Русија

Член од
23 март 2005
Мислења
282
Поени од реакции
131
Ја знам Русија од А до ја. Рускиот го зборувам веќе перфектно. Поминав и сега поминувам некое време таму. Морам во кратки црти да ви кажам, дека кога отидов прв пат таму во 2008 год. бев полн со оптимизам и љубов кон Русија и целокупниот руски народ и друштво. За само неколку години сватив и доживеав страшни искуства и ги запознав Русите во сржта. (ПС. Инаку сум ја прошетал Европа, сум живеел, работел долги години и завршил факс во Германија. Колку за споредба, Германицте се злато.)
Поголемо разочарување во животот здравје. Попокварен, игнорантен, ладен, дрсок, надуван, националшовинистички, некултурен, непријатен, непријателски настроен, бандитски, лажовен народ во светот од Русите не сум запознал и видел. Менталитетот им е сосема различен од нашиот, моралните вредности им се испод нула. Всушност тие се најголемите непријатели на сите останати словенски народи! Почнувајќи од нивната политика до нивниот игнорантски и помрачен народ, кој е навистина националшовинистички и варварски подкован. Најголемиот дел од нив не знаат 200 км од нив кои градови и села се наоѓаат, а камоли каде е Македонија. Подај им прст рака ќе ти откинат. Чувајте се од Русите особено од москвичите и с.петергбургците, било кој да патувате таму. Ќе сретнете и добри луѓе, но тоа се луѓето кои живеат многу бедно по провинциите, но тие пак се тешки пијаници. Од правослвјето Русите општо не разбираат ни А. Поголем нецивилизиран, расипан и варварски народ не сум сретнал во светот. Особено чувајте се од руските блудници....Не дај Боже дете со Рускиња да направите.
Општо можам веќе роман да напишам, но тој сеуште трае.... Планетата има една огромна црна дамка, која сите народи заедно треба да ја избришат - Русија.
ПС.Тоа што го напишаа некои за руската полиција исто така е вистина. Во помалите градови (како Скопје) некои полицајци возат џипови, коли од по 50 000 - 100 000 евра, со плати од по 300 евра.

visahouse.com
--- надополнето: 18 мај 2013 во 10:26 ---
Уште нешто, Русија е земја без татковци. Најмалку 50% од децата живеат без своите татковци. Традицијата за фамилија е исчезната. Русија е земја на копилиња.

ПС. БОРГ-нација )) (види sвездени патеки)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.014
Богот на молњите малку порезигнирано гледа на состојбата во Раша ама па вака многу малку може да се одземе од аргументите што ги дава!
Нејсе , не се слагам за состојбата во Питер оти таму ти е како во Венеција , скоро сите се туристи и секој си го знае местото . Тука нема лажи нема преваре ! Е сега ако таму сакаш да работиш тогаш е друга работа , исчезнува налицканото лице на Ст.Петербург и се појавува канибалот во секој од питерците ! Па таму не викаат ке викнам мајстори за реставрација или градење , викаат ке земам таџики ! Значи незнам каков да си специјалист во струката , они те третираат , ко задња рупа на свирали и то ти е! До толку им фака таквоото ( умот де).
Москва е 20 милионска лудница и мислам дека не е фер сите недостатоци да се фрлат на рускиот менталитет , едноставно секој мегалополис си има своја охохооо доза на лудост без обзир каде се наоѓа и кој живее во нејзе . Во микс од таква густина на луге и рускиот ментален склоп се случуваат такви работи што дури ни во филмови на страв и ужас ги нема! Непрепорачлива за луге со неславјански изглед. макар што мафијата е чисто кафкаска !
Провинција , каде како ама непрепорачливо во секој случај. Не дај боже да си со потемен тен , ке те растурат од уценување !
Разочарувачки е тоа што на пример дури и во круговите на локалните власти ( градоначалници , прокурори , декани на универзитети , директори на санаториуми .... ) владее една ситуација на варварство , како да си во центарот на чеченската војна . Па дури и нормалните луге кои ги сретнав во тоа окружување , таквата состојба ја сметаат за нормална !
Една позитивна работа таму е што ако имаш пари можеш да решиш било каков проблем , јасно и гласно , плати па к...и !
Се разбира не треба да си играш политика ама тоа и кај нас важи !
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
55
Поени од реакции
43
Јас да се вратам на оригиналната тема. Колку за информација, ми стигна ваучер и покана за само 2 работни дена одкога им платив. Многу експерна достава. Прашав и во амбасадата кај нас и ми кажаа што ги имам тие документи, нема потреба од никаква виза.

Во секој случај, ви благодарам на советите. Ќе се пазам и во Москва и во Петерсбург.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
koja agencija organizira ekskurzii do moskva i sankt petersburg. ako ima link dajte mi.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
55
Поени од реакции
43
Јас отидов во сопствена режија, така да незнам. А сервисот кој ми го испрати ваучерот е www.russerv.ru.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Летово имав можност да го посетам Санкт Петерсбург- Русија. Огромен град со несекојдневна ширина што на моменти ќе ви донесе чувство на моќност :). Белите ноќи можат да ве остават без сон до доцна во ноќта. Моментот што освен ширината на градот мене ми остави особен впечаток е тоа дека градот има речиси околу 5 милиона житела и во ниту еден момент немаше гужва на улица, а уште помалку гужва во сообраќај.

Со оглед на фактот што се е напишано на руски јазик- кирилица, многу лесно ќе се снајдете. Одвојте малку повеќе средства и денови за да можете да ги посетите сите места кои што треба да бидат посетени :).
 
Член од
16 април 2013
Мислења
65
Поени од реакции
8
Zdravo, da se priklucam na temava..
Eve i jas sakam da ja posetam Moskva, no mislam deka ne treba viza... , ne drzete me za zbor , ne znam to4no..
Imam edna pi4ka se dopisuvam na fb, i si vikam deka ke mi pomogni t.e ke me pre4eka i t.n
Znam deka rusite se malce zeznat narod, no ima i polosi.
Ne e loso li vo grcija, bugarija, albanija, kosovo, srbija... isti k%r e segde..
Samo so prevoz ne znam sto da pravam, naednostaven na4in mislam deka e so voz od Beograd do Moskva, so avion mozebi e polesno od Wizzer ima eftini letovi, no od Budimpesta, do Budimpesta nema od Skopje letovi , pa treba do odam do budimpesta so drug prevoz i ima mnogu matkajne, najednostavno mi se vozov. E sega ve molam dajte mi to4ni podatoci dali treba viza ili ne treba , i kade da najdam hoteli i t.n za da se smestam.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
Летово имав можност да го посетам Санкт Петерсбург- Русија. Огромен град со несекојдневна ширина што на моменти ќе ви донесе чувство на моќност :). Белите ноќи можат да ве остават без сон до доцна во ноќта. Моментот што освен ширината на градот мене ми остави особен впечаток е тоа дека градот има речиси околу 5 милиона житела и во ниту еден момент немаше гужва на улица, а уште помалку гужва во сообраќај.

Со оглед на фактот што се е напишано на руски јазик- кирилица, многу лесно ќе се снајдете. Одвојте малку повеќе средства и денови за да можете да ги посетите сите места кои што треба да бидат посетени :).
Преку агенција ли беше?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Да споделам и јас некое искуство. Бев 20тина дена во СПб, и импресиониран сум. Сега знам дека Питер не е баш преставува типичната руска култура, но градов е преубав. Многу места за посетување има, цркви преубави, мостови па тука е и Ермитраж музејот. Белите ноќи се поинтересни ама и зимата си има свој шмек, се додека не е преладно секако. Интересна атракција е кога мостовите после полноќ се дигаат за да минат бродовите. Градот е огромен, но ми остави впечаток што има многу убави, широки улици и булевари и развиен градски превоз, така да немаше некоја голема гужва како во Москва. Мислам дека вреди да се посети, сум бил и у Америка два пати, и низ европа сум посетил многу убави градови, но СПб нуди нешто посебно, ја оживувате историјата, многу музеи има што вредат да се посетат, како музејот на Достоевски ама не успеав сите да ги видам.

Сега здравје планирам во март Москва и Самара да ги посетам, па исто ќе споделам впечатоци. :)
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 15:23 ---
Zdravo, da se priklucam na temava..
Eve i jas sakam da ja posetam Moskva, no mislam deka ne treba viza... , ne drzete me za zbor , ne znam to4no..
Imam edna pi4ka se dopisuvam na fb, i si vikam deka ke mi pomogni t.e ke me pre4eka i t.n
Znam deka rusite se malce zeznat narod, no ima i polosi.
Ne e loso li vo grcija, bugarija, albanija, kosovo, srbija... isti k%r e segde..
Samo so prevoz ne znam sto da pravam, naednostaven na4in mislam deka e so voz od Beograd do Moskva, so avion mozebi e polesno od Wizzer ima eftini letovi, no od Budimpesta, do Budimpesta nema od Skopje letovi , pa treba do odam do budimpesta so drug prevoz i ima mnogu matkajne, najednostavno mi se vozov. E sega ve molam dajte mi to4ni podatoci dali treba viza ili ne treba , i kade da najdam hoteli i t.n za da se smestam.
Виза не ти треба, ама треба да имаш оригинал покана од туристичка агенција со тебе.

