СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА - предлог име на Љубчо Георгиевски

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
Да бе да

Абе не ви текнува дека ако Грција прифати име кое содржи Македонија, де факто прифаќа дека сме Македонија?
А дека ќе не примат у НАТО и ЕУ под уставно име не се надевајте.
Башка шо е полошо БЈРМ или Северна Македонија?
Со Бивша југо-република се негира постоење на било каква нација или држава македонска пред 1945, а со Северна Македонија ќе се покаже дека сме дел од таа географска Македонија на која јужниот дел е на Грција, источниот на Бугарија,а северниот на Македонија. Македонија поделена со балканските војни.
Ќе се сетете дека имаше и две Германии кои се обединија во една, па откај знаеме може и ние ќе се обединеме во една Македонија.
Да де, ама Грција така признава, дека Македонија си е Македонија која се намира во Грција (65%) и има уште един дел, кој се кажува Северна Македонија (26%), ама в Северна Македонија влиза и Пиринска Македонија (9%) - което означава, че г'рците пак ште си решат проблема, којто вече ште остане само б'лгаро-македонски.
А това за обединението просто е КАУЗА ПЕРДУТА. Е не чак, ама в с'всем друга посока ште има обединение, мај.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Торбару бугарски ги згреши процентите.Егејска М е 51 %,Вардарска 38 % останатото е кај вас.
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Ljubco se vrati brzo davajte bel luk, drveni kolci, sveta voda...........
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Predlog ime: Slobodna Makedonija.

Referendumsko prasanje za promena na imeto: dali sakate drzavata da se narekuva Slobodna Makedonija so pravo da se zdruzi so okupiranite delovi vo edna celovita teritorija?


:)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Почна да ме нервира овој многу.Продадена душа.
Бугарски пасош имал а сега и грција ја брани.Срамота.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
За Љупчо е да земеш едно дрво и да мааш по него додека мрда.
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Ги читам коментарите и се чудам на слепоста на повеќето. Плукаат по Љубчо оти "сакал да го смени името". Боже, боже... слепци невидени:tapp:

Па кое име носиме сега во меѓународна употреба, нели сме БЈРМ? Името е веќе променето, а не го променил Љубчо. Предлогот на Љубчо е да се промени привременото име "Бивша Југословенска Република Македонија" со друго привремено "Северна Македонија". Како мислите вие дека се решаваат работите, треба да се оди чекор по чекор. Кое име е подобро, БЈРМ или Северна Македонија? :uvo:

И да се потсетиме името веќе го променија и го прифатија БЈРМ Бранко и Киро и СДСМ. Името е веќе променето 15 години :helou:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нетреба да има ни северна,ни свободна а само МАКЕДОНИJA!Половината свет ви призна така,сега нетреба да давате ново име.
Нито една крачка от това-Македониja!
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Нетреба да има ни северна,ни свободна а само МАКЕДОНИJA!Половината свет ви призна така,сега нетреба да давате ново име.
Нито една крачка от това-Македониja!
Дали има потреба или не, не расправаме тука. Факт е дека името на Македонија е веќе променето и таа во меѓународните односи се нарекува Бивша Југословенска Република Македонија. Таа промена на името не ја направи Љубчо, а сегашниот предлог на Љубчо е промена на привременото име од Бивша Југословенска Република Македонија во Северна Македонија. Мене лично не ми се допаѓа "Северна Македонија". Ако веќе треба алтернативно привремено име, тогаш најдобро е "Вардарска Македонија", што и всушност сме.

Република Вардарска Македонија звучи многу подобро отколку Бивша Југословенска Република Македонија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Дали има потреба или не, не расправаме тука. Факт е дека името на Македонија е веќе променето и таа во меѓународните односи се нарекува Бивша Југословенска Република Македонија. Таа промена на името не ја направи Љубчо, а сегашниот предлог на Љубчо е промена на привременото име од Бивша Југословенска Република Македонија во Северна Македонија. Мене лично не ми се допаѓа "Северна Македонија". Ако веќе треба алтернативно привремено име, тогаш најдобро е "Вардарска Македонија", што и всушност сме.

Република Вардарска Македонија звучи многу подобро отколку Бивша Југословенска Република Македонија.
Па откаде накаде некоj ке казва как да се казва Македониja?16 години сти били така па сега да се мените.Зашто?Во относите со много држави Македониja си е Македониja.Во относите си со повекето Европски држави вие сте Македониja,а не БJРM.Това дека на некоj не му бендисва това не е предлог да се мени името на една НЕЗАВИСНА И САМОСТОJНА ДРЖАВА!Грциja нема право да се меси,па вие треба да сте наjглупи да си менете името!Името на една држава е достоjнство за народа во неа.
 
N

n/a

Гостин
Па откаде накаде некоj ке казва как да се казва Македониja?16 години сти били така па сега да се мените.Зашто?Во относите со много држави Македониja си е Македониja.Во относите си со повекето Европски држави вие сте Македониja,а не БJРM.Това дека на некоj не му бендисва това не е предлог да се мени името на една НЕЗАВИСНА И САМОСТОJНА ДРЖАВА!Грциja нема право да се меси,па вие треба да сте наjглупи да си менете името!Името на една држава е достоjнство за народа во неа.
Nema pamet toj...slafko...ostaj go.
On ti e izdrzuvana i dirigirana osoba...bez pravo na glas i mislenje.
Sto ke mu kazat...toa lae.
Ali zatoa...tebe FMI...ovaa diskusija i te kako po dobro ke ti ja zapamtam.
Bravo,sekoja cest...toa e vekje dobrososedstvo.
I ako te povreduvam dur se raspravam so onaa torbata ciganska (aka torbalan-ostap bnd) nego pisuvaj mu minusi.Ne mene. :toe:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
gledam deka sega go pcuete Lupco, jako go pcuete, no on rece deka koga on bil makedonec , 98% od makedoncite bile jugosloveni.
I se cudam so vas, pa neli on bese onoj vistionskiot, vojvodata, patriotot , golemiot, pametniot, revolucionerot, koga sega stana lud i glup ?
On uste e posakuvan od mnogu Vmro-vci , duri placeo od VMRO-NP , sto Lupco ne prifati da bide pretsedatel na partijata. Covekot iako im ponudi na albancite 3 grada , on uste se glasase, osvoi 5-6 pratenici, sega uspea da "navredi" 98% od makedoncite , i uste se seta slobodno i uste e posakuvan. Duri bara da se promeni imeto na drzavata .
Dali Gruevski e nesto slicno na Gorgievski ?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Dali Gruevski e nesto slicno na Gorgievski ?
Времето ќе покаже.

Инаку за сите што тврдат дека односно мислат дека ние за цел свет се викаме БЈРМ, само да ве потсетам дека скоро на сите билатерални средби и настани какои на сите межунардони каде грција не учествува, името на нашата држава е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.
Имајте на ум дека сега се обидуваме да проправиме грешката која настана поради уште несамосвесниот Македонски народ кој сеуште заслепен од југиославија и Тито слепо им веруваа на политичарите тогаш.

Garfield напиша:
Predlog ime: Slobodna Makedonija.

Referendumsko prasanje za promena na imeto: dali sakate drzavata da se narekuva Slobodna Makedonija so pravo da se zdruzi so okupiranite delovi vo edna celovita teritorija?
Слободна Македонија ги има истите дури поголемиимпликации на „чувствата“ на грците. Така да чинам дека голема грешка е да им се тера инат и тоа ваков бескурпулозен, бидејќи на тој начин ќе почнеме да ја играме играта која тие сакаат да ни ја наметнат а тоа е да покажуваме нетрпеливост и „провокации“. А знаеш како е кога во натпревар некој ќе ја наметне својата игра тој победува.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
gledam deka sega go pcuete Lupco, jako go pcuete, no on rece deka koga on bil makedonec , 98% od makedoncite bile jugosloveni.
I se cudam so vas, pa neli on bese onoj vistionskiot, vojvodata, patriotot , golemiot, pametniot, revolucionerot, koga sega stana lud i glup ?
On uste e posakuvan od mnogu Vmro-vci , duri placeo od VMRO-NP , sto Lupco ne prifati da bide pretsedatel na partijata. Covekot iako im ponudi na albancite 3 grada , on uste se glasase, osvoi 5-6 pratenici, sega uspea da "navredi" 98% od makedoncite , i uste se seta slobodno i uste e posakuvan. Duri bara da se promeni imeto na drzavata .
Dali Gruevski e nesto slicno na Gorgievski ?

Каква врска има целово ова со твоето последно напишано т.е. прашањето поврзано со Груевски?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom