СП 2018 - 1/8 финале: Хрватска-Данска

T

Terroir

Гостин
Пеја, не ми го кажувај новото правило, го знам и знам за какви ситуации се употребува. Рецимо по старите правила Рохо веројатно ќе јадеше црвен вчера за оној старт над Мбапе, сега доби само жолт (т.е. не знам дали и тоа) заради фаулот. Ама ова беше чист црвен картон, каков BBC какви бакрачи нека не замараат. Сам искочи Ребиќ, празен гол, овој од позади НАМЕРЕН фаул, почист црвен амин.
Јоргенсен примети дека му избега на Крамарич топката на десно и овој проба со клизач да ја избие
Според мене не беше намерно, ако тоа му беше целта ќе го искосеше директно него а не да пробува на топка да оди

Што се однесува до Модрич многу драматизирате, ќе има он шанса да се “искупи“ на наредните утакмици и да ја однесе Хрватска до финале ;)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тогаш зошто Санчез од Колумбија доби црвен со Јапонија? Ете им пенал нека пуцаат, жолт доволно му беше.
Ова веројатно е најглупата промена на правилата во последните 100 години.
Можеби е најглупо правило икада, не велам не, само ја дискутираме ситуацијата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.156
Поени од реакции
107.581
Затоа што со голманска интервенција спречи гол. Правилото си остана за намерна игра со рака а не за фаул.
Па не играше намерно со рака, го напуца играчот на Јапонија и немаше време да изреагира. Чист црвен е и според мене, да не се сфатиме погрешно, ама очигледно не се исти аршините на секоја утакмица и кај секој судија.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Не знам што коментирате фудбал ко да е 2004та, нема веќе црвен картон и пенал, зошто како тројна казна се глеа пенал, црвен и бан од наредни натпревари.
Па нека го пушти да даде гол ондак и без казна нека си отидат дома. :D
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Затоа што со голманска интервенција спречи гол. Правилото си остана за намерна игра со рака а не за фаул.
И овој спречи гол. Што има врска каква е интервенцијата, голманска или каква и да е?
Коа ќе биде со голман пред него, тогаш жут и пенал, зашо може ќе ја утне шансата. Ама ова не беше шасна, ова гол беше, исто ко играч со рака од линија, истото потполно.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.097
Поени од реакции
16.293
Сериозно се криви Модрич? Во 100+ минута чоекот на цел меч трчање со еден тон притисок доби шанса да шутка решавачки пенал и се дробат трици за него......
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.206
Поени од реакции
7.992
Па не играше намерно со рака, го напуца играчот на Јапонија и немаше време да изреагира. Чист црвен е и според мене, да не се сфатиме погрешно, ама очигледно не се исти аршините на секоја утакмица и кај секој судија.
Јас колку што го разбрав правилово, истото важи само за интервенции од типот на Суарез со Гана, при што топката очигледно оди во празна мрежа а играчот ја спречува со рака. За фаули кои не се многу груби како овој вечерва, каде играчот на Данска не оди да го откорне хрватот туку се обидува да му ја избие топката, правилото не важи без разлика што тоа е последен играч. Нека ти текне на мечот Фиорентина-Наполи. Судијата прво досуди пенал и жолт а откога се консултира со ВАР го извади фаулот надвор ама на Кулибали му покажа црвен.[DOUBLEPOST=1530480622][/DOUBLEPOST]
И овој спречи гол. Што има врска каква е интервенцијата, голманска или каква и да е?
Коа ќе биде со голман пред него, тогаш жут и пенал, зашо може ќе ја утне шансата. Ама ова не беше шасна, ова гол беше, исто ко играч со рака од линија, истото потполно.
Не е исто, со рака намерно спречуваш гол а овој идеше на топка и несакајќи го сопна Ребиќ, не му уклиза у листови или зглоб.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Намали малку со дноевизмото bro :D
Со што? xD

Стварно ме интересира на кој идиот му текнало правилово, греота било, ќе имало тројна казна.. А другаров нерегуларно спасува гол за Хрватска и ја остава Данска во игра на СП. Па номално оти ќе има тројна казна, ако сака да мине без казна нека го остави да шутне, можда и ќе промаши.

Ако гледаме така, со пеналот воопшто не се ни казнети, пошто секако ќе примеше гол Данска. Каде е казната? :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И мене ми е најкриво за него, ама тоа е, сам неможеше.
Другар, ја што имам само во фиромов и балканот какви такви постигнувања, па да видам син ми или ќерка ми како пробуваат да ми ги бутнат рекордите мислам дека три дена ќе плачам без прекин, не па класа како Шмајхел. Убави сцени беа она. Ајде, барем освои ПЛ :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.521
Поени од реакции
62.373
Да, но сепак тоа и е момент по кој може да ти ја обележи кариерата, промашуваш пенал со кој не на носиш својата генерација до испишување историја. Ќе имаше заслужена кариерна дамка. А сеа мисалм дека ќе здиви (ако има физичка сила уште) против Русија.

После промашувањето се заборави и на неговион ненормален пас до Ребич. Јас не би го ставил да шутира него тука, беше папсан после 70 минута, едвај се движеше, играше со стоење. Но тука и тој сам зема одговорност.

Инаку, мислам дека треба да се размисли за кратење на продолженијава, да бидат по 10 минути. Вака се почесто на СП/ЕП гледаме само формални продолженија. Така бар и да бидат формални ќе бидат пократки.
A бе, глуп предлог. Ако во второ полувреме нема гол, читај нерешено е од прво полувреме, дај им одма да шутираат пенали по 90 минути, пошто очигледно е дека и двете репрезентации идат на истото и не планираат да нападнат. :D

Или дај само едно продолжение од 15 минути. И онака, пола од играчите имаа грчеви во продолженијата.
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
Човече, поседивме дома...
Субашиќ отсекогаш бил мажиште и тоа е.

Next?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
A бе, глуп предлог. Ако во второ полувреме нема гол, читај нерешено е од прво полувреме, дај им одма да шутираат пенали по 90 минути, пошто очигледно е дека и двете репрезентации идат на истото и не планираат да нападнат. :D

Или дај само едно продолжение од 15 минути. И онака, пола од играчите имаа грчеви во продолженијата.
Па се мислев да пишам и за ова едно од 15 минути, но ради тоа да се сменат страните пишав две по 10.

Во ЛШ е океј, ипак таму имаат можност за одмор и размах меѓу текми. Ама на репрезентативниве турнири е стварно измачување. Мора да направат некако да се редуцира.

Додуша ние дур збориме за редуцирање, они обратно ќе го прошируваат и првенството. :D
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.538
u pravo e stekov za situacijava, kako moze da ne mu se dae crven karton koga bukvalno cist gol spasi, i za toa dobi zut. Sto ako dobija penal hrvatska, nikad nemas garancija deka penalot ke bide daen, mozebi sansite se golemi ama so sigurnost ne e gol, a rebic cist gol nebranet pred nego imase i bese fauliran, na kraj ete go utnaa penalot hrvatska, cist gol ne dadoa radi faul, a danska si ostana so 11 na teren. Vo konkretniov slucaj ke ti ebam i novi pravila i sve, crven direkten i ajt, mada ok na kraj hrvatska tepase, ali utre u 80ta, 60ta seedno, isto vakvo nekoj ke naprai i samo zut ke dobie.
Znaci fauliraj si ako e prazen gol, neka ne dae gol toj pred tebe, zut ke lapas i penal, koj kur, moze i ke bide utnat, nemas sto da izgubis sekako, samo mozes da dobies. Za zutiot kur te boli.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom