СП 2018 - Група Ф (Германија, Мексико, Шведска, Јужна Кореја)

Кои два тима ќе продолжат понатаму?

  • Германија

  • Шведска

  • Мексико

  • Јужна Кореја


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.963
Поени од реакции
25.276
Не знам која ви е потребата да ги браните играчиве на Германија како братучеди да ви се :)
Абре какво бранење, што зборуваш. Сите сме согласни дека сите до еден мизерно одиграа, но работата е кога тие два- тројца кои се најмалку виновни се спомнуваат најчесто е тогаш е смешното и чудното. И после бранење. Јас и претходно после натпреварот со Шведкса пишав Милер да го седнат на клупа за со Кореја. Бранење, детски работи ќе правиме сега. Немам проблем да признаам кога некој мизерно одигра без разлика дали повеќе го сакам икс играч од некој друг во истатат репрезентација за да ми спомнуваш бранење. Таа топка од слбодниот удар само имаше испад ама одма си го реши сам тој кикс. Не го спаси некој друг. Проблемот е кога се спомнуваат играчи кои се најмалку виновни. Мене тоа ми смета. Како и Игорче кој ми го спомнува Руди кој одигра само 30 минути против Шведска. А Ројс и Вернер што ги немаше вчера неважно. Ај Озил не го спомнувам веќе. Сите знаеме какво дно е веќе. После 60-та не ни можеше веќе да трча. Ама Руди и Ноер да се едни од најголемите виновници тогаш не треба ни да се дискутира со вас.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Не е Ноер крив, ама факт е дека е глупост после цела сезона надвор од терен одма да го ставиш прв голман и капитен, посебно кога имаш друг кој изигра одлична сезона.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абре какво бранење, што зборуваш. Сите сме согласни дека сите до еден мизерно одиграа, но работата е кога тие два- тројца кои се најмалку виновни се спомнуваат најчесто е тогаш е смешното и чудното. И после бранење. Јас и претходно после натпреварот со Шведкса пишав Милер да го седнат на клупа за со Кореја. Бранење, детски работи ќе правиме сега. Немам проблем да признаам кога некој мизерно одигра без разлика дали повеќе го сакам икс играч од некој друг во истатат репрезентација за да ми спомнуваш бранење. Таа топка од слбодниот удар само имаше испад ама одма си го реши сам тој кикс. Не го спаси некој друг. Проблемот е кога се спомнуваат играчи кои се најмалку виновни. Мене тоа ми смета. Како и Игорче кој ми го спомнува Руди кој одигра само 30 минути против Шведска. А Ројс и Вернер што ги немаше вчера неважно. Ај Озил не го спомнувам веќе. Сите знаеме какво дно е веќе. После 60-та не ни можеше веќе да трча. Ама Руди и Ноер да се едни од најголемите виновници тогаш не треба ни да се дискутира со вас.
Сакам да кажам дека концентрацијата кај Ноер за мене била негов најсилен адут затоа што игра со топка и учествува во играта па сето тоа додатно влијае на заморот а самиот отсуствуваше со месеци. Разбирам дека се поправи веднаш по слободниот ама такви работи колку што јас знам не му се случуваа кога беше во топ форма. Требаше да добие шанса МТШ ама ни стана се појасно со изоставувањето на Сане и изјавите на некои првотимци дека во селекцијата на Германија периодов владее(ше) синдром на кренати носеви и едни исти си имаа загарантирани места.

П.С. Ова е најмалиот проблем и јас ќе кажам еве пак. Дракслер не ни требаше да биде на авионот за Русија, да не правиме муабет за игрите на четворкава што ја дискутираме десет дена.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.963
Поени од реакции
25.276
Germany legend Paul Breitner on Toni Kroos: "I'll be more than happy to go without his 15,000 passes. Many players in the Bundesliga can do that. Not once did he try to open up the space in central midfield or try to open up the opposition defence with a simple run or dribble..

Breitner: "I wouldn't mind going without 99% of the precision of his passing"

Breitner: "They didn't have a plan. The defence was practically non-existent in all three games and in midfield they were only able to come up with pretty passes. This is a catastrophe for German football"
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Germany legend Paul Breitner on Toni Kroos: "I'll be more than happy to go without his 15,000 passes. Many players in the Bundesliga can do that. Not once did he try to open up the space in central midfield or try to open up the opposition defence with a simple run or dribble..

Breitner: "I wouldn't mind going without 99% of the precision of his passing"

Breitner: "They didn't have a plan. The defence was practically non-existent in all three games and in midfield they were only able to come up with pretty passes. This is a catastrophe for German football"
Realno od prv do posleden zbor se e najtochno napishano. Mnogu dobar opis.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.600
Поени од реакции
10.249
Ист проблем беше и со Шпанија 2014 па и Италија 2010.. Многу играчи играа на стара слава..Исто и 2006 Бразилците (Кафу,Карлос, Зе Роберто, Роналдо) само шо тие беа прејјаки за да испаднат толку рано

Шо до негде сфаќам ај за некои играчи треба да си лојален ко за Милер и Ноер еве.. Ама Озил и 2014 ко освоја не изигра ништо посебно.. Од 2010 за репрезентација ништо нема изиграно.. Боатенг веќе и за Баерн полека го губеше местото од Суле.. Гундоган една утакмица го кладе, Бранд по 5-10 минути му даваше.. Кедира и Озил две утакмици изиграа и двете ги изгубија.. Тимо Вернер всушност згрешена позицијата му беше.. На крило многу поопасен беше.. Сепак не е исто да играш за Лајпциг и Германија.. И Подолски таму во Келн играше напаѓач ама за Германија го клаваја крило.. Сепак во германска екипа шо не е Баерн напаѓачите имат многу простор се играт доста на контри и можат да ја користат брзината.. Околу Вернер по 5-6 дефанзивци имаше неможеше да мрдни.. Уште по првата утакмица се виде Гомез би бил подобра опција но продолжи од клупа да го клава..


Лев мора оставка самиот да си дај.. Презеде ризик со форсирање на играчи вон форма (Милер, Кедира, Озил, Ноер, Боатенг) и со неземање на најдобриот германски играч сезонава (Сане) пошто не играл како шо требало да игра едно класично германско крило (недиректен пристап, спор и пасивен, види: Драклсер).. И фејлна биг тајм
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.586
Абе не е Ноер кривец за поразот на Германија, нити за лошата игра, ама кривец е за вториот гол. Не сфаќам што сакаше да направи, стоеше на средина на теренот и изгуби топка без никаква потреба. Ништо немаше да промени ако останеше на гол и Германија загубеше 1-0 или пак случајно израмнеше, ама сепак необјаснив е оној излез од голот... Ајде корна да беше па да сфатам некако, овој искочи до центар и толку, изгуби топка и примија гол.

Многу работи смрдеа во Германија на Мундијалов, не ме чуди што им се случи ова. Што замара оној Брајтнер бе, па што кур да прави Крос?? Таков играч е, не е Модриќ или Наинголан па да може да повлече 50-60 метри сам и да отвори контра. Крос ти е сигурен пасер, стабилен играч, иако и он имаше неколку киксови на првенството, али сепак одигра добро. Гундоган закован на клупа, Брандт исто, Озил и Кедира фикс у стартна постава, а двајцата после секоја утакмица одат на инфузија од што се неспремни. Читав дека му продолжиле договор на Лев пред првенствово, ама сега ако има грам доблест треба отказ да си даде и да го отстапи местото на некој друг. Неговото заврши, освои СП, го достигна врвот и сега нек се носи у три лепе. Лично мене не ми се допаѓа како тренер, не ми е тактичар, не е некој револуционер, ама сепак не може да му се одземе тоа што има освоено СП.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.272
Germany legend Paul Breitner on Toni Kroos: "I'll be more than happy to go without his 15,000 passes. Many players in the Bundesliga can do that. Not once did he try to open up the space in central midfield or try to open up the opposition defence with a simple run or dribble..

Breitner: "I wouldn't mind going without 99% of the precision of his passing"

Breitner: "They didn't have a plan. The defence was practically non-existent in all three games and in midfield they were only able to come up with pretty passes. This is a catastrophe for German football"
Сериозен е овој? Па Крос ли е тој што треба да направи simple run, да претрча човек или па да издрибла човек. Крос да дрибла? Па зашто ги земал тогаш Дракслер, Ројс, Брандт и сите крилни играчи? Овој изгледа прв пат слуша за Тони Крос и што играч е он уствари.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Kako shto gladam Germancite zavrshija 22-ri, delat 22-ro mesto so Srbija. Ne znam kako stojat so kartoni ovie dve reprezentaci i:cool:.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Абе доста време помина, а @STEALTH уште ништо не пиша :cautious:
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Нормално кога ќе се логира ќе каже дека е качен на мајка ти и ќе собере едно 2к лајкови.
Не верувам да постигнал, обично на постариве членови ги редеше мајките. Релативно нов сум ја.
Уствари Дојче Машин, кој го знае.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom