 2002 живеат кога не се судеа ваквите офсајди :sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom