Русија

Дискусија во форумот 'Навивачки групи' започната од ultras1988, 8 септември 2014.

 1. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Русија ја има една од најјаките ако не во моментот и најјаката тифо сцена во Европа.Основно за Руската тифо сцена се правилата кои строго се почитуват а тоа е само фајт со раце без оружје и.т.н. (ова правило не важи кога играт против муслимански клубови).Инаку јаките групи се во два града и тоа Москва каде што се Спартак,ЦСКА,Динамо,Локомотив и Торпедо и Санкт Петербург од каде што се Зенит.И во другите градови има јаки групи но далеку се од овие 6 групи.Во Москва владеат братски односи помеѓу ЦСКА-Динамо и Спартак-Торпедо додека Локомотив се против сите.
  Фратариа (Спартак)
  Луѓе во Црно (ЦСКА)
  United South(Локомотив)
  Patriots (Динамо)
  Запад 5 (Торпедо)
   
  На GTFO, kimi..., Beric Dondarrion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.416
  Допаѓања:
  11.307
  ПОЧНУВАМЕ ? :D
   
  На ultras1988 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  И тоа како :D
  --- Споено дупло мислење, 8 септември 2014 ---
  Една специфика карактаристична само за Русите се женските групи
   
  Последно уредено: 8 септември 2014
 4. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.416
  Допаѓања:
  11.307
  Се решивме со фанот на Торпедо ака Струмица држава да ја почнеме руската тифо сцена со цел повеќе да се информираме околу таа тифо сцена,која денеска можеби е најјака во свет.

  Па да почнеме од првото коло,коло во кое одма следуваше едно големо московско дерби помеѓу ЦСКА Москава и Торпедо Москва.Дуел на двајца стари познаници на теренот,но и надвор од него.Дуел на две јаки навивачки групи со голема историја позади нив.
  Торпедо после долги сезони по втората лига конечно успеа да избори пласман во првата лига,па јас очекувам да останат во прва лига долго време бидејќи се работи за добро организирана и респектабилна група.Неколку инциденти во и надвор од трибините помеѓу навивачите на ЦСКА и Торпедо,во знак на добредојде за гостите,па се надевам ќе има и некоја договорена тепачка во скоро време.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  Потоа одиме во Тула,на дуелот помеѓу Арсенал Тула и Зенит.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 8 септември 2014
  На Crep123, ultras1988 и Љутица Богдан им се допаѓа ова.
 5. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  Ги заборави Ростељмаш (старо име Ростов) кои имаат одлична хулганска екипа Wild Legion која е доста успешна во борбите во шума. Главни непријатели им се Кубањ Краснодар. Во братски односи се со одредени подгрупи на Фратрија.
  [​IMG]

  x_d0a5e279.jpg

  Ова се како еден вид на документарци за Фратрија, ова е првата епизода, а ги има околу 15тина мислам.

   

  Прикачени податотеки:

  Последно уредено: 8 септември 2014
  На ultras1988 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Во Русија оди една емисија Околуфутбола за руските групи како функционират фајтови кој кога добил и.т.н. Беа на Јутуб околу 15 сега гледам само првите 3 емисии и интервјуто со Славјанки ги оставиле на Јутуб.
   
  На Љутица Богдан му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.416
  Допаѓања:
  11.307
  продолжение на првото коло

  Урал-Мордовиа

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Динамо Москва-Ростелмаш

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  Рубин Казан-Спартак Москва

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  П.С на сликите мислам дека не мора да пишувам кој се домашните а кој гостински навивачи,ставани се по редослед домаќин-гостин.


  П.П.С додека не заврши едно целосно коло,не досаѓајте со други групи и клипови,се губи прегледноста,да не ве сечам со ноже :D
   
  На No9 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Торпедо Москва не се љубители на тепачки по шумите строго пред за време и по натпревар или некој заседи по железничките и метроата по Москва.Покрај оваа сега со ЦСКА имаа јака закачка кога ги демолираа пред 2 години во купот на Динамо Москва а со Зенит за жал се играше таму без публика.Нападот врз Динамо Санкт Петербург кога им ги собраа знамињата.
   
  На Ѓорче 1932 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. M-1

  M-1 Добро утро Махачкала!

  Член од:
  6 септември 2010
  Мислења:
  3.897
  Допаѓања:
  6.563
  Мислиш Фратриа(ФКСМ), Ред Блу Вариорс, Коњи, Армеици(ЦСКА)...
  ова е официалниот канал на околофутбола https://www.youtube.com/user/okolofutbolatv
  добра и побогата содржина има на ФанЗона Москва https://www.youtube.com/user/FanZonaMoscow

  Инаку следново коло се среќаваат Зенит - Динамо, Спартак-Торпедо, ЦСКА-Арсенал :)
  --- Споено дупло мислење, 8 септември 2014 ---
  Мислиш Фратриа(ФКСМ), Ред Блу Вариорс, Коњи, Армеици(ЦСКА)...
  ова е официалниот канал на околофутбола https://www.youtube.com/user/okolofutbolatv
  добра и побогата содржина има на ФанЗона Москва https://www.youtube.com/user/FanZonaMoscow

  Инаку следново коло се среќаваат Зенит - Динамо, Спартак-Торпедо, ЦСКА-Арсенал :)
   
  Последно уредено: 8 септември 2014
 10. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Значи московските клубови имат своја специфика за тоа како се основани и која им е почетната база на навивачи.ЦСКА (Централен Спортски Клуб на Армијата) е клуб на војската и за него навивала цела Црвена Армија.Динамо пак е основан од полицијата и КГБ па така оваа била и структурата на навивачите а нивен луд навивач бил и самиот Сталин.Локомотив е клуб на руските железници а Торпедо бил основан и за него навивале вработените во автомобилската индустрија.Спартак е народен клуб односно тој е основан од млади студенти и вежел за народен клуб а името Спартак го добиле по гладијаторот Спартак.Спартак баш поради тие причини до оваа сезона немаше финансии да има свој стадион.Од овие причини кои се основани клубовите подоцна идат и збратимувањата прво ЦСКА-Динамо уште во 60тите години прво мегу управите па и навивачите на овие клубови.Торпедо со тек на време во 70тите покрај вработените во автомобилската индустрија за навивачи ги добива и руските националисти па баш како народни клубови подоцна во 90тите станува пријателството помеѓу Спартак - Торпедо.Во 90тите Торпедо се прва група што почнува да го фура наци-фазонот во Русија.

  П.С. За навивачите на Спартак океј али ЦСКА има промена RedBlueWariors повеќе не се прва група туку се Луѓе во Црно откако ги добија навивачите на Спартак во битката на Црвениот плоштад повеќе имаш на RFF документарецот.
   
  На GTFO и kimi... им се допаѓа ова.
 11. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Во врска со интерционалните братства на руските групи се следните
  Спартак (Лех Познан Црвена Ѕвезда)
  ЦСКА (Партизан łódź widzew )
  Динамо(ОФК Анортозис и повеќе клубови со името Динамо)
  Локомотив (офф немат али имат многу блиски контакти и одат на утакмици со Вердер и Хиберниан)
  Торпедо(немат)
  Зенит (немат офф иако имат блиски контакти со Легија Варшава)
   
 12. Љутица Богдан

  Љутица Богдан

  Член од:
  30 мај 2014
  Мислења:
  257
  Допаѓања:
  293
  Спартак и Лех од пред некое време не се во пријателски односи, status quo е сега. Зига Зага ( подгрупа на Фратрија ) е во добри односи со Сектор Б ( Левски ).
   
  На M-1, Creating. и ultras1988 им се допаѓа ова.
 13. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Офф уште не се прикинати пријателските односи.За Зига Зага ми текна подоцна како и тоа дека ЦСКА Москва додека беа RBW беа во братски односи со ЦСКА Софија па и така дојдоа до контакт со Гробарите.Сега какви се нивните односи не знам.
   
 14. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.416
  Допаѓања:
  11.307
  Струмица не обесувај муда,продолжи со второто коло :D
   
 15. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  2ро Коло
  Зенит - Торпедо Москва се играше без публика
  [​IMG]

  Арсенал Тула - Локомотив Москва
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  Мордовија - ЦСКА Москва
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Урал - Краснодар


  [​IMG]
  Динамо - Спартак
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  Амкар - Уфа
  [​IMG]
  [​IMG]
  Кубан - Ростељмаш
  [​IMG]


  [​IMG]
   
  Ѓорче 1932, kimi..., No9 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: