Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.845
Поени од реакции
996
Проштавам чедо :popce:
Туку, @santelli , кај ги има овие ампули кај нас? Порано ги имаше во Виола ама одамна ги немам видено.
Јас ги користев пред година-две.. ги земав од Еурофарм. Гледам дека ги има на страната на Зегин. Инаку видете дали има опција на комад, јас земав цело пакување а искрено престана да паѓа после 2-3 ампули.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.480
Поени од реакции
2.872
Се најде ли решение за ова чаре ?
Сакам да го земам шампонот од Тианде, во зеленкасто шишенце на база на тревки, околу 1500 денари е негде гледам. Го користел ли некој ? Дали има ефект ? Или уште едно фрлање на пари во вода ?
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
341
Поени од реакции
116
Zašto je transplantacija kose jeftinija u Turskoj?


Mnogi muškarci, ali i pripadnice lepšeg pola, danas se susreće sa problemom ćelavosti.
Činjenica je da većina njih ne može da se pomiri sa ovim problemom, već žele da imaju kosu. Kao jedino trajno rešenje je transplantacija koja je kao tehnika izuzetno napredovala u poslednjih nekoliko godina. Prethodna FUT, STRIP metoda je bila invaznivna i bolna dok je AHT metoda presađivanja kose bezbolna
Zašto je transplantacija kose jeftinija u Turskoj?
Pored odabira klinike i doktora koji će obaviti intervenciju, sasvim sigurno, jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja je koliko transplantacija kose košta? Upravo zbog cene, mnogi pacijenti se odlučuju da ovu intervenciju obave u Turskoj, jednoj od vodećih država gde je presađivanje kose rutinska procedura. Turska je zemlja sa najrazvijenijim medicinskim turizmom – preko 500 klinika godišnje u transplantaciji kose zaradi oko 40 miliona evra. Cena presađivanja je jeftinija nego u razvijenijim zemljama ali svakako za nisku cenu postoji razlog. Obzirom na broj odrađenih procedura i veliku konkureciju, kvalitet nije na prvom mestu. Veoma često, operaciju ne obavljaju doktori, nego tehničari ili medicinske sestre. Osim toga, neke ordinacije uprkos činjenici da svaki pacijent treba da ima svoj „medical kit“ sterilišu već upotrebljen materijal, ne koriste bioelemente i upotrebljavaju jeftine separatore za PRP terapiju.
Loši uslovi u jednoj od klinika u Turskoj za presađivanje kose, krevet za proceduru
Većina ovih klinika nema nikakvu reputaciju i kako bi privukli veliki broj pacijenata iz celog sveta, veoma mnogo ulažu u marketing. Pacijente najviše privlače VIP uslugama, prevozom od aerodroma, hoteli sa 5 zvezdica koji su uračunati u cenu, prevodilac i mnoge druge pogodnosti. Pacijent zapravo ne dolazi ni zbog jednog od pomenutih servisa koji oni obezbeđuju, on dolazi zbog kose. To je veoma vešt i dobro smišljen marketinški trik. Obzirom da je transplantacija kose estetska intervencija, niža cena ne sme da bude razlog zbog koje se pacijent odlučuje za odabir klinike. Loše urađena intervencija će zahtevati korektivne procedure koje su složenije, a samim tim i znatno skuplje.
Loše urađena intervencija
Loše urađena ekstracija folikula
U Srbiji i okruženju samo se AHT ordinacija za transplantaciju kose izdvaja po kvalitetu, iskustvu i referencama. AHT metod je vodeći na Balkanu, prati najveće standarde kvaliteta kao i inovacije u transplantaciji kose. Procedura daje prirodne rezultate, bezbolna je i nema vidljivih ožiljaka nakon presađivanja dok donatorski deo ostaje neoštećen. Radi se po najvišim standardima upotrebom najsavremenijih instrumenata i tehnologije.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
100
Поени од реакции
12
Кои хормони се испитуваат за утврдување на косопад?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.189
Поени од реакции
4.884
Кои хормони се испитуваат за утврдување на косопад?
... тестостерон или ДХТ (Dihydrotestosterone) да речеме се еден од факторите за ќелавост, но најважен фактор е наследниот, ако генетиката е таква да личноста има осетливи фоликули чии рецептори реагираат на присуството на тестостеронот или разградениот тестостерон со ензим (5-alpha reductasе)т.н ДХТ и тие фоликули реагираат на најмала количина независно ако се има нормален, намален или покачен тестостерон!

1567802120154.png

ако родителот е ќелав, нема тука што неговиот наследник „хормонски“ што да превземе за тие влакна што веќе се паднати, освен да се потруди тие што се останати да ги негува колку што може, нормално, ако се може!
 
Член од
30 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
My hair has been falling for the last 1 year. It got to the point when it started to show a bit, but I still don't have bald spots.

I tried to make my diet better, to sleep more, to be less stressed and calmer. Now, I apply onion water to my scalp every alternate day.

Does anyone here have a good medicine to stop it? I don't want to be bald in the mid-20's.

I went to a doctor who prescribed Finasteride and a little spray to help my hair grow. I do not take these because I am afraid that my hair will stop when I start taking these medications, but my hair will start to fall at a 10x rate when I stop taking these medications. I really don't want to be addicted to some drugs for the rest of my life. Plus Finasteride "can" have a temporary side effect of impotence and loss of libido ... so let's just say it's not ideal.

Does anyone have any tips on what I could do?

Before anyone says inheritance, my father has a 60-year-old head in my head, and my brother who is 5 years older than me has a head full of hair.
Mojata kosa mi paǵa poslednive 1 buildings. Stigna dočka koga započna da se pokažuva malku, no sè ušte nelam ḱelavi točki.

Se obidov da ja napravam mojata ishrana podobra, to spijam poveḱe, to bidam pomalku stress i pomiren. Sega, jas nanesuvam voda od kromid na mojot scalp siiz naizmeničen den.

Can I do this if I want to go to prestane? We are not happy to give you credit for your 20-day loan.

Otidov told me about my Finasterid preparations and how to spray it on the case. Just don't worry about it because you have a lot of money to spend on money, no money or money to spend 10x as much as money. Just after the inappropriate removal of the bid did not result in any bad luck. Plus Finasteride "overdoses" on my private side without affecting my libido and libido ... well, here's the thing.

Wouldn't I ima soveti za toa žto mžel da da napravam?

Pred nekoj kase naslednost, tatko mi ima vo glavata 60 godini vo glavata, a mojot brat koj e 5 godina mail me im glava polna so kosa.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.844
Поени од реакции
4.592
абе ова нуларица закон било, како не ми текнало до сеа се глупирам покирам со години, али навика јбг. Најбитно е да се решиш после ти чуе курот, кој те прифаќа те прифаќа кој не кој го ебе. Плус дома се шишам и не го частам тој мазноглавец 200 денари месечно.
Јас уште одам по бербери....интересен ми е маалскиот муабет таму, башка не се замарам сам да се стрижам цело време. Не ми дошло до 200/400 денари (два пати во месецот), башка и брадата ми ја обликува подобро него јас што ќе си ја направам сам.

Нуларица е закон, да ми ја вратат косата некако магично пак ќе си ја носам вака.

Момци, ако ви паѓа коса турете кур. Терајте некои фризови дур може да се тера, после кога ќе стане мака да мораш да пазиш на секое влакненце само машинката на кец или нула и раат сте. Со тек на време сите ќе ве прифатат, па ќе заборавите и вие и другите дека некад сте имале коса.
 
Член од
21 јуни 2019
Мислења
10
Поени од реакции
4
zdravo, mozev da pobaram tuka niz diskusijava ama teska mrza sum, primetiv deka okelavuvam na vrvot na glavata, t.e. ne primetiv jas tuku drugarite, iako imam mnogu gusta kosa, nekako ova kako da me zamisli, nikad toa nikoj ne mi go kazal, a i me sram drugi da prasuvam, znam deka ima nekoi samponi protiv opagjanje na kosa ama ne znam kako se vikaat i dali gi ima tuka vo Makedonija, se nadevam nekoj ke odgovori, fala mnogu.
 
На врв Bottom