Инаку шо ќе се малтретираш со возови, треба да си ненормален три дена со воз да патуваш, има исто преку Софија воз, и не е ни многу поефтино од авионска карта. Имаш многу опции со авион, една ефтина ти е со Pegasus преку Истанбул, имаш од Белград директен, од Скопје можеш и со Austrian и со Swiss, а сигурно можеш и некоја конекција да направиш со Wizzair и Ryanair, или од Софија со Lufthansa исто е добро. :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
Да споделам и јас некое искуство. Бев 20тина дена во СПб, и импресиониран сум. Сега знам дека Питер не е баш преставува типичната руска култура, но градов е преубав. Многу места за посетување има, цркви преубави, мостови па тука е и Ермитраж музејот. Белите ноќи се поинтересни ама и зимата си има свој шмек, се додека не е преладно секако. Интересна атракција е кога мостовите после полноќ се дигаат за да минат бродовите. Градот е огромен, но ми остави впечаток што има многу убави, широки улици и булевари и развиен градски превоз, така да немаше некоја голема гужва како во Москва. Мислам дека вреди да се посети, сум бил и у Америка два пати, и низ европа сум посетил многу убави градови, но СПб нуди нешто посебно, ја оживувате историјата, многу музеи има што вредат да се посетат, како музејот на Достоевски ама не успеав сите да ги видам.

Сега здравје планирам во март Москва и Самара да ги посетам, па исто ќе споделам впечатоци. :)
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 15:23 ---

Виза не ти треба, ама треба да имаш оригинал покана од туристичка агенција со тебе.

Инаку шо ќе се малтретираш со возови, треба да си ненормален три дена со воз да патуваш, има исто преку Софија воз, и не е ни многу поефтино од авионска карта. Имаш многу опции со авион, една ефтина ти е со Pegasus преку Истанбул, имаш од Белград директен, од Скопје можеш и со Austrian и со Swiss, а сигурно можеш и некоја конекција да направиш со Wizzair и Ryanair, или од Софија со Lufthansa исто е добро. :)
Na koj nacin planiras da odis sega vo mart?
 
M

Mario Gómez

Гостин
Na koj nacin planiras da odis sega vo mart?
Не сум решил уште, али со воз не одам па шо сака нека е. Ако имаш 300евра купи си повратна со Turkish да те видит господ, подобра компанија од нив нема, ебате услугата шо ја имаат, ако имаш 7-8 часа чекање у Истамбул имаш гратис екскурзија низ градот и два оброци во ресторан. :cuc: Веруј како и да е, под 250 евра нема да поминеш пат, воз или авион. Види кој аеродром во Москва ти одговара, и купи. Има опција со Пегасус, околу 200 евра е повратна ама не се поклопуваат летовите, JAT од Белград се скапчии, заедно со Аерофлот. Уште не е развиен од Скопје сообраќајот како шо треба, плус на овие нашиве плати се скапо. :( Плус Русија колку шо е скапо, ни Цирих ни Стокхолм не беа така скапи. :vozbud:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
Не сум решил уште, али со воз не одам па шо сака нека е. Ако имаш 300евра купи си повратна со Turkish да те видит господ, подобра компанија од нив нема, ебате услугата шо ја имаат, ако имаш 7-8 часа чекање у Истамбул имаш гратис екскурзија низ градот и два оброци во ресторан. :cuc: Веруј како и да е, под 250 евра нема да поминеш пат, воз или авион. Види кој аеродром во Москва ти одговара, и купи. Има опција со Пегасус, околу 200 евра е повратна ама не се поклопуваат летовите, JAT од Белград се скапчии, заедно со Аерофлот. Уште не е развиен од Скопје сообраќајот како шо треба, плус на овие нашиве плати се скапо. :( Плус Русија колку шо е скапо, ни Цирих ни Стокхолм не беа така скапи. :vozbud:
Kako se snaogas vo Moskva, vo Sankt petersburg, kako znaes kade da odis? pametno li e da se patuva so ovie ponudi sto gi imaat turistickive agencii za 650 evra i dvata grada, ili ne si imal iskustvo so niv? kako najcesto patuvas ti? na sobstvena rezija ili?
 
Член од
8 април 2013
Мислења
1.953
Поени од реакции
1.629
Зборуваш и сонуваш како јас пред 6 години , имено со романтични предрасуди поради разбирливи комплекси доколку си Македонец, а особено Србин. А доколку имаш руска крв тогаш и нема што да се дискутира, затоа што многу типично за Рус никогаш да не признава вина, грешка , а камоли да биде отворено самокритичен ... Во Русија сум боравел преку 3 години во Москва , еден месец во Новосибирск , исто така и во Ростов на Дон и неколку пати во Јарослав. Познавам преку стотина Руси i Рускињи , сум живеел со нив , родендени , свадби, раводи, превари... ај да не продолжувам :) а познавам и по некој кавказец , Арменец , Азерјбеџанец, Татар, Мордовјанин.

Се , ама се , дословно се што сум кажал и напишал за Русија и Русите е точно и потполно објективно.

Сите тие народи, а верувај не си свесен колку и се какви има, кои живеат во Русија и имат свои републики, автономни области се народи кои сеуште не се разбудиле и на кои им претстои национал романтизмот.

Омрзнато ми е да пишувам, но ако доволно ме испровоцираат , па да седнам да пишувам случки, настани, богами нормален, културен и конзервативно воспитан човек ќе му се згрози, а не дај Боже па со свои очи да го гледа и да го доживее.

Русите (не власта) веќе не ги нарекуваат Украинците само Хохли, туку фашисти сите оние Украинци кои не сакаат да живеат под руска чизма и се борат за тоа Украина да не се расцепи и раздели.

а зборот Славјани , бла бла го употребуваат само тогаш кога ќе им пукне филмот на другите Славјани од нивната арогантност ... а всушност треба да си ги покриваат главите од срам.
Неможеш ти преку своите искуства да ги боиш Русите како такви што ги наведуваш.
За тоа постојат социолошки мерила,институти и истражувања. Тоа се вика објективно размислување, а не ова твоето.

Разговараш со лице што било и е доста запознаено со Русија, рускиот народ и руската култура.
Не сакам да го мерам чив е подолг. Имам престојувано во Русија два пати по 3 години. Еднаш во период 1998/2001. И сега 2009/2012.
Москва, Петерсбург, Ростов(го знам подобро од Скопјево) Астрахан,Волгоград и Казан.
Да има многу етникуми во Русија, поради тоа Русија е федерација. Интересно е сите етникуми се заштитени со закон, и сите се еднакви пред Уставот. Ако си го бараш со боринче сакаш биди и од Марс во Русија ќе го јадеш дебело.

Таа Руска чизма беше карактеристична за периодот на СССР и комунзамот. Прав Руски националист или како и да си ги запознал,сите се отргнуваат од тој период на Руската историја. Повеќето го симпатизираат периодот на Русија како кралство.
Имено Руската култура изумре во периодот на комуизамот.
И баш ако имаат право на национал романтизамот, Доњецк и регионите треба да имаат право да се отцепат од Украина нели?
Мислам по твоја логика одам. Нели не им се живее под нечива чизма. Овој пат сигурно не е Руската во прашање.
Фашисти се оние кои убија 90тина луѓе на Маидан за да имаа оправдување да убијат уште 50тина во Одеса, тие не се Украинци тоа се Бандеровци.

Секој има своја перцепција.
Сум бил и на запад, но тоа не ми дава за право да ги бојам или да гледам со предрадуси кон народот и нивната култура со поинакви очи или низ моите искуства(сум имал и убави и неубави).
Пјаници има секаде, курви и педери исто. Самохрани мајки што чекаат one night stand има и тука. Зависи од моментот и местото кај ќе се најдеш. Е сега ти ако си очекувал мед и млеко во Русија твој проблем.

Во Шведска додека бев имаше девојки што се расекуваа со жилети, па сепак Швеѓаните се далеку од луд народ за мене.
Мислам од субјективни искуства можеме се и сешто да напишеме но тоа ќе биде далеку од реалноста за Русија како земја и како народ.
Отидовме оффтопик. Поради тоа ти реплицирам во темава за Русија.

319068_4413942705773_289076029_n.jpg
Сликава ми е од пред натрепварот Спартак-Зенит, каде што имаше огромен број на националисти а сепак влакно не ми фалеше.
Поздрав од Војобреви Гори.
 
На врв Bottom