Руски колеџ во Свети Николе

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Доколку имате вишок кеш а ви треба(или не ви треба ама сакате) диплома, Славјанскиот институт е местото каде што треба да се обратите.
Незнам каде е призната дипломата од овој институт но факт е дека на него нема ама баш ништо да научеш.....така да ако ви е до знаење прескокнете го овој т.н. институт.

П.С......некаде околу 1000 евра е годишно.:helou:
2000 евра беше за годинава што изминува


Институт е малку повисоко од факултет имало и тука разлика, значи дипломата секаде е призната дури имаш предност секаде

а дали ќе научиш нешто незнам оти не сум сренал досега никој што студира таму
 

Др.Офболи

Багабонти
Член од
13 јуни 2009
Мислења
145
Поени од реакции
3
Имали некој од форумот што е запишан на овој факултет?
 

Tommy1207

Појмааа немаммм
Член од
2 декември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
4
Ne sum direktno zapisan ali zena mi studira tamu bas deneska ja nosev na ispit.Inace studira psihologija
 

elena260686

hahahahhh
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Јас сум запишана на факултетот, насока психологија и не е баш така лесно како што мислите, не е како на државен ама и не се поплагаат така лесно испитите. Лани доби македонска акредитација и сега нема да добиеме руски диполоми, туку македонски, до лани имавме по дваесетина испити во година, сега ги намалија на десет. Предавањата се на македонски, со тоа што до сега беше обавезен и предметот Руски јазик, сега е изборен, имавме само неколку предмети кој беа на руски бидејќи доагаше професорка од Русија, ако сакаш руска диплома треба да ја напишеш дипломската на руски и да ја браниш на руски. Скоро по секој предмет мора да напишеш семинарска и да одговараш од книгата, по некој предмети треба добро да ја знаеш и семинарската. Книгите ги имаш на страницата, некој ги нема но лесно се доага до нив, не се многу големи, најчесто околу 200страни, иако сега во трета имавме и книги по 500страни. Јас кога се запишував партиципацијата беше 1000евра, сега можно е да е зголемена. Тогаш имаше само вондредни, сега мислам дека има и редовни студенти.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
20
Поени од реакции
2
јас сум прва год. и цената е 1000Е годишно на рати или 900Е во готово и неможеш да положиш ако не знаеш, како што се зборува инаку не е точно дека проф. се кој ке стигне предаваат и Д-р и М-г и тоа од државми факултети така да овој има предност што е 4г. а не 3г па после да мораш да учиш плус 2г а предметите не се намалени, колку за информација ,него порано 1 предмет беше поделен на два дела во два семестра а сега двата дела се учат во еден семестар и се смета за 1 предмет
 
C

cige

Гостин
јас сум прва год. и цената е 1000Е годишно на рати или 900Е во готово и неможеш да положиш ако не знаеш, како што се зборува инаку не е точно дека проф. се кој ке стигне предаваат и Д-р и М-г и тоа од државми факултети така да овој има предност што е 4г. а не 3г па после да мораш да учиш плус 2г а предметите не се намалени, колку за информација ,него порано 1 предмет беше поделен на два дела во два семестра а сега двата дела се учат во еден семестар и се смета за 1 предмет
Еден професор мој од средно таму предава, тој не е ниту магистер ниту доктор на науки :nesum:
 

elena260686

hahahahhh
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Еден професор мој од средно таму предава, тој не е ниту магистер ниту доктор на науки :nesum:
Имаше и такви што предаваа, затоа што кога се отвараше факултетот не можеа да најдат соодветен кадар, но сега ги мењаваат тие што не се соодветни затоашто мораат не за друго, одкако добивме акредитација мораат да ги средат тие работи и тие професори останаа само за тие што немаат положено да дополагаат кај нив и ќе ги сменат
 

Др.Офболи

Багабонти
Член од
13 јуни 2009
Мислења
145
Поени од реакции
3
Еден професор мој од средно таму предава, тој не е ниту магистер ниту доктор на науки :nesum:
Не мора да има магистратура или докторат за да предава на било кој факултет, ако е само диполмиран може да биде и асистент на некој факултет!!!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Дали има некој завршено на овој факултет,ме интересира после вработувањето?Да не испадне од факултетот после ни за секретар да не те земаат.
 

Др.Офболи

Багабонти
Член од
13 јуни 2009
Мислења
145
Поени од реакции
3
Дали се вработиле незнам, а за постдипломски од учебната 2010/2011 година ќе има!!!
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Институтот е акредитиран во Македонија и Руската Федерација.
А бидејќи и двете не се членки на ЕУ никој не ти гарантира дека дипломата ќе ти е признаена во ЕУ или други земји.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom