СП 2018 - генерална дискусија

Дали сериозно мислите дека ќе се вратат темите?


  • Вкупно гласачи
    45
  • Гласањето е завршено на .

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.936
Поени од реакции
35.325
Французите кога ги читаш на лист изгледаат страшно, за мене се прв фаворит и играм на нив летото.:sneaky:
Германија и Шпанија втори фаворити одма после Франција, ако им се вклопат коцките нема да ме чуди да изненадат. Бразилците ќе го попушат пак од европска репка, воопшто не ми се репер за квалитет со тие полуаматерските репрезентации таму шо ги полнат до врв по тоа нивите. Енглезите јако изгледаа во група али со кој? :LOL:
Аргентина ќе е обична статистика, Меси ако по некоја случајност ги дотурка до 1/4 финале треба нешто награда маграда вила мила во богат дел од Буенос Аирес.:ROFLMAO:
Едно 85-90 % сум сигурен дека 4ти пат по ред европска репрезентација ќе освои.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Французите кога ги читаш на лист изгледаат страшно, за мене се прв фаворит и играм на нив летото.:sneaky:
Германија и Шпанија втори фаворити одма после Франција, ако им се вклопат коцките нема да ме чуди да изненадат. Бразилците ќе го попушат пак од европска репка, воопшто не ми се репер за квалитет со тие полуаматерските репрезентации таму шо ги полнат до врв по тоа нивите. Енглезите јако изгледаа во група али со кој?
Аргентина ќе е обична статистика, Меси ако по некоја случајност ги дотурка до 1/4 финале треба нешто награда маграда вила мила во богат дел од Буенос Аирес.
Едно 85-90 % сум сигурен дека 4ти пат по ред европска репрезентација ќе освои.
Поради ова викам Бразил прво на СП да се сретне со европска репрезентација (не ова пријателскиве што ги играат) па ќе се види до кај се. И прошлото СП и меѓу фаворити и домаќини и се погодено ама мораше судија да ги подбутне против Хрватска а од Германија јадеа блам. Енигма мо се до кај се стигнати. Десетина години веќе европскиов фудбал е над јужноамериканскиот во поглед на репрезентации.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Батленд
Вокер Џонс Стоунс Роуз
Даер Хендерсон
Стерлинг Али Рашфорд
Кејн

Англичаните ако играат во овој состав мислам дека можат да направат нешто повеќе, конечно.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.307
Даер од тоа што се збори, ке им игра трет централен.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.223
Поени од реакции
6.694
Англија додека од концепт не го сменат начинот на тренирање и на подготовка на деца уште од најмала возраст,во догледен период нема ништо да направат. Да не се разбереме грешка-одлични играчи се и Кејн,Рашфорд,Деле Али итн. меѓутоа играат со застарениот концепт,односно високи/нафрлени топки. За ова и сам Фергусон има пишувано во неговата автобиографија,дека англиските деца уште во младинските школи заостануваат многу во техничко-тактички аспект зад нивните врсници од Шпанија,Италија,Јужна Америка. Сеа знам 10 луѓе ќе се фатат за тоа дека Италија не игра на СП,репрезентациите од Јужна Америка немаат менталитет и се,ама да бидеме реални. Германија пред 10-тина години го смени целосно концептот на младински школи,па сами сме сведоци за тоа колку се крена квалитетот на лигата(и тука молам без глупи цитирања),и пред се колку младинските селекции,а потоа и сениорите на Германија доминираат во светскиот фудбал(не сум нивни фан воопшто па да ги фалам,и јас сум за Французите од 2002 дека прва интернационална утакмица шо ја памтам беше Франција-Сенегал 0:1,2002 во Јапонија и Јужна Кореја :D )
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.307
Англија додека од концепт не го сменат начинот на тренирање и на подготовка на деца уште од најмала возраст,во догледен период нема ништо да направат. Да не се разбереме грешка-одлични играчи се и Кејн,Рашфорд,Деле Али итн. меѓутоа играат со застарениот концепт,односно високи/нафрлени топки. За ова и сам Фергусон има пишувано во неговата автобиографија,дека англиските деца уште во младинските школи заостануваат многу зад нивните врсници од Шпанија,Италија,Јужна Америка. Сеа знам 10 луѓе ќе се фатат за тоа дека Италија не игра на СП,репрезентациите од Јужна Америка немаат менталитет и се,ама да бидеме реални. Германија пред 10-тина години го смени целосно концептот на младински школи,па сами сме сведоци за тоа колку се крена квалитетот на лигата(и тука молам без глупи цитирања),и пред се колку младинските селекции,а потоа и сениорите на Германија доминираат во светскиот фудбал(не сум нивни фан воопшто па да ги фалам,и јас сум за Французите од 2002 дека прва интернационална утакмица шо ја памтам беше Франција-Сенегал 0:1,2002 во Јапонија и Јужна Кореја :D )
Oд она што ми боде очи кај Енглезиве е дека се доволни 3-4 утакмици, за да те викнат во репрезентација. Овој Џејк Ливермор е најдобриот пример. И нон стоп имаат такви играчи, а тоа им се влече низ генерации наназад. Јебени Крис Киркланд прв голман им беше. Џолеон Лескот, Мика Ричардс.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.437
Покрај тоа што го наброја @Near, енглезите мора да земат асален селектор, зашо со Реднап, Хоџсон и остала багра неписмени англиски квази стручњаци ништо не прават.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Im beshe Kapelo. Od 2008ma do 2012, a togash imashe Anglija kvalitetni igrachi.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Toj im bil najasalen do sega, ne se pali.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ништо боље од Хоџсон или сеа од Саутгејт.

Бил добар Капело, во 2001ва.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610

Mislam deka do 1/4 finale stignaa na svetsko. Ispadnaa poradi Njemacka i na Lampard ne mu beshe priznaen chist gol. Taka beshe mislam.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.737
1/8 финале беше и нема врска, точно дека голот на Лампард беше на 2-1 за 2-2, ама и групите ги изиграа очајно со 4 бода мислам поминаа и иако беа оштетени далеку од тоа дека беа нешто подобри или поквалитетни тој меч. И да го важеа тој гол германците дефинитивно пак имаа поголеми шанси, земајте во предвид дека после тоа и на Аргентина им шарнаа 4 комада.

Сепак секако дека Капело беше најдобар селектор на Англија последнава декада и направија огромна глупост кога на неколку месеци пред европското мислам дозволија да си даде оставка заради мешање во работата околу тоа кој да му биде капитен. Ако не се лажам стануваше збор за Тери и тој инцидентот таму со жена му на Бриџ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom