СП 2014 - Група Е (Швајцарија, Еквадор, Франција, Хондурас)

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670


Група Е


Швајцарија, Еквадор, Франција и Хондурас се репрезентациите кои ќе се натпреваруваат во групата Е. Како главни фаворити за пласман во 1/8 финалето се издвојуваат тимовите кои доаѓаат од Европа: Швајцарија и Франција. Првите имаат одлична генерација, која секако може да биде позитивно изненадување на Светското Првенство. А вторите се екс Светски прваци, земја која секогаш има повеќе одлични играчи во својот тим и после дебаклот во Јужна Африка, се очекува овој пат да ја поминат групата без поголеми проблеми. Еквадор ќе биде репрезентацијата која ќе чека кикс на Европските репрезентации, со цел да им го украде едното од двете места кои водат во нокаут фазата, а тимот на Хондурас е апсолутен аутсајдер во групата Е.


1. Швајцарија


Патот до СП:
svajcarija.jpg
Швајцарија ја доби најверојатно најлесната група во квалификациите. Тоа беше групата Е и како што гледаме од табелата, немаше ни една репрезентација која е доволно силна да им направи било какви проблеми на Швајцарците. 7 победи и 3 нерешени беа доволни за убедливо прво место во групата во која не се најде јунак, кој ќе успее да ги освои сите 3 поени во натпреварите против тимот на Швајцарија.

suisse rank.jpg

Најголеми успеси на СП:
Тимот на Швајцарија најголемиот успех на СП го остварил 1954 година, на домашен терен. Тогаш, како организатори на СП, стигнале до 1/4 финалето, каде што во еден неверојатен натпревар загубиле 7-5 од соседна Австрија. Од другите 8 настапи само 2 пати успеале да ја поминат групата, 1994та во САД и 2006та во Германија, а нивните настапи завршувале во 1/8 финалето и во двата наврата.

Goalkeepers: Diego Benaglio (Wolfsburg/GER), Roman Buerki (Grasshopper), Yann Sommer (Basel)

Defenders: Johan Djourou (Hamburg/GER), Michael Lang (Grasshopper), Stephan Lichtsteiner (Juventus/ITA), Ricardo Rodriguez (Wolfsburg), Fabian Schaer (Basel), Philippe Senderos (Valencia/ESP), Steve von Bergen (Young Boys), Reto Ziegler (Sassuolo/ITA)

Midfielders: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt/GER), Valon Behrami (Napoli), Blerim Dzemaili (Napoli), Gelson Fernandes (Freiburg/GER), Goekhan Inler (Napoli), Xherdan Shaqiri (Bayern Munich/GER), Valentin Stocker (Basel)

Forwards: Josip Drmic (Nuremberg/GER), Mario Gavranovic (Zurich), Admir Mehmedi (Freiburg), Haris Seferovic (Real Sociedad/ESP), Granit Xhaka (Borussia Moenchengladbach/GER)
* ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


2. Eквадор


Патот до СП:
pat uru.jpg
Репрезентацијата на Еквадор го освои 4тото место во Јужно Американската квалификациона група, кое и го обезбеди пласманот на СП во Бразил. На гостувањата беа очајни и не успејаа да забележат ниту една победа, но затоа Аргентина беше единствената репрезентација која си замина со освоен поен од Еквадор. Одличниот настап на домашен терен, и 7те победи од 8те натпревари беа клучот на Еквадорската репрезентација на овие квалификации, но доколку сакат да направат нешто повеќе летово, мора да ги поправат играта и резултатите надвор од домашните граници.

ecuador rank.jpg

Најголеми успеси на СП:
Репрезентацијата на Еквадор неможе да се пофали со некој поголем успех на Светските шампионати. Tие имаат едвај 2 настапи во завршниот турнир, во 2002 и 2006 година. Поголем успех постигнале во Германија, кога успеале да ја поминат групната фаза и да изборат место во најдобрите 16 репрезентации.

Goalkeepers: Alexander Dominguez (Liga de Quito), Maximo Banguera (Barcelona, Ecuador), Adrian Bone (El Nacional).

Defenders: Jorge Guagua (Emelec), Gabriel Achilier (Emelec), Oscar Bagui (Emelec), Juan Carlos Paredes (Barcelona, Ecuador), Frickson Erazo (Flamengo), Walter Ayovi (Pachuca), Christian Ramirez (Fortuna), John Narvaez (Emelec).

Midfielders: Pedro Quinonez (Emelec), Luis Fernando Saritama (Barcelona, Ecuador), Carlos Gruezo (Stuttgart), Antonio Valencia (Manchester United), Segundo Castillo (Al-Hilal), Christian Noboa (Dynamo Moscow), Renato Ibarra (Vitesse), Edison Mendez (Santa Fe), Oswaldo Minda (Barcelona, Ecuador), Michael Arroyo (Atlante), Fidel Martinez (Tijuana).

Forwards: Armando Wila (Universidad Catolica), Jefferson Montero (Morelia), Jaime Ayovi (Tijuana), Enner Valencia (Pachuca), Joao Rojas (Cruz Azul), Felipe Caicedo (Al-Jazira), Cristian Penilla (Barcelona, Ecuador), Angel Mena (Emelec).
* ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


3. Франција


Патот до СП:
grupaI.png
Француската репрезентација беше извлечена во групата И, заедно со Светскиот и Европскиот Шампион - Шпанија и уште 3 преслаби репрезентации. Уште од стартот се знаеше кои 2 земји ќе се пласират на првите 2 позиции, прашањето беше само околу тоа која репрезентација ќе обезбеди директен пласман. Тимот на Франција ја изгуби борбата за првото место и затоа како второпласирана својот пласман на СП мораше да го бара преку баражот, каде што се сретна со репрезентацијата на Украина. На гостувањето во Киев репрезентацијата на Франција беше совладана со 2-0, а кога сите веќе ги отпишаа, направија неверојатен кам бек и со победа од 3-0 на домашен терен успејаа да изборат место на завршиот турнир во Бразил.

france rank.jpg

Најголеми успеси на СП:
Најголемиот успех на репрезентацијата на Франција беше во 1998ма година, на Светското Првенство кое беше играно на нивна територија. Тогаш со убедливата победа од 3-0 во финалето против Бразилската репрезентација, Франзуците го освоија своето прво и засега единствено Светско Првенство. Имаа шанса за уште една титула на СП 2006 во Германија, но тогаш на пенали загубија од тимот на Италија во финалето. Освен тоа, имаат и две бронзи, 1958 во Шведска и 1986 во Мексико.

Goalkeepers: Hugo Lloris (Tottenham), Steve Mandanda (Marseille), Mickaël Landreau (Bastia)

Defenders: Mathieu Debuchy (Newcastle United), Lucas Digne (PSG) Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal), Eliaquim Mangala (Porto), Bacary Sagna (Arsenal), Mamadou Sakho (Liverpool), Raphaël Varane (Real Madrid)

Midfielders: Yohan Cabaye (PSG), Clément Grenier (Lyon), Blaise Matuidi (PSG), Rio Mavuba (Lille), Paul Pogba (Juventus), Moussa Sissoko (Newcastle), Mathieu Valbuena (Marseille)

Forwards: Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Real Sociedad), Loïc Rémy (Newcastle), Franck Ribéry (Bayern Munich)
* ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


4.Хондурас


Патот до СП:
costa rica pat.jpg
Репрезентацијата на Хондурас, како и сите подобро рангирани репрезентации од Северна и Централна Америка квалификациите за СП ги започнаа од третата фаза на квалификацониот систем на КОНКАКАФ зоната. Таму беа во групата Ц и го освоија првото место, кое ги однесе во наредната фаза. Во четвртата фаза имаа солиден настап и го освоија третото место, кое што им обезбеди директен пласман во Бразил. Издвојуваа само 4 победи на 10те натпревари, а победата на гостувањето во Мексико, како и општо лошата игра на репрезентацијата на Мексико беа главната причина поради која тимот на Хондурас заврши пред Мексиканците.

honduras rank.jpg

Најголеми успеси на СП:
Исто како репрезентацијата на Еквадор и тимот на Хондурас може да се пофали само со 2 настапи на Светските Првенства. 1982 во Шпанија и 2010 во Јужна Африка, на последното СП. И на двата турнира ги пакувале куферите после групната фаза, а единствена разлика што настапот во Шпанија го прави подобар од последниот е тоа што таму освоиле 2 поени, а пред 4 поени си заминаа со еден освоен поен.

Goalkeepers: Noel Valladares (Olimpia), Donis Escober (Olimpia), Luis Lopez (Real Espana).

Defenders: Brayan Beckeles (Olimpia), Arnold Peralta (Rangers), Emilio Izaguirre (Celtic), Juan Carlos Garcia (Wigan), Maynor Figueroa (Hull), Victor Bernardez (San Jose Earthquakes), Osman Chavez (Qingdao Jonoon), Juan Pablo Montes (Motagua).

Midfielders: Luis Garrido (Olimpia), Roger Espinoza (Wigan), Jorge Claros (Motagua), Wilson Palacios (Stoke), Oscar Boniek Garcia (Houston Dynamo), Andy Najar (Anderlecht), Mario Martinez (Real Espana), Marvin Chavez (Colorado Rapids).

Forwards: Jerry Bengtson (New England Revolution), Jerry Palacios (Alajuelense), Carlo Costly (Real Espana), Rony Martinez (Real Sociedad).
* ѕвездите и играчите на кои треба да се внимава се со здебелени букви


Распоред на натпреварите:
raspored grupa e.jpg
 

Attachments

Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.291
Група на смртта-се умрени екипи :icon_mrgr:

Франција прво место, Швајцарија второ, Еквадор трето,Хондурас трето.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Швајцарија ќе ја издоминира групава, каква Франција не се потресувајте.
Франција-Еквадор ќе водат битка за 2ро место.
Не си играјте со Јужно-Американци на нивен терен.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.120
Поени од реакции
20.976
Без разлика што се омразена репрезентација, заради тоа што сомнително се пласира на последните две Светски првенства, сепак французите имаат страшен состав. На секоја позиција имаат екстра играчи.
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.492
Поени од реакции
4.336
Очекувам Еквадор да изненадат во групава и да се пласираат во следна рунда.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Верувај ми дека Бензема и Жиру не треба да бидат болдирани и да спаѓаат во играчите кои може да направат разлика.. какво дуо е тоа. :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Верувај ми дека Бензема и Жиру не треба да бидат болдирани и да спаѓаат во играчите кои може да направат разлика.. какво дуо е тоа. :D
:D

Јебига, знам оти се фатени во нозете, ама сепак спаѓаат во ѕвезди. Бензема ЛШ освои, нема логика да не е болдиран. За дрвото од Арсенал се мислев цела минута, ама ај нека е. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.120
Поени од реакции
20.976
Дуо од соништата се Бензема и Жиру. Најкомичиниот напаѓач во Шпанија и најкомичниот напаѓач во Англија. А, имам чувство дека ако играат и двајцата во тандем на СП, ќе прават растур.
Сепак, да сум јас селектор на Франција не би ризикувал со дрвава и би го играл Реми како единствен шпиц со Рибери и Гриезман по крилата.

Љорис
Дебуши - Сако - Варан - Евра
Погба - Кабај - Матуиди
Гриезман - Реми - Рибери​
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Само јас мислам дека Франција нема да ја помине групава? Т.е. ќе пројде како што пројде минатото светско :D
Ги нема Зидан, Анри, Трезеге... ја нема забавата :)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Претерувате за Бенѕе. Со него никад не се знае, ако му се игра може да биде и најдобар стрелец на првенството. Е сеа тоа кај тоа ако му се игра има големо АКО. :)

Тројката на средина мислам дека ќе биде една од најјаките средини на првенството. За напред покрај нашето теле ќе зависи и од Рибери многу. И треба лидер на оваа Франција а он ако игра ко што играше во финишот на сезонава, надрапале. Немаат второ крило од неговата класа.

Најголем проблем според мене ќе им биде одбраната, никој од овие 4-5 души што се у конкуренција за стартери не игра у добра форма.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Еквадор се ќе истепа тука...Антонио Валенсуја, Бенитез ЧУЧО...Тенорио
 

Kajgana Shop

На врв Bottom