СП 2018 - 1/8 финале: Шпанија-Русија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
П. С. Абе луѓе слаб е Де Геа на пенали, не знам што очекувавте, го пратите ли воошто, два има фатено во цела кариера во Јунајтед, на РвП и на Лукаку. Затоа и јас коментирав така уште додека траеа продолженијата, Ромеро е каде каде појак во тој сегмент.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Затоа има право Macedoniа Timeless што вика дека не постои дефанзивец со поголем импакт во играта од Рамос. Од сегде може да извлијае некако, дали пенал да изведе онака, дали гол во последна минута, сега не може да има безгрешен дефанзивец ама со Годин од Атлетико ми се моментално најдобрите и кој ќе рече дека не го сака во екипа би излажал.
За дефанзивните обврски Годин е најдобар стопер последниве 5-6 сезони според мене.
За учество во игра од стоперите веројатно Рамос, ама има бекови со многу поголем удел во креација и завршница од него.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Не дека не заслужи Русија, али за око превише јаки(звучни репрезентации) ќе ги нема у 1/4 финале. Уште Бразил да испадне и ќе биде дно од Свецко.
Па ај ако не само осумте најзвучни репрезентации нека ги викаат на светско, и нека си изиграат лабаво меѓу себе. Глуп муабет. Подобро е Русија да ги гледаш, него вакви Германија и Шпанија.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Нц нц Русија иде даље, екипи као Германија, Шпанија, Аргентина и Португал испаднаа. И свецко не е тоа шо беше.
I shto sega, ako ispadnat Germanija, Shpanija, Argentina i... Portgalija ?!?! Kaj si videl ti Svecko so Portugalija neshto da bide,,,1966 vo Anglija neshio napravija i toa ti e toa. Ohhh, zaboraviv, kakvo Svecko e ova bez Ronaldo mislish, ili Messi?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Едно големо браво за Игњашевич, човекот е 39 години а искина во одбрана 120 минути. :bravobe:
Имаше одлична партија и Акинфеев, очекував дека тој ќе ја одлучи на пеналите,со тоа само го потврди одличниот настап на натпреварот.
Шпанциве имаа се во свои раце, едноставно после овие настапи во групите мораше да се најде некој ко Русија да ги елиминра. :icon_lol:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Што е толку убаво изведен пеналот кога застана пред да шутне?
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
не знам што не ви е јасно, не постои ненамерна рака во фудбалот...постои рака што не влијае на играта(прилепена), и рака што директно влијае на играта, како оваа на Пике, и покрај тоа што беше ненамерна, спречи потенцијален гол или асистенција...
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Што е толку убаво изведен пеналот кога застана пред да шутне?
Цело време се пулеше во голманот воопшто не гледајќи ја топката. На земја беше Акинфеев кога овој ја пуцна.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
не знам што не ви е јасно, не постои ненамерна рака во фудбалот...постои рака што не влијае на играта(прилепена), и рака што директно влијае на играта, како оваа на Пике, и покрај тоа што беше ненамерна, спречи потенцијален гол или асистенција...
Што знам, јас мислам дека играње со рака може да биде намерно и ненамерно како што може да влијае и да не влијае на играта. Ова денес од Пике според мене беше ем намерно ем влијаеше.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.594
Поени од реакции
10.238
И Саул ко Ло Келсо со НУЛА минути првенствово.. Но добра одлука пошто многу шутира од далеку ќе го изгубеа 80% поседот на топка (y)
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.651
Поени од реакции
9.229
Очекувано беше, чим стигнаа до пенали и да отпаднат шпанците. Па Де Геа во Јунајтед, од тоа што ми текнува, има еден пенал против Арсенал одбрането, слаб е на пенали. Шпанциве повеќе се влечеа од нашава репрезентација, а имаат голман кој не е баш познат по пеналите. Заслужено си отпаднаа.
Нема врска...има одбранато куп пенали. На Бејнс, Лукаку...

Проблемот е што во делот уште пред изведувањето имаше голманскиот тренер стратегија да се игра на страна, а не на рефлекс. Затоа и ДДГ одеше на сите по негова десна страна и да скинат на тоа. Само првиот за негова несреќа го упатија таму кој за малку не го скина.

Делумна вина има ДДГ на ова СП. Најголема имаат од федерацијата со отказот на 2 дена пред СП и лошиот избор на селектор. Потоа изборот на играчи и слаб пристап на натпреварите. Имам впечаток дека како да немаа мотив играчите за квалитетни изданија по отказот на Лопатеги.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ете, се покажа дека е добра одлуката да му се даде отказ на селекторот три дена пред СП. Потег на деценијата. Браво! (y)
Се покажа како лоша одлука да потпишеш за клуб 2 дена пред СП откако си продолжил договор.
 
T

Terroir

Гостин
Секоја чест за Русиве каква борбеност :cuc: после дебаклот на Германија со Јужна Кореја ова е второто големо изненадување според мене

Иако сеуште рано на Хрватска како и се отвара ждрепкава има реални шанси и до финале да стасаат..
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.054
Поени од реакции
3.836
Што знам, јас мислам дека играње со рака може да биде намерно и ненамерно како што може да влијае и да не влијае на играта. Ова денес од Пике според мене беше ем намерно ем влијаеше.
Како може да е намерно кога е завртен со грб? Не разбирам...
Пенал е да, спречи шанса ама неможете да кажете дека е намерно кога и доле да му беше раката може таму ќе шутнеше и пак ќе го погодеше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom