Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ниеден немам скроз келјав во фамилија, ама сите се со доста големи зализци. Татко ми има 60 години и сеуште има коса само со огромни зализци исто како мене. Проблемот е што мене сеа почна и да ми се ретчи и тенчи, гарант над 200 влакна ми паѓаат у туш
Твојата генетика е таква потпомогната од лоша исхрана и зрачења. Подобри исхрана и подалеку од телефони, вифи итн.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Мислам дека уште поголема улога има вујкото (ако има брат мајката).
Мене тој ме сјеба, не ми паѓа ко на татко ми туку ко на вујко ми, по негов патерн си тера.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ја имам слушнато за дедото од мајчина страна.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Ја видов темава случајно па би сакал искуство да споделам од моите родители.

Јас лично немам моментално проблеми со пад на косата , но моите родители пред 20 тина години во еден период почна да им паѓа косата значително.

Незнам чива беше идејата али тоа што им помогна беше ЛУК. пасиираа лук како паста и го мачкаа скалпот кеса врз глава и попладневната дремка послем работа ја поминуваа така. некој 2 недели мозеби месец констатно така. Покрај тоа што цела куќа корнеше на лук. Резултатите беа фантастични и секаков косопаст се спречи дури се повратија некој регии.
Од тогаш немаат правено од иљаЧот :) али и немаат некој проблем , иако се во години.

Поздрав
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
66
Поени од реакции
46
Каде може да се најде финастерид во течна форма како лосион ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346

Секој да ги изгледа тие кратките видеа по 20-30 секунди од тикток. Пред и после машинка, неверојатно психичко и физичко олеснување, а да не збориме како секој од овие стана барем дупло поличен после машинката.

Жена на која што и паѓа коса разбирам да бара чаре, но маж само губи време, пари и нерви. Една машинка од 300 денари додека имаш што да стрижиш, а после и асален брич и пена и раат ти е животот.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871

Секој да ги изгледа тие кратките видеа по 20-30 секунди од тикток. Пред и после машинка, неверојатно психичко и физичко олеснување, а да не збориме како секој од овие стана барем дупло поличен после машинката.

Жена на која што и паѓа коса разбирам да бара чаре, но маж само губи време, пари и нерви. Една машинка од 300 денари додека имаш што да стрижиш, а после и асален брич и пена и раат ти е животот.
bas ovoj kanal na YT me motivira da pocnam da ja bricam glavata.
pocnav samo so masinkata, koja e dobra za na 2-3 dena po preporaka, mada brka rabota
i na rast do edna nedela. e sega retko koja masinka sobira se (barem koga sam se bricis),
zatoa vtora tura so bric, i cista rabota.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дали би било проблем ако се смени фирмата чиј продукт е Миноксидилот (2%, претходно беше на Аломакс, сега зедов од Bosnalijek, немаа во Зегин на залиха)?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
bas ovoj kanal na YT me motivira da pocnam da ja bricam glavata.
pocnav samo so masinkata, koja e dobra za na 2-3 dena po preporaka, mada brka rabota
i na rast do edna nedela. e sega retko koja masinka sobira se (barem koga sam se bricis),
zatoa vtora tura so bric, i cista rabota.
Јас уште не ја бричам. Имам бемка на горниот дел од вратот/долниот од тилот која што едвај и со машинка ја заобиколувам. Во моментов сеуште имам доволно коса напред и горе да можам да носам со машинка 0 стрижена еднаш на две-три недели.
Во план ми е во наредните месеци на лекар да се ослободам од бемката која што е колку горниот дел од показалец, па да почнам и со бричење.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
257
Дали би било проблем ако се смени фирмата чиј продукт е Миноксидилот (2%, претходно беше на Аломакс, сега зедов од Bosnalijek, немаа во Зегин на залиха)?
Не би требало. Зашто Минокс наместо Фин? Колку што знам Минокс создава зомби влакна кои што паѓаат ако запреш со терапија.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Која клиника го праеше Илон Маск. Од таква кељавица до овој степен да дое свака част.



Не била само 1 операција.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Не би требало. Зашто Минокс наместо Фин? Колку што знам Минокс создава зомби влакна кои што паѓаат ако запреш со терапија.
Примарна цел ми беше да се успори процесот + (визуелно) сеуште е во рана фаза опаѓањето, се останато е плус. Во консултации со дерматолог со дојде до ова решение, јас лично се немам многу информирано на темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom