СИДА ТЕСТ

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од Мистичен, 6 февруари 2005.

 1. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.006
  Допаѓања:
  799
  Свесни за фактот дека живееме во времето на сидата, дали можеби некогаш сте се замислиле да направите сида тест? Или пак можеби сте направиле?
   
 2. RaGeAnGeL

  RaGeAnGeL KiCk AsS

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  1.058
  Допаѓања:
  6
  nema nishto loso vo to da si se testirash...ali zavisi ....nekoj nema potreba da se testira
   
 3. n00b

  n00b

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  669
  Допаѓања:
  8
  Јас немам муки од сида имун сум :lol:. Вие ебачите мислете муја.
   
 4. Don Mario

  Don Mario

  Член од:
  10 февруари 2005
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  1
  abe daj nesto interesno covece, ne zbori za bolesti i stvari

  aj sea...
   
 5. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.006
  Допаѓања:
  799
  Незнам колку ти е паметен постов, ама СИДАТА е реалност. Ако имаш нешто паметно да кажеш на темава-кажи. А ако не, имаш теми за сеир, хумор...повели пишувај таму.
   
 6. RaGeAnGeL

  RaGeAnGeL KiCk AsS

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  1.058
  Допаѓања:
  6
  interesno e shto sekogash mislime daka nema shansa toa neso i na nas da ni se desi
   
 7. Macedalien

  Macedalien Вонземјански Администратор

  Член од:
  6 февруари 2005
  Мислења:
  10.103
  Допаѓања:
  238
  odgovor

  Rutina ziva - normalno e da se testiras!!! Strav mi e za Makedonija zasto letoska koga bev cuv mnogu plitki razmisluvanja :

  "Eh sea! Pa kade ovde sida pa za da se e**m so kondom? Dodeka da stigne sidata vo Makedonija kje treba mnooooogu vreme da pomine!".

  A jas im poracuvam na site makedoncinja i na site makedoncici da ne se zeezaat i da se "pokrijat" koga vrni bakterii.

  Majka mi mi veli : "Bez dva kondoma ne izleguvaj od doma!!!"

  Ne kosta nisto, se prai za eden den, rezultatite se anonimni i so toa se vrsi rabota na celata humanost!!!!
   
 8. VeGaS

  VeGaS

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  1.212
  Допаѓања:
  5
  ima be mnogu zaboleni od siva vo MK, znaete statistiki nesto :?: :!:
   
 9. Macedalien

  Macedalien Вонземјански Администратор

  Член од:
  6 февруари 2005
  Мислења:
  10.103
  Допаѓања:
  238
  Oficijalno nema. NO...

  Mislam deka vo Makedonija vladee edna klima na sigurnost kojasto i ne e taka pozitivna rabota. Letoska imav prilika da razgovaram so mnogu lugje na ovaa tema i me rpasaa dali vo Francija imalo mnogu sida. Sidata e nasekade!!! Me iznenadi faktot deka vo Makedonija, posebno vo pomalite gradovi, lugjeto se rokaat k'o kucinja bez kondomi povtoruvajki ja sekogas istata recenica (kako papagali): "Dodeka sidata da dojde kaj nas - od drugo kje umreme!" ili "Ma kakov kondom bre!!! Kaj tuka sida?!?!?!"... Ili pak "Koj bi bil toj kojsto bi imal seks so nekoj kojsto e zaboel od sida?". A be smotanici : mislis onie koisto imaat sida se so oglasna tabla na tri jazici na celo!!!! Ima i toa kako vo Makedonija sida - ne sakam da zarecuvam no mislam deka posledicite kje pocnat da se cuvstvuvaat za edno pet-deset godini. Ako gresam popravete me.

  P.S. Vo Makedonija povekje moze da se stigne otkolku da se zamine od nea. Koj znae so sé ne e proslo i sto se ne e stignalo nizi vo nea?
   
 10. RaGeAnGeL

  RaGeAnGeL KiCk AsS

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  1.058
  Допаѓања:
  6
  ima zaboleni od sida be kako nemalo oficijalno...jas ko bef znam deka imas nekade 10 slucai vo skopje 2 imase vo Ohird...ednata umre znam....drugo ne znam
   
 11. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.697
  Допаѓања:
  3.037
  Јас се тестирав. Позитивно сум НЕГАТИВЕН!!

  Инаку тестот е бесплатен, анонимен, се прави во клинички центар, на инфектологија, а чупето што ми правеше муабет беше, јој мамо, крцкалче, капка. Ми дојде да и се пуштам, ама...

  Најдобро одете во вторник, среда претпладне, бидејќи ги пуштаат на анализа семпловите еднаш неделно, во четврток, кога и даат резултати, но по 1200 часот.

  Ако не барем за чупето! :twisted: :twisted: :D :D :twisted:
   
 12. zelcemk

  zelcemk

  Член од:
  25 февруари 2005
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  statistika

  Do sea u mkd imalo nekade 60tina slucai ne HIV/SIDA od koi momentalno ziveat 10 luge ..... inace da kazete kaj moze tocno da se naprai sida test?
   
 13. city

  city Модератор - технократ!

  Член од:
  1 март 2005
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  263
  сида тест може да се направи во:
  1. ЗАВОД ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА
  2. КЛИНИКА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ И ФЕБРИЛНИ СОСТОЈБИ-СКОПЈЕ
  3. ЦЕНТРАЛНА БИХЕМИСКА ЛАБОРАТОРИЈА НА МАДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ-СКОПЈЕ
  4. РАГИОНАЛНИ ЗАВОДИ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА НИЗ РАПУБЛИКАВА

  И ШТО ВАЖНО:СЕКАДЕ Е БАСПЛАТНО

  инаку моментално македноја има 64 зарзаени од хив/сида
   
 14. guitardemon666

  guitardemon666

  Член од:
  20 мај 2005
  Мислења:
  163
  Допаѓања:
  9
  Мал сум бе не ме плашете. Иначе знам дека без кондом не излегвам од дома, ако сум мал... Можи да опали кецот... :D
   
 15. АуРоРа

  АуРоРа Засекогаш

  Член од:
  15 мај 2005
  Мислења:
  1.137
  Допаѓања:
  15
  Се сложувам со сите.Паметно е да се направи Сида тест,ама кај тој што има потреба.Јас засега не правам,зашо не е потребно :lol:
   

Сподели преку: