СП 2018 - 1/8 финале: Хрватска-Данска

Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Донев
Дноев
Дноевизам

Дај бе дечко, укључи мозок :D
Треба да имаш мозок за да го уклучиш. ;)

Него сега гледам на МТВ хајлајтси од пеналите, дебилот Шмајхел се бунеше дека Крамариќ застанал при изведувањето на пеналот а он на секој пенал искача 2 метри од гол линијата. :facepalm:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Треба да имаш мозок за да го уклучиш. ;)

Него сега гледам на МТВ хајлајтси од пеналите, дебилот Шмајхел се бунеше дека Крамариќ застанал при изведувањето на пеналот а он на секој пенал искача 2 метри од гол линијата. :facepalm:
Па и ВАР бараше за пеналот у регуларен дел :D
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Другар, ја што имам само во фиромов и балканот какви такви постигнувања, па да видам син ми или ќерка ми како пробуваат да ми ги бутнат рекордите мислам дека три дена ќе плачам без прекин, не па класа како Шмајхел. Убави сцени беа она. Ајде, барем освои ПЛ :D
Даа, и тоa со Лестер. :icon_lol:
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
Не ја видов ситуацијата, ама ако стартот е со намера тогаш апсолутно црвен картон.

Новото правило се однесува многу повеќе на обичните "задоцнети" стартови. Она кога дефанзивецот има намера да ја собере топката, ама во дел од секундата напаѓачот е побрз и е фаулиран. Ова е едно 90% направено за голманите, бидејќи честопати тие беа жртва на нереални казни. За укинување на тројната казна Колина зборуваше пред многу години, ова е некое си соломонско решение.

На хартија има доста логика, ама во пракса може да се појават доста недоумици.
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.448
Поени од реакции
10.151
Абе луѓе престрого е и пенал и црвен, кажаа и на ББЦ коментаторите дека само во исклучителни случаи ќе се дава и пенал и црвен на СП
Всушност,ова е еден од тие исклучителни случаи.Ова e чист пенал+црвен,според стари и нови правила.У право е Стефан,само премногу е прост за да објасни како што треба. :kafence:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
It has often been referred to as a "triple punishment", whereby the player is sent off, a penalty is awarded, and he serves a ban afterwards, and president Michel Platini wanted to see the end of that tradition, stating in the same newspaper last month that the penalty would be punishment enough. The rule change has already been seen in effect this weekend in La Liga, where Cristian Sapunaru of Elche was not sent off for his foul on Cesc Fabregas.

The new plan is for referees to award the card that the challenge would merit were it to have taken place anywhere else on the field, so dangerous tackles will still be punished with a red.

Ви ги сфаќам објаснувањава, не знам зошто мислите дека не ни е јасно со Пеџа ама навистина ретко денес некој добива triple punishment. И Џонс направи пенал во финалето од ФА купот и требаше да добие црвен ама не доби. Ретко кој судија денес го дава целиов сет казни.
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.448
Поени од реакции
10.151
It has often been referred to as a "triple punishment", whereby the player is sent off, a penalty is awarded, and he serves a ban afterwards, and president Michel Platini wanted to see the end of that tradition, stating in the same newspaper last month that the penalty would be punishment enough. The rule change has already been seen in effect this weekend in La Liga, where Cristian Sapunaru of Elche was not sent off for his foul on Cesc Fabregas.

The new plan is for referees to award the card that the challenge would merit were it to have taken place anywhere else on the field, so dangerous tackles will still be punished with a red.

Ви ги сфаќам објаснувањава, не знам зошто мислите дека не ни е јасно со Пеџа ама навистина ретко денес некој добива triple punishment. И Џонс направи пенал во финалето од ФА купот и требаше да добие црвен ама не доби. Ретко кој судија денес го дава целиов сет казни.
Знам многу убаво,џабе горе цитатот.
Едноставно е,ова беше ретката ситуација и еден од ретките судии кој во оваа ситуација требаше да го даде сетов на казни.
Ако не сфаќате нас,тогаш не гледам потреба да го потенцирате тоа со трипл казнава.Се објаснив во претходниот пост,да не верглам.:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Знам многу убаво,џабе горе цитатот.
Едноставно е,ова беше ретката ситуација и еден од ретките судии кој во оваа ситуација требаше да го даде сетов на казни.
Ако не сфаќате нас,тогаш не гледам потреба да го потенцирате тоа со трипл казнава.Се објаснив во претходниот пост,да не верглам.:)
Да си судија и онаков старт да беше ван шеснаесетник, ќе дадеше директен црвен? :)

Не ја правдам одлуката, туку тргнувам од нивната точка на размислување за вакви работи :)))
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Гледав ХТВ2 синоќа и Беусан убаво објасни дека по новите правила за ваков старт у шеснаесетник се добива жолт картон и пенал. Ако е надвор од шеснаесет тогаш директен црвен картон.
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.448
Поени од реакции
10.151
Да си судија и онаков старт да беше ван , ќе дадеше директен црвен? :)

Не ја правдам одлуката, туку тргнувам од нивната точка на размислување за вакви работи :)))
Вон шеснаесетник со празен гол,голман зад играчот со топка и противнички играч му дава сопка и спречува чист гол?Што мислиш ти што е тоа?Мада не ја гледам поврзаноста.

И јас тргнувам од нивна гледна точка на размислување,и после ми светнува нешто,дека и судија може да згреши нели.Правилата се кристално јасни,лошо толкување од страна на судијата ми е единствено објаснување.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вон шеснаесетник со празен гол,голман зад играчот со топка и противнички играч му дава сопка и спречува чист гол?Што мислиш ти што е тоа?Мада не ја гледам поврзаноста.

И јас тргнувам од нивна гледна точка на размислување,и после ми светнува нешто,дека и судија може да згреши нели.Правилата се кристално јасни,лошо толкување од страна на судијата ми е единствено објаснување.
Знам што е тоа ама пеналот е доволна казна, тоа ви збориме, црвен се вади само ако имаш свесна игра со рака која попречува шут како Санчез од Колумбија и violent conduct за кој би дал црвен и ван шеснаесетник. За последен играч и старт од зад грб пеналот си е доволна санкција. Ајде сетете се, кога последен пат видовте директен црвен и пенал? :))

Еве и на ХРТ објасниле коментаторите, јас на ББЦ ја гледав Колумбија и коментаторите таму исто детално објаснија, нема веќе толку често да гледаме пенал плус црвен.
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.448
Поени од реакции
10.151
Џабе викаш дека не разбираш,кога очигледно не е така.
И прво не ја правдеше одлуката,за сега да го кажеш ова.
Џабе ќе дробам,доволно е и ова досега.:)
Знам што е тоа ама пеналот е доволна казна, тоа ви збориме, црвен се вади само ако имаш свесна игра со рака која попречува шут како Санчез од Колумбија и violent conduct за кој би дал црвен и ван шеснаесетник. За последен играч и старт од зад грб пеналот си е доволна санкција. Ајде сетете се, кога последен пат видовте директен црвен и пенал? :))

Еве и на ХРТ објасниле коментаторите, јас на ББЦ ја гледав Колумбија и коментаторите таму исто детално објаснија, нема веќе толку често да гледаме пенал плус црвен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom