Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Користел некој Пантенол спреј од 5%? И ако да, дали му помогнал?:)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Сунгер не ме свати што сакам да кажам али нема врска.Терај си со пилфуд и ко ќе те акни срцето јави ми се.Гратис њус појави имаш, ќе почнат влакна на уши да ти растат, ќе ти трпнат раце и за крај кога ќе прекинеш некој период да го користиш ќе ти падне и таја што си ја имал.
Ова "ќе те акни срцето" се јаки зборови... имаш некоја поткрепа или се што ти падне на памет си пишуваш?[DOUBLEPOST=1475076368][/DOUBLEPOST]
Користел некој Пантенол спреј од 5%? И ако да, дали му помогнал?:)
Што е тоа? На која база работи и каде се набавува?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ова "ќе те акни срцето" се јаки зборови... имаш некоја поткрепа или се што ти падне на памет си пишуваш?[DOUBLEPOST=1475076368][/DOUBLEPOST]
Што е тоа? На која база работи и каде се набавува?
На лекар ми го препишаа/додадоа во терапијата против опаѓање на косата. Демек ја потхранува косата и ја тера побрзо да расте. На која база е, незнам, но во составот пишува Aqua, Panthenol и Methylparaben. Иначе можеш да го купиш во аптека.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
На лекар ми го препишаа/додадоа во терапијата против опаѓање на косата. Демек ја потхранува косата и ја тера побрзо да расте. На која база е, незнам, но во составот пишува Aqua, Panthenol и Methylparaben. Иначе можеш да го купиш во аптека.
Гледам на Википедија и други сајтови, никаде не пишува дека е против опаѓање. вика дека се користи за хидратација на кожа и коса. Метил парабен е канцероген.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Метил парабен е канцероген.
@AlternativeF @maja-maja и некој друг доктор или фармацевт да го потврди ова? По некоја логика ако е канцероген не би го продавале во аптека и не би го препишувале докторите:confused:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Користел некој Пантенол спреј од 5%? И ако да, дали му помогнал?:)
земи си од еурофарм спреј пантенол, од Dr. Plant, нема такви состојки, јас го користам ама не помага при опаѓање, само е топ за скалпот и за општото добро на косата.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
земи си од еурофарм спреј пантенол, од Dr. Plant, нема такви состојки, јас го користам ама не помага при опаѓање, само е топ за скалпот и за општото добро на косата.
Јас го купив и го користам Пантенолот на Галафарм, поточно овој...

 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
И како е?
Што проблем имаш со косата?
Па го користам само пет дена, сеуште не гледам дека помага нешто. Иначе имам оретчена коса/келавост, како што имаат и повеќето што пишуваат на темава.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Па го користам само пет дена, сеуште не гледам дека помага нешто. Иначе имам оретчена коса/келавост, како што имаат и повеќето што пишуваат на темава.
Нема никаков ефект? Да кажеме ја осеќаш по еластична, по сјајна итн? Или баш никаков видлив ефект?
За да видиш згуснување на косата или намалување на паѓањето треба најмалку 6 месеци за први резултати, бавно расте коса :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нема никаков ефект? Да кажеме ја осеќаш по еластична, по сјајна итн? Или баш никаков видлив ефект?
За да видиш згуснување на косата или намалување на паѓањето треба најмалку 6 месеци за први резултати, бавно расте коса :)
Вака, колку што разбрав Пантенолот бил за нега на сува и оштетена коса и како што кажа @OceaN бил добар за скалпот. Јас во рок од пет дена не гледам некоја промена од него. За раст на косата користам Пилфуд 5% веќе 5 месеци и еднинствено нешто што е променето е тоа што има нови влакна на залистоците, но косата на останатата површина продолжува да паѓа, а нови влакна нема.
 
А

Атлантист

Гостин
Јас користам шампон Фитовал против опаѓање на коса. Спречува понатамошно опаѓање,
а за тоа дека има некои други кои ќе овозможат раст на коса таму каде е падната првпат слушам. Кои се овие Пилфуд, колку кошта, што пишува во упатството?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас користам шампон Фитовал против опаѓање на коса. Спречува понатамошно опаѓање,
а за тоа дека има некои други кои ќе овозможат раст на коса таму каде е падната првпат слушам. Кои се овие Пилфуд, колку кошта, што пишува во упатството?
Мене уште пред едно 4-5 години ми препорачаа да го користам шампонот Алпецин Ц1, кој спречува паѓање на косата, а поттикнува создавање на нови влакна, посебно при машка ќелавост. Го користев неколку месеци, но немаше ништо од нова коса, иако можеби не паѓаше косата толку многу. Памтам од него косата ми беше некако крута. По него користев свински сапун кој многу ми ја зајакна косата и истата не паѓаше, но нови влакна немаше.

Иначе Пилфудот е спреј кој се користи за поттикнување на растење на нова коса и тој го подобрува дотокот на крв до клетките на влакната во раст. Од него мене ми нараснаа нови влакна само на залистоците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom