Uli Hoeneß
Präsident
- Член од
- 6 август 2010
- Мислења
- 13.944
- Поени од реакции
- 25.213
ГРУПА А
Една од најинтересните групи на ова СП каде на домаќинот и една од главните фаворити на СП во група А, ќе му прават друштво репрезентациите на Хрватска, Мексико и Камерун. Домаќинот Бразил кој е главен фаворит на ова СП не би требало да има проблеми да заврши на 1-та позиција во Групата А. За 2-та позиција ќе биде интересна борбата, но сепак најголеми шанси за таа позиција има репрезентацијата на Хрватска. Првите 2 репрезентации од оваа група во осминафиналето ќе вкрстуваат со репрезентациите од групата Б (Шпанија, Холандија, Чиле и Австралија).
1. Бразил
Бразил како домаќини автоматски беа квалификувани за СП.
Најголеми успеси на СП:
- 1958, 1962, 1970, 1994 и 2002
- 1950 и 1998
- 1938 и 1978
Голмани: Julio Cesar (Toronto FC/CAN), Jefferson (Botafogo), Victor (Atletico Mineiro)
Одбрана: Dante (Bayern Munich/GER), David Luiz (Chelsea/ENG), Henrique (Napoli/ITA), Thiago Silva (PSG), Daniel Alves (Barcelona/ESP), Maicon (Roma/ITA), Marcelo (Real Madrid/ESP), Maxwell (Paris St Germain/FRA)
Среден ред: Fernandinho (Manchester City/ENG), Hernanes (Inter Milan/ITA), Luiz Gustavo (Wolfsburg/GER), Oscar (Chelsea/ENG), Paulinho (Tottenham/ENG), Ramires (Chelsea/ENG), Willian (Chelsea/ENG)
Напаѓачи: Bernard (Shakhtar Donetsk/UKR), Fred (Fluminense), Hulk (Zenit Saint-Petersburg/RUS), Jo (Atletico Mineiro), Neymar (Barcelona/ESP)
Одбрана: Dante (Bayern Munich/GER), David Luiz (Chelsea/ENG), Henrique (Napoli/ITA), Thiago Silva (PSG), Daniel Alves (Barcelona/ESP), Maicon (Roma/ITA), Marcelo (Real Madrid/ESP), Maxwell (Paris St Germain/FRA)
Среден ред: Fernandinho (Manchester City/ENG), Hernanes (Inter Milan/ITA), Luiz Gustavo (Wolfsburg/GER), Oscar (Chelsea/ENG), Paulinho (Tottenham/ENG), Ramires (Chelsea/ENG), Willian (Chelsea/ENG)
Напаѓачи: Bernard (Shakhtar Donetsk/UKR), Fred (Fluminense), Hulk (Zenit Saint-Petersburg/RUS), Jo (Atletico Mineiro), Neymar (Barcelona/ESP)
2. Хрватска
Патот до СП:
Репрезентацијата на Хрватска ја завршија квалификационата група на 2-та позиција и преку баражот каде што играа против Исланд и со вкупен резултат 2:0 од двата натпревари успеаа да се квалификуваат за СП.
Најголем успех на СП:
Хрватите за прв пат на едно СП земаа учество во 1998 во Франција каде што го доживеаа најголемиот успех и тоа како аутсајдери завршувајќи го првенството како 3-то пласирани. Во полуфиналето беа поразени од домаќините Франција со 1:2, а во борбата за 3-то место ја победија репрезентацијата на Холандија со 2:1.
На СП 2002 и 2006 Хрватите не успеаа да ја поминат групната фаза, а за СП 2010 не се квалификуваа и не учествуваа.
Голмани: Stipe Pletikosa (Rostov), Danijel Subasic (Monaco), Oliver Zelenika (Locomotive)
Одбрана: Dario Srna (Shakhtar Donetsk), Dejan Lovren (Southampton), Vedran Corluka (Lokomotiv Moscow), Gordon Schildenfeld (Panathinaikos), Danijel Pranjic (Panathinaikos), Ivan Strinic (Dnipro), Domagoj Vida (Dynamo Kiev), Sime Vrsaljko (Genoa) Igor Bubnjic (Udinese)
Среден ред: Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (Sevilla), Niko Kranjcar (QPR), Ognjen Vukojevic (Dynamo Kiev), Ivan Perisic (Wolfsburg), Mateo Kovacic (Internazionale), Milan Badelj (HSV), Ivo Ilicevic (HSV), Marcelo Brozovic (Dinamo Zagreb), Ivan Mocinic (HNK Rijeka), Mario Pasalic (Hajduk Split), Sammir (Getafe)
Напаѓачи: Mario Mandzukic (Bayern Munich), Ivica Olic (Wolfsburg), Eduardo da Silva (Shakhtar Donetsk), Nikica Jelavic (Hull City), Ante Rebic (Fiorentina), Duje Cop (Dinamo Zagreb)
Одбрана: Dario Srna (Shakhtar Donetsk), Dejan Lovren (Southampton), Vedran Corluka (Lokomotiv Moscow), Gordon Schildenfeld (Panathinaikos), Danijel Pranjic (Panathinaikos), Ivan Strinic (Dnipro), Domagoj Vida (Dynamo Kiev), Sime Vrsaljko (Genoa) Igor Bubnjic (Udinese)
Среден ред: Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (Sevilla), Niko Kranjcar (QPR), Ognjen Vukojevic (Dynamo Kiev), Ivan Perisic (Wolfsburg), Mateo Kovacic (Internazionale), Milan Badelj (HSV), Ivo Ilicevic (HSV), Marcelo Brozovic (Dinamo Zagreb), Ivan Mocinic (HNK Rijeka), Mario Pasalic (Hajduk Split), Sammir (Getafe)
Напаѓачи: Mario Mandzukic (Bayern Munich), Ivica Olic (Wolfsburg), Eduardo da Silva (Shakhtar Donetsk), Nikica Jelavic (Hull City), Ante Rebic (Fiorentina), Duje Cop (Dinamo Zagreb)
3. Мексико
Патот до СП:
Репрезентацијата на Мексико со големи потешкотии успеаа да се квалификуваат за ова СП благодарение на индиректната помош на репрезентацијата на САД победувајќи ја Панама. Потоа во плеј-офот против Нов Зеланд предводени од новиот селектор Мигуел Херера со вкупен резултат 9:3 од двата натпревара успеаа да го обезбедат 15-то учество на СП.
Најголем успех на СП: четвртфинале 1970 и 1986 како домаќини, а на последното СП 2010 беа елиминирани во осминафиналето од Аргентина.
Голмани: Jesus Corona (Cruz Azul), Alfredo Talavera (Toluca), Guillermo Ochoa (AC Ajaccio/FRA)
Одбрана: Paul Aguilar, Miguel Layun (both Club America), Hector Moreno (Espanyol/ESP), Diego Reyes (FC Porto/POR), Francisco Rodriguez (Club America), Rafael Marquez (Leon), Carlos Salcido (Tigres)
Среден ред: Hector Herrera (FC Porto/POR), Jose Juan Vazquez (Leon), Juan Carlos Medina (Club America), Carlos Pena (Leon), Isaac Brizuela (Toluca), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Cruz Azul), Andres Guardado (Bayer Leverkusen/GER)
Напаѓачи: Oribe Peralta (Santos Laguna), Javier Hernandez (Manchester United/ENG), Raul Jimenez (Club America), Alan Pulido (Tigres), Giovani dos Santos (Villarreal/ESP)
Одбрана: Paul Aguilar, Miguel Layun (both Club America), Hector Moreno (Espanyol/ESP), Diego Reyes (FC Porto/POR), Francisco Rodriguez (Club America), Rafael Marquez (Leon), Carlos Salcido (Tigres)
Среден ред: Hector Herrera (FC Porto/POR), Jose Juan Vazquez (Leon), Juan Carlos Medina (Club America), Carlos Pena (Leon), Isaac Brizuela (Toluca), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Cruz Azul), Andres Guardado (Bayer Leverkusen/GER)
Напаѓачи: Oribe Peralta (Santos Laguna), Javier Hernandez (Manchester United/ENG), Raul Jimenez (Club America), Alan Pulido (Tigres), Giovani dos Santos (Villarreal/ESP)
4. Камерун
Патот до СП:
Во 6 одиграни натпревари во квалификационата група, Камерун со освоени 13 бода заврши на 1-та позиција и влезе во плеј-оф натпреварите каде играше против Тунис. Предводени од Германецот Волкер Финке со вкупен резултат 4:1 Камерун си обезбеди учество на СП.
Најголем успех на СП:
Четвртфинале 1990 и прва африканска земја која успеала да стигне до четвртфиналето на едно СП. На СП 1994, 1998, 2002 и 2010 Камерун не успеаа да ја поминат групната фаза.
Голмани: Charles Itandje (Konyaspor/TUR), Ndy Assembe (Guingamp/FRA), Sammy Ndjock (Fetihespor/TUR), Loic Feudjou (Coton Sport)
Одбрана: Allan Nyom (Granada/ESP), Dany Nounkeu (Besiktas/TUR), Cedric Djeugoue (Coton Sport), Aurelien Chedjou (Galatasaray/TUR), Nicolas Nkoulou (Marseille/FRA), Armel Kana-Biyik (Rennes/FRA), Henri Bedimo (Lyon/FRA), Benoit Assou-Ekotto (QPR/ENG), Gaetang Bong (Olympiakos/GRE)
Среден ред: Eyong Enoh (Antalyaspor/TUR), Jean II Makoun (Rennes/FRA), Joel Matip (Schalke 04/GER), Stephane Mbia (Sevilla/ESP), Landry Nguemo (Bordeaux/FRA), Alexandre Song (Barcelona/ESP), Cedric Loe (Osasuna/ESP), Edgar Sally (Lens/FRA)
Напаѓачи: Samuel Eto'o (Chelsea/ENG), Eric Choupo Moting (Mainz/GER), Benjamin Moukandjo (Nancy/FRA), Vincent Aboubakar (Lorient/FRA), Achille Webo (Fenerbahce/TUR), Mohamadou Idrissou (Kaiserslautern/GER), Fabrice Olinga (Zulte-Waregem/BEL)
Одбрана: Allan Nyom (Granada/ESP), Dany Nounkeu (Besiktas/TUR), Cedric Djeugoue (Coton Sport), Aurelien Chedjou (Galatasaray/TUR), Nicolas Nkoulou (Marseille/FRA), Armel Kana-Biyik (Rennes/FRA), Henri Bedimo (Lyon/FRA), Benoit Assou-Ekotto (QPR/ENG), Gaetang Bong (Olympiakos/GRE)
Среден ред: Eyong Enoh (Antalyaspor/TUR), Jean II Makoun (Rennes/FRA), Joel Matip (Schalke 04/GER), Stephane Mbia (Sevilla/ESP), Landry Nguemo (Bordeaux/FRA), Alexandre Song (Barcelona/ESP), Cedric Loe (Osasuna/ESP), Edgar Sally (Lens/FRA)
Напаѓачи: Samuel Eto'o (Chelsea/ENG), Eric Choupo Moting (Mainz/GER), Benjamin Moukandjo (Nancy/FRA), Vincent Aboubakar (Lorient/FRA), Achille Webo (Fenerbahce/TUR), Mohamadou Idrissou (Kaiserslautern/GER), Fabrice Olinga (Zulte-Waregem/BEL)
Распоред за натпреварите
Attachments
-
10,8 KB Прегледи: 545
-
22,1 KB Прегледи: 795
-
10,4 KB Прегледи: 542
-
24 KB Прегледи: 543
-
12,2 KB Прегледи: 540
-
16,1 KB Прегледи: 536
-
10,8 KB Прегледи: 538
-
39,5 KB Прегледи: 543