СП 2018 - Група Д (Аргентина, Исланд, Хрватска, Нигерија)

Кои две селекции ќе продолжат понатаму?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .

Sasa Ilic

Jeбач нероткиња.
Член од
24 август 2016
Мислења
1.626
Поени од реакции
2.674
ГРУПА Д
Grupa D.png

Според многумина фаворит за освојување на првите две места во групата се репрезентациите на светскиот вицешампион Аргентина и Хрватска. Шанса од сенка чекаат и Нигеријците, додека тотален аутсајдер е еден од двата дебитанта на ова Светско првенство репрезентацијата на Исланд.

АРГЕНТИНА
Argentina.png

Селектор: Хорхе Сампаоли


Главни играчи: Николас Отаменди, Хавиер Маскерано, Анхел Ди Марија, Лионел Меси, Пауло Дибала, Гонзало Игуаин, Серхио Агуеро

ИСЛАНД
Island.jpg
Селектор: Хеимир Халгримсон


Главни играчи: Јохан Гудмундсон, Арон Гунарсон, Гилфи Сигурдсон, Aлфред Финбогасон
ХРВАТСКА
Hrvatska.jpg
Селектор: Златко Далиќ


Главни играчи: Дејан Ловрен, Симе Врсаљко, Лука Модриќ, Иван Ракитиќ, Матео Ковачиќ, Марсело Брозовиќ, Марио Манџукиќ, Иван Перишиќ

НИГЕРИЈА
Nigerija.jpg
Селектор: Жерно Рор


Клучни играчи: Џон Оби Микел, Вилфред Ндиди, Ахмед Муса, Келечи Јаначо, Виктор Мозес
 
Член од
18 март 2015
Мислења
388
Поени од реакции
529
навивам за Хрватска ама ќе се искењаат како и досега и нема да пројдат група,, немаат ниту селектор ниту пак лидер, модрич и ловрен се на судење за фиктивни договори со мамич за трансферите во лион и тотенхем и имаат мн побитни работи од фудбал во јуни, плус немаат бекови, срна и со 36 години е доктор за врсалко,стринич,пиварич и сл квазибекови , мој тип исланд и аргентина одат од оваа група
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.313
Поени од реакции
5.594
Navijam za Hrvatska na ova svetsko(i za Srbija normalno).

Se nadevam kje odat ponatamu so Lionel Messi. Posakuvam Mandzukic mandza da gi naprai u sred Moskva!
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.890
Поени од реакции
3.301
Аргентина би требало да биде прва во групата, ако не се изглупираат. Хрватска мислам конечно ќе мине, веќе треба да имаат научено нешто од претходните СП. мада тука нема целосен аутсајдер, Исланд и Нигерија не се за потценување.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
10.572
Поени од реакции
5.589
Јас увек сум за Аргентина на свеЦко.. Очекувам 3 од 3 со импресивна гол разлика, особено против Исланд.. Ќе блесне Дибала..
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.137
Поени од реакции
9.063
Јас увек сум за Аргентина на свеЦко.. Очекувам 3 од 3 со импресивна гол разлика, особено против Исланд.. Ќе блесне Дибала..
Дибала 120 мин ако собери светсково успех ќе биди за него
 
Член од
5 март 2018
Мислења
3.708
Поени од реакции
2.041
Аргентина со онај состав можи да се прошета низ Москва да подели Меси некој автограм и рикверц назад.
Исланд го клавам пред Нигерија пред се заради успехот последниве години. За Хрватите се сложвам дека немаат одбрана ама горе долу средината и нападот држат некој баланс.
Мое видување Аргентина испаѓа во групи уште


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.137
Поени од реакции
9.063
Masche
Lo Celso-Lanzini
Messi
Pavon-Aguero

Еве го добитниот состав.. Овај Павон МОРА да игра.. Новиот Суарез
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.890
Поени од реакции
3.301
Синоќа после мечот со Хаити и Меси и Сампаоли го пофалија Павон како идеално решение за нападот. Така да очекувам дека ќе биде првотимец.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.424
Поени од реакции
5.962
Ги тепале Хаити и готово, Павон најдобар стрелец, Меси најдобар играч, а Аргентина освојува.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
11.796
Поени од реакции
15.789
kako ne vidov be porano.. pu jazk
Спектакл на Ла Бонбонера. Со огномети, со све. :D Одлично изиграа, ама секако Хаваи не е никакво мерило, ниеден удар кон голот немаа. Два пати влезе во кадар Кабаљеро цел натпревар.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.666
Поени од реакции
32.900
Спектакл на Ла Бонбонера. Со огномети, со све. :D Одлично изиграа, ама секако Хаваи не е никакво мерило, ниеден удар кон голот немаа. Два пати влезе во кадар Кабаљеро цел натпревар.
Хаваи не е мерило, али следната со Тахити ќе видиме дали така лесно ќе тепаат.
 
На врв Bottom