Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Зборев на темава со еден другар. Па чисто ме интересира, има некој на кој доктор му препишал финастерид за овој проблем во Македонија?
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Има ли некој искуство со Пилфуд 5%?
Здраво, јас имам за продавање pilfud (minoxdil) од странство ми е купен, одлично искуство имам со него а можеш и по нет и на амазон (клик на линкот) можеш ревјуз да прочиташ. Секако нема да ти биде цена како на амазон :D а тука иначе се изгор цените за пилфуд или миноксдил (ист препрат е тоа)
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Користам Пилфуд 5℅ и Алпецин Ц1 скоро два месеци Пилфудот на сабајле и пред легнување а Алпецинот на два дена,на предниот дел каде што ми беше изретчена косата почнаа да ми растат мали влакна.И б-комплекс по едно на ден.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Зборев на темава со еден другар. Па чисто ме интересира, има некој на кој доктор му препишал финастерид за овој проблем во Македонија?

Финастеридот некаде има ефект а некаде не, зависи од видот на ќелавоста. Се користи кај дифузната алопеција (ДАА), кај другите видови нема голем ефект (дури и нема икаков ефект).

потребно е доктор кој се разбира во оваа проблематика да ви го препише, или да препише нешто друго. во линкуваниот текст има повеќе за видовите ќелавост, а на Интернет има се што е пторебно.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Финастеридот некаде има ефект а некаде не, зависи од видот на ќелавоста. Се користи кај дифузната алопеција (ДАА), кај другите видови нема голем ефект (дури и нема икаков ефект).

потребно е доктор кој се разбира во оваа проблематика да ви го препише, или да препише нешто друго. во линкуваниот текст има повеќе за видовите ќелавост, а на Интернет има се што е пторебно.
Знам се тоа. Ме интересира дали некој има искуство во РМ да му препише доктор финастерид? Некако сум скептик дека ќе се реши кај нас доктор да ти го препише овој лек за опаѓање на коса. Претпоставувам дека уролог треба да ти го препише, со оглед дека станува збор за лек за бенигна хиперплазија. Лекот е достапен во наши аптеки и не е скап, ама дали домашниве доктор се одлучуваат да дадат рецепт за овој проблем, а не за примарниот за кој е наменет лекот.
 
Член од
27 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
3
На фб нонстоп ми се појавува 101hair.mk клиника специјална за коса, бил некој овде да сподели позитивни/негативни искуства?
Ме интересираат ласерскиот третман и тој со тоници, сеуште не сум за пресадување.
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
На фб нонстоп ми се појавува 101hair.mk клиника специјална за коса, бил некој овде да сподели позитивни/негативни искуства?
Ме интересираат ласерскиот третман и тој со тоници, сеуште не сум за пресадување.
Jas bev tamu.koristev tonici.moze potrosiv okolu 800 e za nekoj mesec.skoro 100 e e mesec ama kosa ne mi porasana.i prekinav.i da ima nesto nekoe vlakno nema fajde.za alopecija neznam.ova e za nasledna kelavost.jas mislam deka edinstveno ostanuva care samo presaduvanje na kosa.ova da ti zastedam nekoe evro.pa casti edno kafe haha
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.962
Абе уживајте во ќелавоста, парите дајте ги за некој одмор, уживанција.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И верувате дека од такви глупости ќе порасне коса? Постојат такви клиники кои собираат пари од туѓа мака иако знаат дека тоа не е лекот. Секојдневни реклами, а никаде искуство од некој што бил кај нив. Сомнително не ви е тоа?

Тетка ми работи во аптека и кога почна да ми опаѓа косата ми носеше секакви глупости и ми вика стави од оваа течност, стави од онаа и нема да паѓа и ќе порасне. Да бе од вода ќе порасне коса. Џабе фрлање пари ако е наследно.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Да имаше лек за наследна ќелавост немаше супербогати и суперпознати луѓе да шетаат ќелави :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Матичната кога ми препорачуваше да матам јајца и да ги мешам со рицинусово уље да ги мачкам, уште да ми речеше оригано да ставам малце за мирис
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Матичната кога ми препорачуваше да матам јајца и да ги мешам со рицинусово уље да ги мачкам, уште да ми речеше оригано да ставам малце за мирис
Кога некој ти кажува вакви народни лекови, поготово доктор, треба да го прашаш да ти го објасни механизмот како функционира лекот. После да го гледаш како бледо те гледа, ко теле.

Еден мој другар на клиника го советуваа да држи листови од зелка на инфицирано поткожно влакно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Кога некој ти кажува вакви народни лекови, поготово доктор, треба да го прашаш да ти го објасни механизмот како функционира лекот. После да го гледаш како бледо те гледа, ко теле.

Еден мој другар на клиника го советуваа да држи листови од зелка на инфицирано поткожно влакно.
понеписмени од матичниве мислам нема, освен што знаат еден амоксиклав да препишат за друго не ги бива
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Има различни видови ќелавост, некои можат да се спречат или забават, повеќето не. Трансплантација на коса е во последно време успешна и цената паѓа, така да станува се подостапна.
Но да не се стигне до тој стадиум, може прекоу нега и природни маски да се забави паѓањето
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 040.jpg
и треба на некоја од ова чудо 1 кутија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom