СП 2018 - 1/8 финале: Хрватска-Данска

Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.827
Всушност,ова е еден од тие исклучителни случаи.Ова e чист пенал+црвен,според стари и нови правила.У право е Стефан,само премногу е прост за да објасни како што треба. :kafence:
Па што лошо објаснив бем ти колаче? :D
Го сфаќам и јас новото правило, само нема никакво оправдување за оваа ситуација. Убаво рекол Мондо погоре, се користи најчесто во ситуации кога голманите прават пенал или пак во ситуации како онаа на Рохо против Франција или некоја слична на неа, ама за ова вчера никакви цитати, судиски мислења не ми требаат, од месечината се виде дека треба да е пенал и црвен за данецот.

Фросе, како бе доволна казна е само пенал? Што ако ова беше во 13-та минута рецимо? Знаеш дека тотално ќе го сменеше текот на мечот, така? Никад не е доволна казна пенал, зашо во иднина ти реков секој ќе рога играчи или ќе ги коси ако се сами со голман или имаат празен гол. Значи по ниту една ебана логика онде не се дава жолт, НИТУ ЕДНА.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Какви емоции беа она од Шмајхел стариот, можам само да претпоставам какво е чувството да си го гледаш детето како пробува да те наследи во струката иако си поставил такви високи стандарди...
Мене ми се гледа дека е одличен голман, незнам зошто него собере некоја посаглам екипа... рецимо печен е за Ливерпул.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па што лошо објаснив бем ти колаче? :D
Го сфаќам и јас новото правило, само нема никакво оправдување за оваа ситуација. Убаво рекол Мондо погоре, се користи најчесто во ситуации кога голманите прават пенал или пак во ситуации како онаа на Рохо против Франција или некоја слична на неа, ама за ова вчера никакви цитати, судиски мислења не ми требаат, од месечината се виде дека треба да е пенал и црвен за данецот.

Фросе, како бе доволна казна е само пенал? Што ако ова беше во 13-та минута рецимо? Знаеш дека тотално ќе го сменеше текот на мечот, така? Никад не е доволна казна пенал, зашо во иднина ти реков секој ќе рога играчи или ќе ги коси ако се сами со голман или имаат празен гол. Значи по ниту една ебана логика онде не се дава жолт, НИТУ ЕДНА.
Хеј, blame it on FIFA, и јас почнав да гледам фудбал во ист период како вас и за мене она е пенал плус црвен :)


Џабе викаш дека не разбираш,кога очигледно не е така.
И прво не ја правдеше одлуката,за сега да го кажеш ова.
Џабе ќе дробам,доволно е и ова досега.:)
Јас ти кажувам тие од каде тргаат, утре може да го сменат офсајд правилото, тоа не значи дека нашите критериуми за офсајд црно на бело ќе бидат исти со нивните :)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.448
Поени од реакции
10.151
Па што лошо објаснив бем ти колаче? :D
Го сфаќам и јас новото правило, само нема никакво оправдување за оваа ситуација. Убаво рекол Мондо погоре, се користи најчесто во ситуации кога голманите прават пенал или пак во ситуации како онаа на Рохо против Франција или некоја слична на неа, ама за ова вчера никакви цитати, судиски мислења не ми требаат, од месечината се виде дека треба да е пенал и црвен за данецот.
Мислев дека не сфаќаат зошто си прост и не знаеш да објасниш,еве сега и јас пробав ама џабе беше.
Заклучок?Не е до твојата простота.:kafence:
И престани со тоа педерското Мондо бе,како да станува збор за некое педерче ниско,со педикир маникир курикир,а не за крајно грозен тип,со очајно скратено име.Може само педер да излезе,ништо чудно.:D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.827
И престани со тоа педерското Мондо бе,како да станува збор за некое педерче ниско,со педикир маникир курикир,а не за крајно грозен тип,со очајно скратено име.Може само педер да излезе,ништо чудно.:D
Станува збор за Јувенташ, од тоа погрозно нема. :D
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.711
Знам што е тоа ама пеналот е доволна казна, тоа ви збориме, црвен се вади само ако имаш свесна игра со рака која попречува шут како Санчез од Колумбија и violent conduct за кој би дал црвен и ван шеснаесетник. За последен играч и старт од зад грб пеналот си е доволна санкција. Ајде сетете се, кога последен пат видовте директен црвен и пенал? :))

Еве и на ХРТ објасниле коментаторите, јас на ББЦ ја гледав Колумбија и коментаторите таму исто детално објаснија, нема веќе толку често да гледаме пенал плус црвен.
Не е точно дека црвен ќе се вади само за игра со рака што ќе спречи гол.

Дезинформација е тоа. Црвен ќе се вади и за старт со очигледна намера да спречи чиста шанса за гол. Пример за тоа е повлекување или туркање од зад грб кога патот на напаѓачот е отворен кон голот. Независно што ќе биде и пенал.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.409
Поени од реакции
62.005
A се лутите кога судијата ке исклучи играч во 5-та минута дека ја ебал утакмицата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Немаше ни црвен ни пенал, тој црепот што падна можеше да шутира ама одбра да биде фаулиран и да изнуди пенал.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.827
A се лутите кога судијата ке исклучи играч во 5-та минута дека ја ебал утакмицата.
Добро бе што е со ваквите изговори не сфаќам? Ја ебал утакмицата што досудил пенал во 90-та, ја ебал што дал црвен во 5-та минута... Епа ај ако не џудо и ММА нека изведуваат на терен, штакурац да не се уништи утакмицата. Абе која сака нека е минутата ако заслужил играчот црвен, пенал или нешто трето тогаш треба да си го добие.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
За Хрватска ова беше клучна утакмица да се биде или не, типичен полумртов противник од кој обично испаѓаат, сега Русија и не е некој фаворит само тоа што се домаќини може да го запали инаетот (или што и да е, фактор Икс) и да биде мотив плус.
Русија има една тактика, бункер и топка до Џуба кој е усидрен напред, па нешто ако испадне ок, ако не пак ок, крајно лимитирани се.

Како и да е, голема шанса да се надмине 1998 за Хрватска. Да го имаа тогаш овој голман наместо тоа што го имаа (нешто што наликуваше на голман) ќе беа прваци :)[DOUBLEPOST=1530549556][/DOUBLEPOST]
Немаше ни црвен ни пенал, тој црепот што падна можеше да шутира ама одбра да биде фаулиран и да изнуди пенал.
Ја знаеш границата помеѓу оригиналност и глупост? Ова твоево е накај глупост.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
За Хрватска ова беше клучна утакмица да се биде или не, типичен полумртов противник од кој обично испаѓаат, сега Русија и не е некој фаворит само тоа што се домаќини може да го запали инаетот (или што и да е, фактор Икс) и да биде мотив плус.
Русија има една тактика, бункер и топка до Џуба кој е усидрен напред, па нешто ако испадне ок, ако не пак ок, крајно лимитирани се.

Како и да е, голема шанса да се надмине 1998 за Хрватска. Да го имаа тогаш овој голман наместо тоа што го имаа (нешто што наликуваше на голман) ќе беа прваци :)[DOUBLEPOST=1530549556][/DOUBLEPOST]

Ја знаеш границата помеѓу оригиналност и глупост? Ова твоево е накај глупост.
Ладиќ беше и голема дел од причината зошто 98ма стигнаа до полуфинале. Јест да циганот знае и да си даде сам автогол со рака дур ја фрла топката, ама 1998ма бранеше ко луд.
Гледав скоро хајлајтс од утакмиците, 100 пати и извади гз на Хрватска.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Ладиќ беше и голема дел од причината зошто 98ма стигнаа до полуфинале. Јест да циганот знае и да си даде сам автогол со рака дур ја фрла топката, ама 1998ма бранеше ко луд.
Гледав скоро хајлајтс од утакмиците, 100 пати и извади гз на Хрватска.
Сериозен си? Никако не беше Ладиќ ниту најмал дел од причината зошто беа во 1/2ф. имаше неколку солидни одбрани ама секогаш кога беше опасно во 16м имаш впечаток дека само што не направил глупост, фаците кои ги правеше при слободни или корнери беа доволни за да влеат паника, како пред стрелачки строј да го носат, рекреативец :) Субашиќ е барем пола светлосна година појак голман.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.409
Поени од реакции
62.005
Сериозен си? Никако не беше Ладиќ ниту најмал дел од причината зошто беа во 1/2ф. имаше неколку солидни одбрани ама секогаш кога беше опасно во 16м имаш впечаток дека само што не направил глупост, фаците кои ги правеше при слободни или корнери беа доволни за да влеат паника, како пред стрелачки строј да го носат, рекреативец :) Субашиќ е барем пола светлосна година појак голман.
Mислам дека грешиш. Против Германија имаше одлична партија. А дека е киксер голман, е, против Македонија прими гол од 35-40 метри, милам дека Џевџет Шаиновски му учука гол по земја.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Mислам дека грешиш. Против Германија имаше одлична партија. А дека е киксер голман, е, против Македонија прими гол од 35-40 метри, милам дека Џевџет Шаиновски му учука гол по земја.
Имаше еден шут само од Матеус од слободен кој го одби Ладиќ во статива некако, Билиќ и Штимац беа пред него а Јарни и Дарио Шимиќ покрај него, коска одбрана имаа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom