Руска ископирана технологија

Член од
4 јануари 2020
Мислења
467
Поени од реакции
862
западните пушки се каде каде понапредни од ак, послаб recoil имаат плус милион додатоци може да им се стават и изменат, иако и на ак тоа русите пробуваат да го направат последниве години.
:facepalm:
Те молам не треси. Не си во CallofDuty.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.540
Поени од реакции
4.367
западните пушки се каде каде понапредни од ак, послаб recoil имаат плус милион додатоци може да им се стават и изменат, иако и на ак тоа русите пробуваат да го направат последниве години.
Трзајот не е некој фактор кај јуришни пушки. Секако дека западните се понапредни, но напредноста некогаш е тешко срање за војникот, денешно време имаат сличен трзај пошто и русите го усвоија одамна 5,45*39мм, јуришните пушки се spray & pray оружје, АК е толку едноставен да скоро и нема што да се расипе на него, трзајот го гура затварачот назад и со тоа се отвара изрезот и ја фрла чаурата надвор, назад има федер кој го турка затварачот во првобитна положба :D земајќи нов куршум и притоа затварајќи го изрезот за да не бегаат барутни гасови џабе туку целата енергија да остане напред, крајно едноставна, затоа ја употребуваат од неписмени тинејџери од Африка до специјалци од Израел (Галил) или Финска.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.440
Поени од реакции
19.428
Трзајот не е некој фактор кај јуришни пушки. Секако дека западните се понапредни, но напредноста некогаш е тешко срање за војникот, денешно време имаат сличен трзај пошто и русите го усвоија одамна 5,45*39мм, јуришните пушки се spray & pray оружје, АК е толку едноставен да скоро и нема што да се расипе на него, трзајот го гура затварачот назад и со тоа се отвара изрезот и ја фрла чаурата надвор, назад има федер кој го турка затварачот во првобитна положба :D земајќи нов куршум и притоа затварајќи го изрезот за да не бегаат барутни гасови џабе туку целата енергија да остане напред, крајно едноставна, затоа ја употребуваат од неписмени тинејџери од Африка до специјалци од Израел (Галил) или Финска.
Како не е фактор трзајот? Поготово за специјални операции. Ти ако замишљаш јуриш кај шо трчаш како камиказа можда АК таму е подобар но нема да имаш шанса да го употребиш. Зошто ќе бидеш елиминиран за 2 секунди.

:facepalm:
Те молам не треси. Не си во CallofDuty.
Не ме цитирај со малоуми коментари жити све.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
467
Поени од реакции
862
Како не е фактор трзајот? Поготово за специјални операции. Ти ако замишљаш јуриш кај шо трчаш како камиказа можда АК таму е подобар но нема да имаш шанса да го употребиш. Зошто ќе бидеш елиминиран за 2 секунди.Не ме цитирај со малоуми коментари жити све.
Се слушаш ли ти што зборуваш бе, тресиш зелени ко дете од градинка.
Оди види какви оружја се користат за специјални операции, со кратки или долги цевки , за блиска или далечна борба, погледни ги и новите модели на концернот Калашников кои ги користат специјалните единици.
Не зборувај напамет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.440
Поени од реакции
19.428
Се слушаш ли ти што зборуваш бе, тресиш зелени ко дете од градинка.
Оди види какви оружја се користат за специјални операции, со кратки или долги цевки , за блиска или далечна борба, погледни ги и новите модели на концернот Калашников кои ги користат специјалните единици.
Не зборувај напамет.
факни ми се од екран жити све
 
Член од
28 август 2013
Мислења
1.802
Поени од реакции
3.747
AK 47 е доволно примитивно да пуштиш пакети со автоматски пушки(и неколку инструктори) во едно примитивно село и да напраиш чети кои ќе бидат достојни за непријателот(не е само за лесно оружје), тој е советскиот концепт...

За АК 47, како и за многу други работи, покрај нивните, имаат употребено изуми од други држави, вајлда нема сам да измислуваш топла вода...

И добра работа е сериското производство, огромен квантитет...

И квантитетот си има свој квалитет.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.631
Поени од реакции
18.861
Трзајот не е некој фактор кај јуришни пушки. Секако дека западните се понапредни, но напредноста некогаш е тешко срање за војникот, денешно време имаат сличен трзај пошто и русите го усвоија одамна 5,45*39мм, јуришните пушки се spray & pray оружје, АК е толку едноставен да скоро и нема што да се расипе на него, трзајот го гура затварачот назад и со тоа се отвара изрезот и ја фрла чаурата надвор, назад има федер кој го турка затварачот во првобитна положба :D земајќи нов куршум и притоа затварајќи го изрезот за да не бегаат барутни гасови џабе туку целата енергија да остане напред, крајно едноставна, затоа ја употребуваат од неписмени тинејџери од Африка до специјалци од Израел (Галил) или Финска.
И најбитно, да не заглави :) а овој во тој аспект е одличен, предвиден е за секакви услови и со едноставниот дизајн е мала шансата да дојдеш во ситуација место пушка во рака да имаш стап :D
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.421
Поени од реакции
13.890
@Ron Burgundy и @Kal_El - овде завршете со вашите препукувања... може да си продолжите и да си пишувате што ви душа сака преку приватни пораки. Овде на темава, не!

Тенкју
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.540
Поени од реакции
4.367
Како не е фактор трзајот? Поготово за специјални операции. Ти ако замишљаш јуриш кај шо трчаш како камиказа можда АК таму е подобар но нема да имаш шанса да го употребиш. Зошто ќе бидеш елиминиран за 2 секунди.Не ме цитирај со малоуми коментари жити све.
Верувај не е фактор. За спец операции се користат орудија специфични за таа намена и потреба во моментот, има некои варијанти на калашот и во таа област но тоа се мал дел од воените операции, најголем дел не се спец сили него редови-војници на кои им треба поуздана, издржлива и лесна за одржување пушка.
Бог го створил светот а Михаил Тимофеевич ги направил луѓето еднакви :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.183
Поени од реакции
10.033
Квалитетот на ,,калашот,, е во неговата едноставност и практичност. Колку и да произведуваат понапредни пушки, многу војски, терористи, параполиции...повторно се навраќаат на калашот
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
калибарот оценет како брилијантен верувале или не.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
384
Поени од реакции
429
Калашот е копија на Германска пушка од 44
И ја искрено би сакал Русија да е малце по оргинална ама тешко и оди...
Неможам да улагам у детали и стручни имиња ама се е ископирано...
Ракетите со кој се оди во орбитата се усовршени и модерни V2 ракети од втора светска војна.
Кога ке земеме колкава територија држи и колку ресурси има ,па уше на тоа кога ке се стави нафтата, гасот
Русија треба да биде број еден во се во светот.
За споредба земете ја Јапонија со 130 милиони на еден остров со ограничени ресурси и територија парви чуда од компјутери,автомобили технологии.Замислете ги јапанците на територијата од Русија мислам дека сите ке збориме перфектно Јапнски и ке сакаме да мигрираме таму,а најголемо достигнување на русите е Лада и то благодарение на кумунизмот зш морале да ја купуваат.
Пред некое време Србите се палеа многу на миг29 шо им ги даде Русија,ама тоа е нажалост технологија од 70 те која прва почна да ја развива Сад а Русија почна да ја копира или развива у 80те.
И доста се расправате за калашот,да беше оргинален руски 41 ке ја бранеа Москва со калаш,а не тамо 47 кога победија ге земааа нцртите и направија пушка шо си ја лиценцираа
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
33.421
Поени од реакции
21.202
,,,aj dosta so paushal,,,na kravarite posle kup neuspeshni obidi fon braun im ja aktivira prvata raketa,,,
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.540
Поени од реакции
4.367
Калашот е копија на Германска пушка од 44
И ја искрено би сакал Русија да е малце по оргинална ама тешко и оди...
Неможам да улагам у детали и стручни имиња ама се е ископирано...
Ракетите со кој се оди во орбитата се усовршени и модерни V2 ракети од втора светска војна.
Кога ке земеме колкава територија држи и колку ресурси има ,па уше на тоа кога ке се стави нафтата, гасот
Русија треба да биде број еден во се во светот.
За споредба земете ја Јапонија со 130 милиони на еден остров со ограничени ресурси и територија парви чуда од компјутери,автомобили технологии.Замислете ги јапанците на територијата од Русија мислам дека сите ке збориме перфектно Јапнски и ке сакаме да мигрираме таму,а најголемо достигнување на русите е Лада и то благодарение на кумунизмот зш морале да ја купуваат.
Пред некое време Србите се палеа многу на миг29 шо им ги даде Русија,ама тоа е нажалост технологија од 70 те која прва почна да ја развива Сад а Русија почна да ја копира или развива у 80те.
И доста се расправате за калашот,да беше оргинален руски 41 ке ја бранеа Москва со калаш,а не тамо 47 кога победија ге земааа нцртите и направија пушка шо си ја лиценцирааИма многу други ствари кои се копии кај СССР но АК не е една од нив, иако изгледот е сличен со СтГ-44.
МиГ-29 е дно и е резултат на политички игри пошто наркомите нс КБ Микојан и Гурјевич секогаш пушеле подобро од оние на Сухој па добивале и повеќе нарачки и пари, Су-27 е веќе нешто посериозно.
Интересно, во војната помеѓу Етиопија и Еритреја :D во 2000 година, етиопските Су-27 ги измасакрираа еритрејските МиГ-29, значи иста генерација, сите пилоти на обете страни биле наемници од екс-СССР, исто вооружување, на крај мислам дека било 7-1 за Су-27.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.440
Поени од реакции
19.428


Има многу други ствари кои се копии кај СССР но АК не е една од нив, иако изгледот е сличен со СтГ-44.
МиГ-29 е дно и е резултат на политички игри пошто наркомите нс КБ Микојан и Гурјевич секогаш пушеле подобро од оние на Сухој па добивале и повеќе нарачки и пари, Су-27 е веќе нешто посериозно.
Интересно, во војната помеѓу Етиопија и Еритреја :D во 2000 година, етиопските Су-27 ги измасакрираа еритрејските МиГ-29, значи иста генерација, сите пилоти на обете страни биле наемници од екс-СССР, исто вооружување, на крај мислам дека било 7-1 за Су-27.
Су 27 е многу поголем и помоќен авион од миг 29. Кошта три пати повеќе за да се одржува и произведе. Тоа ти кажува многу. Аналог на миг-29 е ф-16 или ф-18 хорнет. Руските мигови се далеку подобри од тие за извоз кои се Миг-29А, прва серија на производство. Русите го донесоа миг-29 на 4++ генерација со најновата изведба миг-35.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom