САД не е пријател на Македонија, тоа е факт и реалност

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Овој народ тешко размислува со своја глава, мрзлив е во тој дел.

Рамковниот договор и новата територијална поделба се пишувани на запад и менаџирани од запад.
Што претставуваат овие два проекти за Македонскиот народ ?
Парализиран пациент кој друг му диктира колку воздух му пуштаат и кои лекарства ќе му се дадат.
(Пример види Сорбание на РМ по повод закон за бранители.)

Да не користам груб збор, а треба, слепси сте не гледате ли на ТЕРЕН што се случува во Р.Македонија ?
Инсталација на Вахабизмот на територијата на Македонија.
Инвеститор Саудиска Арабија, партнер стратешки САД.

Тие инсталации се тука па да ја парализираниот пациент, во примерот Македонскиот народ, што побрзо од парализа премине во смрт.
Како ?
Како се осеќате со осакатена држава и без национална стратегија во друштво на вахабисти и екстремни терористи ?
Си одите нели, не сте нормални да живеете во таква средина.
Е така ќе си отиде цела Македонија.
Односно пола, а другата половина ќе се претопи во соседните национални стратегии.

ОМД, СМК, и ред други македонски организации надвор но и внатре, никој од нив не се занимава со суштинските проблеми за да еден народ стане од постела и почне нормално да се развива.

Денеска Македонија благодарејќи токму на големите сили во последните 200 години е ИСТРЕБЕНА.
Македонецот може да се спаси само ако ги надмине поделбите, ако ги здружи ЗДРАВИТЕ национални сили и ако направи еднаш во животот по малку себична стратегија за опсотој на Македонскиот народ во Македонија.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Prochitajte ja novata kniga na Risto Nikovski. Mnogu raboti ke vi stanat jasni vo vrska so Amerikancite i Makedonija.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
САД е пријател само на Велика Британија,а другите се овци за стрижење..
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
АЈ и на оваа мисла да се навратиме.
Нема вечен приајтел или непријател само интересот е вечен.
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 17:27 ---
Така и УК име само пудла за украс.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Америка многу пати поради своите интереси се обиде да им помогне на Македонија,уште од времето на Отоманската империја.Ние Македонците секогаш бевме слепи и глуви,за разлика од Албанците,Бугарите и Грците.Нашите Северни Соседи викаат Тражили сте - гледајте.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.983
Поени од реакции
50.700
Збориш за 45та кога му ја даваа Македонија на Гоцета?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Америка многу пати поради своите интереси се обиде да им помогне на Македонија,уште од времето на Отоманската империја.Ние Македонците секогаш бевме слепи и глуви,за разлика од Албанците,Бугарите и Грците.Нашите Северни Соседи викаат Тражили сте - гледајте.
Дај ни факти.
Не политички флоскули.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Дај ни факти.
Не политички флоскули.
Има копија од едно писмо пратено од Американската влада до Султанот со кое се бара автономија за Македонија.Во кој музеј во Вашингтон е не ми текнува.Има по интернет повеќе информации.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Ти благодарам.
Но во мегу време од 1995
навака
сме им по верна пудлас од УК
се задоволуваме сои малку.
Попатно нема специјалец од армијата кој не бил во акција по нај жешките точкик
2014 нато си оди а ние остануваме,
Што повеке треба да направиме ?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти благодарам.
Но во мегу време од 1995
навака
сме им по верна пудлас од УК
се задоволуваме сои малку.
Попатно нема специјалец од армијата кој не бил во акција по нај жешките точкик
2014 нато си оди а ние остануваме,
Што повеке треба да направиме ?
Aмерика бараше независност на конференцијата во Истанбул уште тогаш кога се растураше Отоманската империја (и пред тоа бараше) односно кога се реформираше Турција,на Париската мировна конференција бараше,на Самитот на Јалта беше побарано од Сталин и овој на Британија... што направи Русија освен што од петни жили се трудеше со векови повеќе од сите бугари и грци заедно да не постоиме ? АРМ може да се повлече уште утре од сите мисии ако тоа го нареди Претседателот на РМ како Врховен командант на вооружените сили.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Тоа што некогаш било, не значи сега ништо. Назад на тема.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Првото име на Вашингтон е Рим.

Какви интереси бе луѓе ?
Интересот им е 2000 години ти да бидеш роб глава да не кренеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom