Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не вреди и се познава. Не е трајно и мора да се обновува, за неколку години избледува во зависност од тоа каква кожа имаш.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ne.mislam taa sto e kako perika sto se lepi da ne bila 550 evra.a ovaa ja vsaduvale na praznite mesta vo glavata
Ако се всадува влакно по влакно, тоа е трансплантација на коса и се прави со твоја коса.
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Ако се всадува влакно по влакно, тоа е трансплантација на коса и се прави со твоја коса.
Pa valjda transplantacija,ama od prirodno vestacka kosa taka nesto.ja poracuvale od net i ti ja vsaduvaat i ne vadat nisto od tebe.zatoa e 450 e.ako e od tvoja po taa fue metoda,valjda ke e okolu 2000 e kako sto neli vo sistina 1400 se ko na popust so vikaat.ima nekoa razlika.i ti davale 3 god garancija deka nemalo da padne za tolku vreme
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Pa valjda transplantacija,ama od prirodno vestacka kosa taka nesto.ja poracuvale od net i ti ja vsaduvaat i ne vadat nisto od tebe.zatoa e 450 e.ako e od tvoja po taa fue metoda,valjda ke e okolu 2000 e kako sto neli vo sistina 1400 se ko na popust so vikaat.ima nekoa razlika.i ti davale 3 god garancija deka nemalo da padne za tolku vreme
Таа трајната природна со ФУЕ метода правена постојано стоела. А за ова ти што го кажуваш има ли бар некој податок на Интернет? Да ти ставаат вештачки/синтетички влагна во скалпот некако не ми е логично. И за организмот ќе биде штетно, а и истиот ќе ги отфрли влакната.
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Таа трајната природна со ФУЕ метода правена постојано стоела. А за ова ти што го кажуваш има ли бар некој податок на Интернет? Да ти ставаат вештачки/синтетички влагна во скалпот некако не ми е логично. И за организмот ќе биде штетно, а и истиот ќе ги отфрли влакната.
neznam toa,ama licno na slika go imam videno koga nemal vlakna i koga imase posle taa operacija,a cim stavaat valjda e sigurno,vikam skoro da nemase kosa,a posle na sliki imase i siski haha
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Задраво сакам да прашам дали косата може да почне да опаѓа од премногу маструбирање на пр. секој ден по 1-2 пати потоа следи нездрава исхрана тоест нејадење по еднаш во денот поминав низ стресни периоди што ми се чинеше дека ме доведоа до лудило, но здравје се опоравив не сум луд :D . Исто така од средно 1ва година пушам по 1-2 кутии цигари дневно што мислам дека е еден од причинителите. Имам 22 години и залистоци од фамилија од двете страни дедовците имаа коси додека беа живи, татко ми има коса влакно не му фали, мајка ми имаше тумор на тероидна жлезда го среди со операција но некако сега и е ослабена косата ваљда ради што не и работи тероидната жлезда и таа има залистоци некој. Е сега си мислам дали кај мене залистоците се појавени од некаква дисфункционалност на тероидната шо може да е наследно или од маструнација и цигари што поушам многу косата почнала да ми паѓа инаку имам првут ме пече скалпот и многу брзо ми се мрси косата, а имам и некој си кафени 2-3 дамки позади глуждот на ногата на 10цм. Ако некој има нешто слично или знае и би сакал да сподели да ми објасни дали е ген или во нешто друго е проблемот.
Благодарам однапред
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
Задраво сакам да прашам дали косата може да почне да опаѓа од премногу маструбирање на пр. секој ден по 1-2 пати потоа следи нездрава исхрана тоест нејадење по еднаш во денот поминав низ стресни периоди што ми се чинеше дека ме доведоа до лудило, но здравје се опоравив не сум луд :D . Исто така од средно 1ва година пушам по 1-2 кутии цигари дневно што мислам дека е еден од причинителите. Имам 22 години и залистоци од фамилија од двете страни дедовците имаа коси додека беа живи, татко ми има коса влакно не му фали, мајка ми имаше тумор на тероидна жлезда го среди со операција но некако сега и е ослабена косата ваљда ради што не и работи тероидната жлезда и таа има залистоци некој. Е сега си мислам дали кај мене залистоците се појавени од некаква дисфункционалност на тероидната шо може да е наследно или од маструнација и цигари што поушам многу косата почнала да ми паѓа инаку имам првут ме пече скалпот и многу брзо ми се мрси косата, а имам и некој си кафени 2-3 дамки позади глуждот на ногата на 10цм. Ако некој има нешто слично или знае и би сакал да сподели да ми објасни дали е ген или во нешто друго е проблемот.
Благодарам однапред
Па првутот и мрсната коса се знак дека ти опаѓа, другото што го наведе се глупости, купи посебен шампон против првут кетоконазол и пери ја еднаш дневно со него, ќе ти го исчисти првутот и помалце ќе ти паѓа. А тоа што на твоите не им паѓало ништо не мора да значи.
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Па првутот и мрсната коса се знак дека ти опаѓа, другото што го наведе се глупости, купи посебен шампон против првут кетоконазол и пери ја еднаш дневно со него, ќе ти го исчисти првутот и помалце ќе ти паѓа. А тоа што на твоите не им паѓало ништо не мора да значи.
Значи мастурбацијата нема никаква врска со покачување на тестестерон или активирање на дхт?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
Значи мастурбацијата нема никаква врска со покачување на тестестерон или активирање на дхт?
Грам тестостерон нема у тебе ако си толкав дркаџија, не пак покачен да ти е.
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
17
Поени од реакции
0
Сакам да поминам на користење на Пилфул (се уште се мислам дали 2% или 5%). Ме интересира дали има некој на кој овој производ му има помогнато и дали има некој кај кој овој производ не дал никаково подобрување. Друго сакам да прашам дали Rogaine го има во накоја наша соседна земја. Дали Пилфул ја мрси косата и дали Rogaine ја мрси косата? Дали некој има слишнато и дали го има користено ревитанол било нешто на база на коприва рузмарин и уште некоја природна состојка и се ставал 30 мин пред миење на коса.

--- надополнето ---

Имам уште едно прашање дали може Пилфул да се комбинира со шампонот од Виши за против опаѓање на коса?
Minoxidil %5 Rogaine ima vo Grcija vo edna apoteka shto vlegov (Pevkohori). Na internet cenite shto gi vidov bea daleku povisoki za razlika od toj minoxidil %5 vo Grcija.( 34 evra a drugoto 49 evra ).
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Во Систина бев, бесплатна консултација. 2400 еу ќе ме кошта трансплантација со FUE (1000 Аванс + 1400 по зафатот) . Ми беше кажано дека веќе 6 години го работат ова во Скопје, главниот лекар е од Турција од Турската Аџибадем... Не познавате никој кој пресадувал коса во Скопје во Аџибадем?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom