СП 2018 - Група Д (Аргентина, Исланд, Хрватска, Нигерија)

Кои две селекции ќе продолжат понатаму?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
За џонсон можи да му се фатите на Марадона. Overachiever кој остварил во животот се што може да се оствари во полето во кое делувал, не сака да биде пензионер и шах да игра по паркови, wow. Ама ич не го боли дали некој ќе рече вака или така за него.

А тоа дека им бил идол на млади аргентинци, само во фудбалска смисла. Аргентинците од прилика истото мислење го имаат за него моментално, али не се наживеал тој што се замара со шта че комшије да кажу.
Каков црн overachiever бил роден како мега-талент, бил роден како наказа пошто мускулите му стварале дупло помалку млечна киселина која е причина за замор отколку кај обичен човек, тие работи не ги заработил нит е заслужен, едноставно бил роден таков.
Overachiever е Лотар Матеус кој бил роден со две леви нозе и антиталент ама со останување на дополнителни тренинзи направил многу повеќе него овој џанакот.

И сега што е покрај милионите и славата и сите предуслови? Глупав, тупав, мрсна свиња од 200кг, џанак, џукела, нит деца знае кои му се ни каде, се брука по стадиони и надвор од нив, патетика во движење, му се смее свет, мемиња прават со него, се клати наоколу, му лутаат очи пред милијарда народ пред екрани, тоа хрчакот што му трча во черепот има умрено, го држат неколку души да не падне на нос и да се убие пред камери, и во таква полусвесна состојба не постои веќе дваесетина години.

Од каде знаеш какво мислење има во Аргентина, јас колку што знам млади луѓе таму градат цркви за него, значи замисли да се забереш со друштво, да купуваш градежен материјал, да бркаш градежни дозволи, да црнчиш цели денови на скеле и тоа да ти биде главна цел за да на крај коа ќе завршиш градња да се молиш на коленици пред запалена свеќа и икона од свињата џаначка, пази не е ова измислица или онион вест, стотици илјади аргентинци веруваат дека ликот е Бог, го едначат со Исус Христос човече хахаххах[DOUBLEPOST=1530094595][/DOUBLEPOST]
Да,имаше млак пенал но се свират тие на светсково.Освен она на Србија,сите други такви контакти ги санкционираа.Им подари 1/8 финале поради тоа што имаше ЧИСТ ПЕНАЛ за 2-1 за Нигерија.
Да,знам дека тоа ќе беше ВТОР пенал но кога е чист ако сака нека е и 25ти пенал,мора да се свирни.И како после велиш дека не им подарил 1/8 на Аргентина?При 2-1 потоп ќе беше немаше ни до икс да стигнат.
Првиот си беше пенал и си беше досуден а вториот веројатно не, не знам дали имаше правило или обичај, ако топката се одбие од дел од телото во раката да не се суди пошто нема никаква шанса да се склони раката, пример се одбива од колено во рака, од глава, од било што, ама не сум сигурен.
Како и да е, Игало се потврди како one season wonder и промаши асистенцијата од Рохо кој му ја намести на волеј на 10м од гол.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.564
Поени од реакции
13.894
Неверојатно е како не знаат да искористат Аргентинциве ситуација кога стално Меси е чуван од 3-4 играчи. Да не знаеш да се уфрлиш и да чекаш како теле дека овај сите треба да ги издрибла, а ти да стоиш и да гледаш. Малце да го имаа тој фудбалски осет ќе правеа шанси ко од шала.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
За раката, топката паѓаше на земја, не одеше до играч на Нигерија кој беше во ситуација да дава гол, ја промаши рохо мислам со глава, му удри во рака, и какво влијание имаше тој удар ?
Шо е најтрагично, не ја ни промаши. Ја удри со глава и ја избиваше надвор од 16. Немаше шанси да дојде до Игало. Ама имаше неприродна позиција на раката зашо беше у скок, и сам се напуца.
Врска немаше од пенал.
Идеше гледаше и пак не досуди. За првата ситуација не ни отиде да види.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Ај објасни ми кој фудбалер игра намерно со рака? Последен што го направил тоа е Суарез на СП 2010, бар ја што памтам. .
9398213981893132 пати имаме правено муабет на темата и никако да ја сфатиш поентата. Ти како намерна игра со рака го земаш само она кое што е голманска интервенција и со тоа размислување си далеку од реалноста.

Милион пати играчи играле намерно со рака, тоа не значи дека сакале туку тоа им се гледа преку движењето на раката. Значи под намерна игра со рака во фудбалот не се подразбира само таа голманска реакција која што ти ја бараш, туку секоја игра со рака каде што раката на играчот се движи кон топката и ја удира. Играчот може од невнимание да го направи тоа ич да не го сака, ама тој има целосна контрола врз раката. Не знам како да ти објаснам, судијата не ја гледа намерата на играчот според неговата желба (што е нешто секако невидливо), туку според она што се гледа на теренот. Она на Умтити е намерна, класична казнива игра со рака. Топката иде од далеку, тој во скок ја крева раката и ја удира топката која што го менува значително правецот.

Секогаш кога играч блокира шут или центаршут кој што доаѓа од пристојна далечина со рака крената високо над телото, игра намерно со рака, според фудбалските правила.

Еве во спојлерот намерна игра со рака имаш во 1.42, во 2.25. Зошто е ова со намера? Затоа што во првиот случај играчот ја гледа топката како паѓа и ја мрда раката за да и падне на неа. Во вториот случај уште појасно, шут од далеку и оваа го шири левиот лакт за топката да и заврши таму.

Еве ти брат од Брозовиќ лани против Сампдорија во 1:50 се гледа намерна игра со рака. Има дистанца меѓу ударот и Брозовиќ, тој ја гледа топката и ги шири рацете за топката да му заврши таму и да се одбие во корнер. Ај објасни ми жити бога ти како само она на Суарез го паметиш како намерна игра со рака?!

Еден тон има вакви, цел ден може да ти постирам видеа каде што играчите играат намерно со рака или каде што не играат. Важно се додека си на мислата која што ја имаш дека само Суарез играл, а она на Умтити и Брозовиќ било инстинктивно никогаш нема да може да го прифатиш ова правило.

Бидејќи кога се вели за она вчера и за сите други игри со рака кои не се пенал не се дава објаснување "инстинктивно" играше затоа не е пенал, туку се дава објаснување дека тоа го направил ненамерно, со дополнување дека топката прво му завршила во друг дел од телото па после во раката, дека оддалеченоста била кратка од шутот до ударот во раката па немал време да реагира, дека топката се движи брзо и нема намера да ја тргне, а раката му е во нормална положба.

Треба правилото да се допрецизира за да биде малку појасно, ама дефинитивно треба и повеќе да се прафати онакво какво што е.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Абе секако, ајде сега од инает ќе зборуваме. Како тоа играл оној од Колумбија намерно со рака? Па Јапонецот го напуца бе човек, немаше ни милисекунда да изреагира. Да, чист пенал и црвен, ама намерна игра со рака немаше. Сеедно, спречи чист гол и заслужено си попи црвен. Умтити не играше намерно него тоа му се деси од невнимание, од што е глуперда циганска, да играше намерно црвен ќе јадеше.
Abe covek se dava penal ako vlijae na igrata rukata.. toa na france i columbia vlijaese.. kaj vlijaese na argentina ? Crnčugata produzi so akcijata cista sansa imase i se posra
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Марадона "Hand of God"
Рохо "Hand of God" :tapp::tapp::tapp:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.505
Поени од реакции
62.325
Абе секако, ајде сега од инает ќе зборуваме. Како тоа играл оној од Колумбија намерно со рака? Па Јапонецот го напуца бе човек, немаше ни милисекунда да изреагира. Да, чист пенал и црвен, ама намерна игра со рака немаше. Сеедно, спречи чист гол и заслужено си попи црвен. Умтити не играше намерно него тоа му се деси од невнимание, од што е глуперда циганска, да играше намерно црвен ќе јадеше.
A бе кој ти е овој изговор бе брат... какво ебано невнимание, РАКАТА МУ БЕШЕ ПОВИСОКО од главата, немој не ме јеби. Цел живот следиш фудбал. Колумбиецот се размавта со раце, и го погоди во рака. Не се бунеа од што беа свесни дека е пенал. Во две ситуации се свири пенал:
  • Намерна игра со рака
  • Раката е во неприродна позиција и се смета дека прекинува акција
Но, не секоја игра со рака е пенал. Милион ситуации имаш видено кога топката ке го удри играчот од блиску во рака, и не се свири пенал заради тоа што заради близината играчот не успеал да ја тргне раката, или се смета дека е во природна позиција. Не им свират пенал и ако топката првин го удри играчот во тело, па во рака. Нешто што се случи синоќа со Аргентина.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.059
Поени од реакции
11.027
Истите овде што ме убедуваат дека не е пенал,борија ќе го направеја да не се свирнеше на спротивната страна.Таков е светот,лицемерие.
Освен Мондо можеби,тој ќе си го тераше истиот став.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.444
Еве ти брат од Брозовиќ лани против Сампдорија во 1:50 се гледа намерна игра со рака. Има дистанца меѓу ударот и Брозовиќ, тој ја гледа топката и ги шири рацете за топката да му заврши таму и да се одбие во корнер. Ај објасни ми жити бога ти како само она на Суарез го паметиш како намерна игра со рака?!
Добро, и ја малце претерав, ко да не се десила намерна игра со рака освен таа на Суарез, ама вака на прв момент таа ми текнуваше затоа и ја спомнав. Сега ме потсети на ова со Брозовиќ, класична намерна игра со рака, е ова е намерно играње, се слагам. Но, како што и самиот рече, не секоја игра со рака се свири за пенал, исто како што не секоја игра со рака е намерна.

Едно е кога дефанзивецот нема време да изреагира и топката го погодува во рака, најсвеж пример односно пример на кој прво ми текнува е пеналот на Јуве против Милан во Торино во 96 минута, каде не требаше да биде досуден а беше. Тоа не е пенал, односно многу ретко се суди како пенал, освен секако ако не е Јувентус во прашање, за нив се свират секакви пенали и не важат правила.

Е сега кажи ми ти Рохо дали играше со рака или не и дали имаше време да изреагира? Да, не ја удри намерно топката зашо ја промаши со глава, ама го имаше сето време на светот за да ја избие а не ја изби него ја удри со рака. Негов проблем е што е ненамерно играњето, чиста рака и пенал за Нигерија. Убаво пишал Пеја, да беше обратна ситуација, пенал и црвен ќе дадеше на некој од црнците, чисто дека е Аргентина во прашање. Не ми значи ни Нигерија ни Аргентина во животов ниту пак ја чекав на тикет па да ми смета ова, едноставно чисто ради фудбалска неправда ми е криво што вака на селски начин ги изгураа Аргентина.

Исто да те прашам, на Ловрен зашто му досудија пенал вчера? И тој ненамерно ја удри топката со рака и немаше премногу време да изреагира. :) Абе на глава да се свртите останува фактот дека Аргентина вчера беше помогната од судиите. Ок, ни прв ни последен пат ама малце на селски начин, бар според мене.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
72
Поени од реакции
28
kako moze vakvi likovi kako ovoj calejon muerte da postojat, abe se citas li sto pisuvash za ubedllivo bez konkurencija najgolemiot fudbaler na site vreminjaa, pa so lotar mateus sporedba mi praes ...boze boze boze
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тој се чита што пишува и убаво објаснува што сака да каже, ти не го читаш и мислиш дека прави некакви си споредби со Матеус.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
72
Поени од реакции
28
dovolno bese da proccitam deka lotar mateus bil roden so dve levi noze, samomesto dve levi trebalo da napise dve desni..koj se gleda fudball...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom