Руска ископирана технологија

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.837
Су 27 е многу поголем и помоќен авион од миг 29. Кошта три пати повеќе за да се одржува и произведе. Тоа ти кажува многу. Аналог на миг-29 е ф-16 или ф-18 хорнет. Руските мигови се далеку подобри од тие за извоз кои се Миг-29А, прва серија на производство. Русите го донесоа миг-29 на 4++ генерација со најновата изведба миг-35.
Поголем е но не е "многу", што и да значи тоа, двата се со иста концепција, двомоторци за завојување на превласт во воздухот иако можат да се употребат и за други намени, колку и да го модернизираат МиГ-29 тој ќе остане дно во современата авијација, може теоретски да е аналог на Ф-16 али не би преживеал долго во судар со еден он нив, Ф-18 и да не го мешаме, тој за МиГ-29 е свемирски брод.
Тоа со извозните варијатни е мит, за да ги продадат ги модифицираат, во ратот со Грузија за 9 дена загубија најмалку 11 авиони Русите, повеќе од авион на ден, може да се каже дека руските МиГ-29 се инфериорни на оние за странство, иако некоја значајна разлика нема, накриво е роден МиГ-29 и нема лек.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.280
Поени од реакции
36.263
Поголем е но не е "многу", што и да значи тоа, двата се со иста концепција, двомоторци за завојување на превласт во воздухот иако можат да се употребат и за други намени, колку и да го модернизираат МиГ-29 тој ќе остане дно во современата авијација, може теоретски да е аналог на Ф-16 али не би преживеал долго во судар со еден он нив, Ф-18 и да не го мешаме, тој за МиГ-29 е свемирски брод.
Тоа со извозните варијатни е мит, за да ги продадат ги модифицираат, во ратот со Грузија за 9 дена загубија најмалку 11 авиони Русите, повеќе од авион на ден, може да се каже дека руските МиГ-29 се инфериорни на оние за странство, иако некоја значајна разлика нема, накриво е роден МиГ-29 и нема лек.
да, зошто тие од миг му го дудлале повише на брежњев :pos: левел трето одделение си, немаш појма од авијација, што би рекле од авион се гледа тоа.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.837
да, зошто тие од миг му го дудлале повише на брежњев :pos: левел трето одделение си, немаш појма од авијација, што би рекле од авион се гледа тоа.
Нема потреба од такви изрази, можам да те усерам и понижам со пост, ама не гледам потреба за такви изблици на ретардација, туку за цивилизирана полемика. Конструкторско биро МиГ му ги драпале јајцата на Сталин па понатака се до Горбачов, не знам каква е денес ситуација, Анастас, братот на конструкторот Артјом Микојан бил човек број 3 во СССР доооооолго време и го гурал напред бирото на брат му, имаш еден куп случаи каде се избирани ифериорни авиони од МиГ на сметка на оние предложени од Сухој.
Али ти се разбираш од авијација, ко арап за свињетина.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.154
Сите произведувачи во одреден дел од историјата биле форсирани.
Втора светска, ЈАК, послем МИГ,сега Сухој.
СУ57 е дефинитивно моментално најдобриот истребувач.
Патничкиот Su-Superjet е најголемо гомно.
Омилен помеѓу пилотите е Су34,се знам лично со 3ца,сите истото ми го имаат кажано.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.280
Поени од реакции
36.263
Нема потреба од такви изрази, можам да те усерам и понижам со пост, ама не гледам потреба за такви изблици на ретардација, туку за цивилизирана полемика. Конструкторско биро МиГ му ги драпале јајцата на Сталин па понатака се до Горбачов, не знам каква е денес ситуација, Анастас, братот на конструкторот Артјом Микојан бил човек број 3 во СССР доооооолго време и го гурал напред бирото на брат му, имаш еден куп случаи каде се избирани ифериорни авиони од МиГ на сметка на оние предложени од Сухој.
Али ти се разбираш од авијација, ко арап за свињетина.
Кои авиони на миг биле инфериорни? авионите на Миг доминирале и во кореа и во виетнам. Бројките можат тоа да ти го потврдат, до су-27 миг секогаш вадел подобри производи од Сухои. Никој не вика дека миг-29 е авиониште, туку тие два авиони се неспоредливи, ко да споредуваш велтер и тешка категорија. Глупа споредба. види ги само еден до друг

 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.837
Сите произведувачи во одреден дел од историјата биле форсирани.
Втора светска, ЈАК, послем МИГ,сега Сухој.
СУ57 е дефинитивно моментално најдобриот истребувач.
Патничкиот Su-Superjet е најголемо гомно.
Омилен помеѓу пилотите е Су34,се знам лично со 3ца,сите истото ми го имаат кажано.
МиГ имал јака политичка заднина и затоа добивал најголем дел од колачот во време на СССР.
Истребувач :D мислиш ловец или пресретнувач? Во кои тоа војни и конфликти учествувал тој Су-57 и со каков резултат?

Кои авиони на миг биле инфериорни? авионите на Миг доминирале и во кореа и во виетнам. Бројките можат тоа да ти го потврдат, до су-27 миг секогаш вадел подобри производи од Сухои. Никој не вика дека миг-29 е авиониште, туку тие два авиони се неспоредливи, ко да споредуваш велтер и тешка категорија. Глупа споредба.
Ехе уште од МиГ-3 кого Александр Покришкин и остали пилоти го замениле со Бел П-39 Кобра док си реко пиксла, чим овие од ленд-лис стигнале во СССР.
Ептен издоминирале во Кореја :D со 1:10 победи во корист на Ф-86, а МиГ-15 станувале жртви и на клипни ловци како Си Фјури и Корсер, настрана куп загуби поради технички дефекти, едино биле поуспешни во сукоби со Ф-80 на почетокот.

Двата имаат исти задачи и делат иста оперативна улога во одредено воздухопловство, во иста категорија се.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.154
МиГ имал јака политичка заднина и затоа добивал најголем дел од колачот во време на СССР.
Истребувач :D мислиш ловец или пресретнувач? Во кои тоа војни и конфликти учествувал тој Су-57 и со каков резултат?

Ок,може јас лошо се изразив.
Су57 е ловец,кој според перформансите и карактеристиките ќе биде најдобар.
Нема учествувано во војна,и се надевам дека нема ни да учествува.
Чекаме деби оваа година.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
471
Ние очигледно не се разбираме темата е ископирана технологија
Калашот имал ваков федрер,онаква гасна цевка дрн мрн .Поентата ми е тоа веке било видено го имало постоело само било ископирано и модернизирано тој не измислил топла вода само променил некој механизам и брендирал нова пушка кој пукала одамна...
PPSh-41_from_soviet.jpg
Ја како шо знам Ова е руски оргинал зашо тој Михаил Калашников не ја модернизирал оваа пушка или врз база на оваа да направи нова...
Живеме у такво поднебје и гледаме со симпатија према русите ама реалноста е друга и ја искрено ми е криво шо еден братски народ со толку ресурси не направи една Тојота,а не Лада ама тоа е
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.837
Ок,може јас лошо се изразив.
Су57 е ловец,кој според перформансите и карактеристиките ќе биде најдобар.
Нема учествувано во војна,и се надевам дека нема ни да учествува.
Чекаме деби оваа година.
Ами како ќе знаеме дали е добар или не чини, ако не учествува во војна и на кој начин ќе се однесува во реални борбени услови како дел од оперативна група, во случајов за ПВО или можеби за поддршка на пешадија, ако има и таква варијанта. За тоа е и направен во крајна линија, тој авион е оружен систем, нема друга намена освен за војување.
Од стоење по стајанки на аеродроми и во хангари и демонстративни летови при авионски изложби/саеми како онаа во Ле Бурже - не може многу да се заклучи.

Ние очигледно не се разбираме темата е ископирана технологија
Калашот имал ваков федрер,онаква гасна цевка дрн мрн .Поентата ми е тоа веке било видено го имало постоело само било ископирано и модернизирано тој не измислил топла вода само променил некој механизам и брендирал нова пушка кој пукала одамна...
Прегледај го приврзокот 244549
Ја како шо знам Ова е руски оргинал зашо тој Михаил Калашников не ја модернизирал оваа пушка или врз база на оваа да направи нова...
Живеме у такво поднебје и гледаме со симпатија према русите ама реалноста е друга и ја искрено ми е криво шо еден братски народ со толку ресурси не направи една Тојота,а не Лада ама тоа е
Од сите ископирани и украдени советски технологии ти се фати за онаа која е најмалку копија т.е. АК, види таму Ту-4 или автомобилите, копирано све до последен шраф, онаа ладата 1500 е копија на Фиат од 1966 а русите ја произведуваа до пред пар години, тежок блам :D
Инаку самиот Михаил изјавил дека најмногу бил инспириран од техничките решенија на америчката М-1 Гаранд, одлична полуавтоматска пушка која при крајот на војната ги заменила репетирките Спрингфилд во УС Арми. Но едно е инспирација, друго е копија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom