СП 2014 - ваши впечатоци

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
1. Кои се репрезентациите кои ви оставија најголем впечаток на ова СП? Поточно, која репрезентација прикажа најдобар фудбал според вас, а која ја гледате како најпријатно изненадување?
Бразил, Колумбија,Коста Рика.

2. Од која репрезентација очекувавте многу повеќе?
Бразил.

3. Која репрезентација сметате дека се провлече до висок пласман?
Аргентина и Германија.

4. Дали има репрезентација за која сметате дека заслужи подобар пласман?
Хрватска.

5. Кој фудбалер ви остави најдобар впечаток, кој е МВП на првенството според вас?
Родригез и Месси.

6. Од кои играчи сте разочарани на ова СП?
Никој.

7. Кои се фудбалерите кои сметате дека после Светското заслужуваат да настапуваат во појака екипа?
Санчез.

8. Кој беше најдобар гол според вас, а која најдобра одбрана?
Германија, и едното и другото.

9. Кој беше најгенијален потег од селекторите?
Никој.

10. Дали сте задоволни од судењето?
Не.

11. Иделана 11ка на ова СП според вас?
Никоја.

:)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Разочаран сум пошто некако во целост се играше просечен фудбал. Некако целосно машински, строго следење инструкции нула креативност, никаков ризик, минимална возбуда.

Дури и германциве 7 - 1 што победија повеќе трагично беше и според мене не дека којзнае колку надмоќни беа туку повеќе тоа што бразил играше левел градинка во одбрана.

Според мене во целост единствено само на голманите им подавам рака Neuer, Ochoa и уште некој не ми текнува сега крајно професионално си ја одработија работата.

П.С Холандија - Аргентина умрев од досада.
Тим Хауард (y)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Тим Хауард (y)
Знаев дека заборавив некој. Ќе се повторам само од голманите на ова светско сум задоволен. Што знам последниве години тренд е да се игра тој „дефанзивен фудбал“. Искрено не верувам да им е интересен тој тип на фудбал на играчите.

Според мене проблемот е што фудбалот не е веќе игра туку "win or die" т.е победа по секој цена.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
1. Најпријатно изненадување?
- Франција, Чиле и Колумбија

2. Очекував повеќе од?
- Шпанија (издишана генерација) и Уругвај (презависни од канибалот)

3. Кој се провлече до висок пласман?
- Бразил! Па и Аргентина, ама повеќе у поглед на распоредот ..

4. Подобар пласман заслужи?
- Чиле

5. МВП?
- Ноер/Милер

6. Разочарувања?
- Азар

7. Промоушн после СП?
- Навас, Очоа, Ерера, Морено, Џонсон, Брахими, Слимани, Бешич, Штокер, Валбуена, Гризман, Орие и Гучанеџад.

9. Најдобар гол? / Најдобра одбрана?
- Вториот на Родригез вс УРУ. Го ставам пред волејот на Кејхил, поради одличниот штоп прво.
- Одбраната на Очоа по обидот на Де Врај (мислам беше) од корнер. Повеќе случајно ја одбрани, ама нема веза - право чудо како не влезе таа топка.

10. Најгенијален селекторски потег?
- Пуштањето на Крул да ги брани пеналите вс КРК, од страна на ЛВГ.

11. Задоволни од судењето?
- Не! Преголема заштина на Бразил и Аргентина.

12. Идеални 11?
- Ноер/ Лам - Хумелс - Влар/ Маскерано - Погба - Меси - Крос- Родригез/ Муља
 
P

pepito*

Гостин
1. Најпријатно изненадување?
- Костарика

2. Очекував повеќе од?
- БСК, Хрватска, БИХ, Италија

3. Кој се провлече до висок пласман?
- Бразил, Холандија

4. Подобар пласман заслужи?
- Чиле, Мексико

5. МВП?
- Нојер

6. Разочарувања?
- Роналдо

7. Промоушн после СП?
- Ерера, Рохо, Очоа, Кејлор Навас, Енцо Перез, Куадрадо, Фабиан Џонсон, Гриезман

9. Најдобар гол? / Најдобра одбрана?
Кejхил вс Холандија, Очоа одбраната на шутот со глава од Нејмар

10. Најгенијален селекторски потег?
- Ван Гаал - Крул - Костарика

11. Задоволни од судењето?
- делумно

12. Идеални 11?
- Нојер - Лам, Гарај, Хумелс, Рохо, Маскерано, Крос, Хамес, Милер, Меси, Робен.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
  1. Кои се репрезентациите кои ви оставија најголем впечаток на ова СП? Поточно, која репрезентација прикажа најдобар фудбал според вас, а која ја гледате како најпријатно изненадување?

    Најдобар фудбал ми прикажаа Колумбија. Најпријатно ми беше додека ги гледав а додека изненадување беа и Коста Рика секако.

  2. Од која репрезентација очекувавте многу повеќе?

    Италија дефинитивно.

  3. Која репрезентација сметате дека се провлече до висок пласман?

    Аргентина,Бразил па и Холандија.

  4. Дали има репрезентација за која сметате дека заслужи подобар пласман?

    Мексико и Колумбија дефинитивно.

  5. Кој фудбалер ви остави најдобар впечаток, кој е МВП на првенството според вас?

    Хамес Родригез дефинитивно:icon_lol:

  6. Од кои играчи сте разочарани на ова СП?

    /

  7. Кои се фудбалерите кои сметате дека после Светското заслужуваат да настапуваат во појака екипа?

    /

  8. Кој беше најдобар гол според вас, а која најдобра одбрана?

    Родригез волејот и одбраната на Ноер со Франција коа Бензема можеше да изедначи у 90та мислам.
  9. Кој беше најгенијален потег од селекторите?

    /

  10. Дали сте задоволни од судењето?

    Почна трагично ама привршува солидно.

  11. Иделана 11ка на ова СП според вас?

    Ноер на гол па Тиаго Силва,Хумелс и Инди штопери за у средина да бидат Квадрадо,Крос,Маскерано и Лам а нападот ќе го сочинуваат Хамес,Милер и Санчез.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.408
Поени од реакции
42.661
Останаа уште 2 меча од Светското првенство, до финалето има уште 5 дена, а после може да "падне популарнсота" на овој подфорум, па еве полека да почнеме со искажувањето на личните впечатоци и заклучоци СП. Ќе пишам неколку прашања на кои може да се развие дискусија, нормално, секој ќе си пише лично негово мислење, но и секоја дебата ќе биде во прилог на темата. :)

  1. Кои се репрезентациите кои ви оставија најголем впечаток на ова СП? Поточно, која репрезентација прикажа најдобар фудбал според вас, а која ја гледате како најпријатно изненадување?
  2. Од која репрезентација очекувавте многу повеќе?
  3. Која репрезентација сметате дека се провлече до висок пласман?
  4. Дали има репрезентација за која сметате дека заслужи подобар пласман?
  5. Кој фудбалер ви остави најдобар впечаток, кој е МВП на првенството според вас?
  6. Од кои играчи сте разочарани на ова СП?
  7. Кои се фудбалерите кои сметате дека после Светското заслужуваат да настапуваат во појака екипа?
  8. Кој беше најдобар гол според вас, а која најдобра одбрана?
  9. Кој беше најгенијален потег од селекторите?
  10. Дали сте задоволни од судењето?
  11. Иделана 11ка на ова СП според вас?

Слободно може да развиете и дискусија за нешто друго. Ова ми текна во моментов. :D
  1. Германија најдобра дефинитвно, најпријатно изненадување - Костарика. Други репрезентации кои ми се допаднаа - Колумбија и Чиле.
  2. Од Англија очекував малку повеќе :D Од Шпанија секако, како и од Белгија.
  3. Бразил пред се.
  4. Чиле и Колумбија. Можеби и Мексико. :)
  5. Родригез беше одличен, Швајнштајгер и Крос беа добри. Робен можеби беше и најдобриот фудбалер на ова СП. Максерано ми се допадна ептен, Хумелс со исклучок на финалето...
  6. Роналдо и Диего Коста.
  7. Пола од репрезентацијата на Холандија очекувам да направи трансфери во посилни екипи во Европа, интересни ми беа Слимани и Брахими од Алжир и Рохо сметам дека заслужува да игра во посилен тим. Има уште некој сигурно, не ми текнува во моментов.
  8. Голманите во главно беа сите одлични, а Нојер најдобар секако.
  9. /
  10. Не
  11. Ќе пишам во темата на @ElNinho :D
Иначе еве уште едно прашање за тие што не одговарале:
12. Кој беше најинтересен меч според вас?
Тука јас би ги издвоил Германија - Гана, Бразил - Чиле, Холандија - Австралија, Франција - Швајцарија и Алжир - Ј.Кореја

Едит: Под 8 ми се виде најдобар голман, а во прашањето пишува најдобар гол. :D Значи најдобри голови според мене: Родригез против Уругвај, Кејхил против Холандија, Перси против Шпанија.
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2014
Мислења
670
Поени од реакции
917
  1. Кои се репрезентациите кои ви оставија најголем впечаток на ова СП? Најдобар фудбал Германија и Колумбија, најголемо изненадување Коса Рика
  2. Од која репрезентација очекувавте многу повеќе? Од Италија и Шпанија
  3. Која репрезентација сметате дека се провлече до висок пласман? Бразил и Аргентина
  4. Дали има репрезентација за која сметате дека заслужи подобар пласман? Колумбија, наместо Бразил
  5. Кој фудбалер ви остави најдобар впечаток, кој е МВП на првенството според вас? Џејмс Родригез
  6. Кои се фудбалерите кои сметате дека после Светското заслужуваат да настапуваат во појака екипа? Слимани, Де Вриј, Влар, Бајналдум, Јанмат, Блинд, Цилесен, Жулио Цезар, Хауард, Гарај, Ромеро, Муса, Фејгули, Де Бруин, Куадрадо, Брајан Руиз, Навас (иако веќе направи трансфер), Валбуена, Рохо,
  7. Кој беше најдобар гол според вас, а која најдобра одбрана? Најдобар гол на Џејмс против Уругвај, најдобра одбрана? Ако се мисли на тимска одбрана тогаш онаа на Германија, Аргентина и Холандија, ако се мисли на голманска интервенција онаа на Нојер од последниот удар на Бензема и на Очоа против Бразил кога ја фати на линија.
  8. Кој беше најгенијален потег од селекторите? Крул место Цилесен, Ворм место цилесен и Мондрагон место Оспина.
  9. Дали сте задоволни од судењето? Никако.
  10. Иделана 11ка на ова СП според вас?
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
  • Кои се репрезентациите кои ви оставија најголем впечаток на ова СП? Поточно, која репрезентација прикажа најдобар фудбал според вас, а која ја гледате како најпријатно изненадување?
    Германците, Костарика
  • Од која репрезентација очекувавте многу повеќе?
    Италија, Хрватска, Шпанија...
  • Која репрезентација сметате дека се провлече до висок пласман?
    Бразил
  • Дали има репрезентација за која сметате дека заслужи подобар пласман?
    Мексико, Колумбија
  • Кој фудбалер ви остави најдобар впечаток, кој е МВП на првенството според вас?
    Џејмс/Милер
  • Од кои играчи сте разочарани на ова СП?
    Суарез, Балотели...
  • Кои се фудбалерите кои сметате дека после Светското заслужуваат да настапуваат во појака екипа?
    Џејмс, Херера, Рохо, Блинд, Де Јонг :)icon_lol:), Очоа...
  • Кој беше најдобар гол според вас, а која најдобра одбрана?
    Головите на Џејмс и Кејхил... за одбрана не знам, многу ги имаше.
  • Кој беше најгенијален потег од селекторите ?
    Измената во 120та минута, Крул - Силесен
  • Дали сте задоволни од судењето? (y)
  • Иделана 11ка на ова СП според вас?
  • Ноер - Лам Хумелс Тиаго Силва Блинд - Де Јонг Херера Маскерано - Џејмс Робен Милер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom