СП 2014 - 1/2 финале | Холандија - Аргентина | 09.07.2014 (22:00)

Која репрезентација сакате да ја видите во големото финале?


  • Вкупно гласачи
    140
  • Гласањето е завршено на .

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Ја видовте случката со првиот пенал на Влар? Одкако ја одбрани Ромеро топката се дотркала во гол.
Не се рачуна тоа како гол?
Го допре Влар а и не влезе в гол, застана на линија.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
играат колку што треба, сега како сакате преведете го тоа дали мртовци или што ти ја знам :)

Ван Гал? дека му откажале пеналџии - не верувам.. он е спремен сите да ги направи кривци за поразот само не самиот себе. Вратете снимка ќе видите како му збори на Влаар неколку секунди пред да се шутираат пеналите, сигурно било дел од неговите генијални замисли... а ако не му бил сигурен можел да го остави да шутира при крај на серијатап.
и да таа замената Крул > Силесен против Костарика, беше повеќе за да ги победи психолошки пеналџиите на Костарика, демек вау голманиште бил Крул.. само што Крул у последните 5 сезони фатил само 2 од 20 пенала.
Сега и самиот беше свесен дека тоа нема да му “упали“, па вика РВП бил многу изморен и морал да го смени... и тука данок си зема она против Кострарика, незнам како очекуваа нешто да фати Силесен кога ни неговиот тренер не му верува дека може да одбрани пенал.
И јас истото го мислам дека Крул го стави во игра за да му напрај филм на Костариканците и на Крул демек јак голман е..тој па како шо е будала стварно се исфилма и му ги стопи пеналите..секој нормален тренер и чоек знај дека таа финта нема да пројде двапати и нормално дека не го стави пак психопатот Крул
 

tufekciev

Барсa <3
Член од
6 февруари 2009
Мислења
2.242
Поени од реакции
802
Шо ве гледам чудни. Аргентина ако тепала ќе било изненадување. Неможе Аргентина да биде изненадување со Меси, Агуеро, Игуаин, Лавеци, ДиМарија, Маскерано, Забалета, Гарај..... Можеше Коста Рика да биде изненадување или Гана, Нигерија, Хондурас, али Аргентина у никој случај не е. И пред да почне првенството Аргентина беше втор фаворит после Бразил, Германија трет, а Шпанија четврти. Може Аргентина не игра така како што се очекуваше напаѓачки, да даде гол повеќе од противникот, ама тактички се многу добри и до сега само 3 гола примија и тоа 2 на една утакмица. Мислам дека и финалето ќе биде тврда утакмица ама Германија ќе победи 2 или 3:0... касно ќе падне првиот гол и после ќе се отворат Аргентинците и ќе примат уште еден или два.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Аргентина не заслужи со ништо да освои. Истото што го кажав и за Бразил. Едноставно Аргентина не покажа ама баш ич фудбал. И Меси го немаше никаде денеска, а ни во 1/4 финалето. :)
Ако гледаме така како што збориш тогаш ниту Грција заслужи европско 2004 ,ниту Италија заслужи светско 2006 ниту Шпанија 2008 европско а камо ли 2010 па со по еден даден гол само ништо не покажаа ...а да не зборам за Мурињо и повекето негови титули како се освоени, или па за Реал како освои ЛШ во последна минута...се од ова што набројав е незаслужено :pos::pos:

Ама овде Меси е во тимот и за тоа за повекето како Аргентина стигна до финалето нема да биде заслужено, да беше некој друг тим како Коста Рика или Грција ке се ценеше тактичката игра и муабетот ке беше "Они се тактички тимови кои играт на резултат и заслужено се таму'' а за Аргентина ''Овде игра Меси , треба да издрибла 5-6 играчи , да направи магија како во DragonBall онаа на Гоку со Ка Ме Ка ме , да шутне од 30 метра и да даде гол е тогаш ке биде заслуженo"

И двете репрезентации стигнаа до овде со своја замисла, кој и да освои ке биде заслужено, едино ке ми биде криво што веке 10 години се збори за Меси како без светска титула неможе да биде признаен од хејтерите како најдобар играч на сите времиња и да го надмине нивото на Марадона Пеле и другите во историјата , а доколку се случи некако тоа во недела новите барања ке бидат "Светска титула со гол+асистенции на секој меч и со над истрчани +20Км секој меч:("
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Дали тоа го спореди годинашниов Реал кој даде 41 гол во 13 меча т.е. најмногу откога е направен новиот формат(во сезоната 92/93) го спореди со Грција од Европското и оваа Аргентина? :pos::vozbud:
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.184
Поени од реакции
1.112
Само го спомна на Реал финалето, не целата сезона
 
R

Rigel Kent

Гостин
Многу се сензитивни кога ќе се спомне Мадрид . :icon_lol:
 
R

Rigel Kent

Гостин
Последно уредено од модератор:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
P

pepito*

Гостин

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Не беше сам, мислам и @Џони Вајсмилер и @Stefan-kobe не можевме да ги убедиме дека се тип топ средена репрезентација.
Секоја чест..ме демантираја тука и нема шо..иако Аргентина не игра ништо сепак во Италјански стил и со цврста игра успеаа да стигнат далеку и ќе ми биди мило ако освојат
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
Не беше сам, мислам и @Џони Вајсмилер и @Stefan-kobe не можевме да ги убедиме дека се тип топ средена репрезентација.
Чекај чекај, не реков јас дека немаат добра репрезентација, него дека не играат добар фудбал, што и уствари е точно, ама ете ги во финале на ваков или онаков начин. Со овој фонд на играчи Аргентина треба да игра далеку поубав фудбал за око, а они се ко влечуги. Со Швајцарија се спасија за влакно, со Белгија дадоа ран гол и ништо друго не покажаа, со Холандија сега исто бледа партија, во групи со Иран очајно изиграа, со Босна исто ништо посебно, едино со Нигерија може да им се земе ко солидна и добра партија. Кога ќе земеме се во обзир Аргентина не изигра ама баш ништо посебно, али ете ја имаа таа среќа или подобро речено беа посталожени и посмирени од своите противници кога највеќе требаше и се најдоа во финалето.

П.с. Мислам и дека ќе освојат, обично така бидува во фудбалот, се влече некоја екипа до финале и оп во финалето најдобрата партија на првенството и тоа е тоа, или па повторно гзларски на пенали и тоа ќе е тоа. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom